Yakından Bakış: Honda e Hakkında Merak Edilen Her Şey

Yakından Bakış: Honda e Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kaynak

Elektrikli otomobiller; yüksek süratlere kolayca çıkabilmeleri, fosil yakıtlı otomobillere göre düşük yakıt tüketimine sahip olmaları ve rejeneratif frenleme ya da otonom sürüş gibi yüksek teknolojileri ile çok beğeniliyor. Honda, e adını verdiği modeli ile hem bu özellikleri içerisinde barındırıyor hem de retro havaya sahip özel bir tasarımla öne çıkıyor. Karşınızda, Honda’nın iddialı modeli e.

Honda e Tasarımı

Kaynak

Honda e, ilk olarak 2017 yılında Honda Urban EV Concept adıyla duyurulmuştu. Tanıtıldığı gün 1960’lı ve 70’li yıllara göndermeler yapan tasarımı ile çok beğenilen konsept otomobile, Honda’nın fazla müdahale etmediği görülüyor. Yuvarlak far tasarımı, keskin olmaktan bir hayli uzak hatları ve gömülü kapı kolları ile otomobil; adeta gelecekte nelerle karşılaşacağımızla ilgili bir fikir sunuyor.

Honda e’nin iç mekanı incelendiğinde var olan elektrikli otomobillerden çok daha farklı bir kabin tasarımı ile karşılaşılıyor. Tüm konsola yayılan ekranların üzerinde gösterge tablosu ve multimedya ekranı yer alıyor. Aracın neredeyse tüm özellikleri, ekranlar üzerinden görüntülenebildiği gibi kontrol de edilebiliyor.

Konsol tasarımı incelendiğinde Tesla Model 3’te de görebileceğiniz gibi ekranlar, elektrikli otomobillerin genelinde olduğu gibi dikey yönlü olarak oldukça kısa. Multimedya ekranı 12” boyutunda ve yüksek çözünürlüğü ile göz dolduruyor.

4 kişinin rahatça seyahat etmesi için tasarlanan araç, ideal bir baş, omuz ve diz mesafesine sahip. Zaten Honda, aracı konsept sürecinde “Urban EV” yani şehirli elektrikli araç olarak isimlendirmişti. Tasarım ile isim karşılaştırıldığı zaman daha çok 2 çocuklu aileleri hedefledikleri, şehir içerisinde elektrikli taşıtları bir ulaşım alternatifi haline getirmeye çalıştıkları ve şık tasarımla özellikle gençlerin ilgisini çektikleri görülüyor.

Honda e Donanımları


Kaynak

Kolay şarj için aracın ön tarafında, kaputun hemen üzerinde bir giriş yer alıyor. Özel bir kapakla korunan girişe şarj kablosunu takarak Honda e’yi şarj edebilmek mümkün. Bunun dışında aracın öne çıkan donanımları arasında LED aydınlatma ilk sıralarda yer alıyor. LED teknolojisi sayesinde aydınlatma için aracın çok daha az enerji harcaması ve sürücünün uzun kilometreleri kolayca katedebilmesi hedefleniyor.

Aracın donanım olarak öne çıkan diğer özellikleri ise şöyle sıralanıyor:

Android Auto ve Apple CarPlay Desteği: Akıllı telefonunuzu multimedya ekranına bağlamanızı sağlayan destek sistemleri; telefonda bulunan Spotify ya da Haritalar gibi uygulamaları, multimedya ekranı aracılığı ile kullanmanıza olanak yanıyor.

Otonom Sürüş: Honda e’de yer alan asistanlar, yarı otonom sürüşe olanak tanıyor. Birçok rakibinde olduğu gibi çevresel faktörleri analiz edebilen sensörlerle araç herhangi bir müdahale yapmasanız bile kilometrelerce gidebiliyor.

Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma: Honda’nın motosiklet ve otomobillerinde de yer alan anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği, Honda e’de de mevcut.

Tek Pedalla Kullanım: Honda e, rejeneratif frenleme teknolojisi sayesinde ayak gazdan çekildiği anda yavaşlamaya başlıyor. Böylece sadece aniden durmak istendiğinde frene basılması gerekiyor.

Yan Kamera Sistemi: Yan aynaların yerine konan kameralar, ayna görüntüsünü aracın içine yansıtıyor. Böylece konsolun sol ve sağında yer alan görüntüyü takip ederek aracı kullanmak mümkün oluyor.

Honda Park Pilotu: Honda’nın gelişmiş park pilotu ile araç, belirlediğiniz herhangi bir uygun alana kendi kendine otomatik olarak park edilebiliyor.

Honda e’nin Performansı


Elektrikli otomobillerde ağırlığın önemli bir kısmını bataryalar oluşturuyor. Bu nedenle birçok marka, bataryaları yere yakın konumlandırıp araçların ağırlık noktasını aşağıya çekmeye çalışıyor. Honda e’de de benzer bir durum söz konusu. Honda e’nin bataryaları alt tarafta yer alıyor ve arka kapıların bitiş noktasından başlayıp ile ön kapıların ortasına kadar uzanıyor. Böylece 50:50 ağırlık dağılım oranı yakalanıyor ve araç, motorun üretebildiği maksimum gücü efektif bir şekilde kullanabiliyor.

Honda e’nin şu an için iki farklı güç seçeneği bulunuyor. Bunlardan ilki 135 beygir güç ve 315 Nm tork üretiyor. İkinci seçenek ise 154 beygir güç ve 315 Nm tork üretebiliyor. Kısacası her iki motor seçeneği de tork açısından eşdeğer. Ancak 154 beygir güç üretebilen versiyon, 0’dan 100 km/s hıza 8 saniyede ulaşabiliyor.

Son olarak aracın performansını da etkileyen önemli bir dezavantajdan bahsetmemiz gerekiyor. Günümüzde yeni birçok elektrikli araç, dört çeker formatındayken Honda e’nin sadece arkadan itiş seçeneği bulunuyor.

Honda e’nin Bataryası


Kaynak

Honda e’nin 35.5 kWh’lik bir bataryası bulunuyor. Bu sayede araç 200 kilometre yol katedebiliyor. Tabii ki burada sürüş dinamikleri de belirleyici oluyor. Yani çok performanslı bir sürüş ile menzil düşebiliyor. Buna ek olarak Honda’nın açıkladığı verilere göre batarya hızlı şarjda 0’dan %80’e yaklaşık yarım saatte ulaşıyor. Böylece araç 160 ila 170 kilometre arasında bir mesafe katedebiliyor.

Honda e Fiyat Listesi


Honda e’nin Türkiye için öngörülmüş bir satış fiyatı bulunmuyor. Avrupa satış fiyatı ise 30 bin €’dan başlıyor ve 35 bin €’ya kadar ulaşıyor. Bu nedenle de Türkiye satış fiyatının 250 bin TL’yi aşması bekleniyor. 2020 yılında Avrupa’da satışa sunulması beklenen aracın ne zaman Türkiye’ye geleceği ile ilgili olarak da herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Aklınızda başka bir elektrikli araç bulunuyorsa ya da Honda’nın başka bir modelini tercih etmek istiyorsanız ikinciyeni.com’un ikinci el araba ihalelerini takip edebilirsiniz.

EN ÇOK OKUNANLAR