Yakından Bakış: Yeni Elektrikli FIAT 500e

Yakından Bakış: Yeni Elektrikli FIAT 500e

Kaynak

FIAT, Chrysler grubu ile birleşip FCA adını aldıktan sonra giderek Amerika Birleşik Devletleri pazarında büyüyen markalar arasına girmeyi başardı. ABD’de pazar payını artırmak için elinden geleni yapan marka, bir süredir ikonik aracı 500’ün elektrikli modelini satıyordu. FIAT, elektrikli modeli olan 500e’yi yenileyip 2021 yılına çok daha güçlü girmeyi hedefliyor.

Fabbrica Italiana Automobili Torino ya da Türkçesi ile Torino İtalyan Otomobil Fabrikası, ilk günden bu yana FIAT ismiyle biliniyor. 1899 yılından bu yana faaliyet gösteren ve birçok başarıya imza atan şirketin yükseliş dönemi ise 1945 ve sonrasını kapsıyor.

FIAT, İkinci Dünya Savaşı’nda yenilmiş ve adeta harabeye dönmüş İtalya’da kalan en büyük şirketlerden birisi olması sayesinde hızla büyüdü. Bu süreçte, İtalyan ailelerin rahatça seyahat edebileceği ve savaş sonrasında yaralarını saran ekonomiyi zorlamayacak bir araç geliştirmeye karar verdi. İtalyanca 500 anlamına Cinquecento modeli bu süreçte ortaya çıktı. Araç ufak boyutlarına rağmen 5 kişinin seyahat etmesine olanak tanıyordu ve düşük hacimli motoru ile oldukça ekonomikti. Ayrıca dizaynı sayesinde de araç çok beğenilmişti. Böylece FIAT 500 efsanesi ortaya çıktı ve bugünlere kadar geldi.

500’ün zaman içerisinde 500X, 500C ve 500L gibi SUV ya da coupe gibi farklı kasa tipine sahip araçları görücüye çıktı. Bu halkanın belki de en önemlilerinden biri ise 500e. Bu nedenle izin için FIAT 500e’nin 2021 modelini inceledik.

FIAT 500e Tasarımı


Kaynak

500’ün genel tasarım diline sadık kalan FIAT mühendisleri, aracın elektrikli olduğunu gösteren bazı ufak detaylarla farklılık yaratmaya çalışmış. Tasarımda far gibi noktalara yerleştirilen mavi renk, bunun en bariz örneği. Araç bir elektrikli otomobilden beklenebileceği gibi düşük rüzgar sürtünmesi için adeta pürüzsüz üretilmiş ve kaput gibi alanlarda kullanılan hatlar sayesinde rüzgar tahliyesi artırılmış.

Araçta artık 500’lerin klasiği haline gelen yuvarlak farlar kullanılıyor. Ancak diğer 500’lerden farklı olarak ön far grubunun bir kısmı kaputa entegre. Bu nedenle de oldukça şık ve eşine az rastlanan bir görünüm yakalanmış. Aracın bir diğer farkı ise bel çizgisinde çıta kullanılması. Alaşımlı çıta, ön tekerleğin hizasında kaputtan başlayıp arka stop grubunda sona eriyor.

FIAT, elektrikli araba piyasasında sık sık rastlanan şekilde geniş bir multimedya ekranına sahip. Ancak Tesla gibi markalardan farklı olarak FIAT 500e’de çok sayıda tuş bulunuyor. Aracın direksiyon ve konsolunda 20’den fazla tuş mevcut. Hemen her işlem, tuşlar yardımı ile kolayca gerçekleştirilebiliyor.

FIAT 500e Donanımları

Kaynak

Elektrikli FIAT 500e, marka tarafından geleceğin şehir aracı olarak tanıtılıyor. Aracın içerisinde yer alan kamera ve sensörler, 500e’nin çevresinde yer alan hareketleri takip edip sürücüyü bilgilendiriyor ve gerekirse araca müdahale ederek güvenliği sağlıyor. Henüz otonom seviyesi hakkında bilgi verilmese de otoritelere göre araç tıpkı diğer çağdaş modeller gibi 2. seviye otonom sürüş sunabilecek. Yani araçla yol alırken belirli aralıklarla gaz, fren ya da direksiyona dokunmanız gerekecek.

Elektrikli birçok araçta olduğu gibi donanım konusunda teknolojiler öne çıkıyor. FIAT’ın bahsettiği önemli konulardan biri hareket edebilen park kamerası. Araç ile park etmeye çalıştığınız zaman kamera, dönüş yönünüze göre hareket edip engelleri kolayca görebilmenizi sağlayacak şekilde tasarlanmış. Böylece özellikle dar alanlarda park oldukça kolayca hale geliyor.

Aracın içerisinde sunulan en önemli güvenlik donanımlarından biri ise 3 aşamalı acil durum frenlemesi. Acil durum frenlemesi, önünüzde yer alan bir engeli fark ettiğinde siz yavaşlamazsanız ilk olarak uyarı veriyor. 2. aşamada hala durmak için frene basma ihtimalinizi göz önünde bulundurup fren yolunu kısaltıyor. 3. ve son aşamada ise acil durum freni devreye giriyor ve araç durduruluyor.

FIAT 500e Teknik Özellikleri ve Fiyatı

2021 model FIAT 500e’nin teknik özellikleri ile ilgili henüz geniş bir bilgi verilmiş değil. Ancak açıklanan değerlere göre araç tam dolu bataryayla 320 kilometrelik menzile sahip olacak. Tabii ki burada rejeneratif frenleme gibi teknolojilerden de yararlanılıyor. Yani aracın gerçekte sadece bataryası ile gidebileceği mesafe 320 kilometre değil. Geri kazanım teknolojileri sayesinde bu seviyeye çıkıyor. Ayarıca araç 35 dakika gibi bir sürede %80’lik bir batarya doluluk oranına ulaşabiliyor.

Aracın maksimum hızı ile ilgili çeşitli iddialar olsa bile yaygın görüş, maksimum 150 km/s hıza ulaşabildiği yönünde. 0’dan 100 km/s hıza ise 9 saniyede ulaşıyor. 2021 model FIAT 500e fiyat listesi de kesinlik kazanmış değil, ancak satış fiyatının 38 bin euro’dan başlayacağı söyleniyor.

Son olarak uygun fiyatlı bir ikinci el elektrikli bir otomobil almak için ikinciyeni.com’un araçlarını incelemeyi de ihmal etmeyin.


EN ÇOK OKUNANLAR