Yakından Bakış: Audi A3 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yakından Bakış: Audi A3 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

C segmenti arabalar arasında son zamanlarda aileler ve gençler arasında popülerliği artan Audi A3’ü tasarımından teknik donanımlarına kadar inceleyeceğiz. Bakalım Audi A3 sedan otomobillerin özellikleri nasıl?

Tasarım

Audi A3 2016 modeliyle birlikte renklerin daha canlı olarak kullanıldığını görüyoruz. “Coupé karakterini yansıtan kompakt sedan” olarak ifade edilen Audi A3 sedan, alçak tavan yapısına ve geniş bir görünüme sahip. Otomobil kısa çıkıntıları ve hafifçe yukarıya kalkık arka farları ile dikkat çekiyor. Tam LED farlar ise opsiyonel olarak alınabiliyor. İç tasarımda da sadeliğe önem verilmiş durumda.

Motor Özellikleri

Audi A3 sedan 2016, 1.0 litre ve 2.0 litre arasında değişen benzinli ve dizel motor seçeneklerine sahip. Bu motorlar da üç benzinli ve üç dizel olarak çeşitleniyor. Motorların çıkış güçleri ise 81 kW (110 hp) ile 140 kW (190 hp) arasında farklılık gösteriyor.

Audi A3 2016 ile ilk kez Audi A3 serisinde üç silindirli modelin kullanıldığını görüyoruz.

Süspansiyon Sistemi

Yeni Audi A3’ün süspansiyon sistemi sportif ve dengeli bir sürüşe imkân veriyor. Elektrik motorlu hidrolik direksiyon sistemine sahip Audi A3’ün pek çok modelinde progresif direksiyon seçeneği de sunuluyor.

Tekerlekler

Audi A3’ün 2016 modellerindeki standart tekerlekler 16 inç. Spor ve özel donanım serilerinde ise 17, 18, 19 inç tekerlekler mevcut. Lastiklerdeki optimize edilmiş yuvarlanma direnci ise performansı arttırıyor.


Kaynak

Multimedya Özellikleri

İç kabindeki Audi sanal kokpit sistemi ile sürüşle ilgili önemli bilgiler yüksek çözünürlükle ekranda görülebiliyor. Multimedya modundayken navigasyon haritası, radyo, ses dosyaları, telefon sistemleri daha büyük, takometre ve hızölçer daha küçük boyutlarda gösteriliyor.

Opsiyonel olarak alınabilen MMI navigasyon plus ise MMI touch’ı yani dokunmatik multimedya özelliklerini kullanmayı mümkün kılıyor. Aracın işlevselliğini önemli ölçüde arttıran bu özellikle gerçek zamanlı trafik bilgisi, otopark bulma yardımı, haberler, destinasyonlar, hava durumu gibi bilgilere erişilebiliyor.

Ücretsiz Audi MMI Connect ile ise iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar otomobile direkt bağlanabiliyor. Ayrıca ön koltukların arasında bulan bölmeye akıllı telefonlar kablosuz olarak bağlanıp şarj edilebiliyor.

Verimlilik

Start-stop (Çalıştır-durdur) sistemi: Sıkışık trafik gibi aracın durduğu anlarda motorun kapatılmasını sağlıyor. Bu da daha az yakıt tüketimi demek. Debriyaja bastığınızda freni serbest bıraktığınızda arabayı yeniden çalışır hale getiriyorsunuz.

Enerji geri kazanım sistemi: Otomobiliniz mevcut hızındayken, yani gaz pedalına basmadan ilerlerken ya da fren yapılırken kinetik enerji hareket enerjisine dönüştürülüyor. Böylece %3 yakıt tasarrufu yapılabiliyor.

Audi drive select verimlilik modu: Elektromekanik direksiyon sistemi, hız sabitleme sistemi ve uyarlanabilir hız sabitleme sistemi ile sürüş stiline göre maksimum verimlilik ayarlanır. Bu mod, bir depo yakıtla daha uzun mesafe yol almayı mümkün kılıyor.

Yol bilgisayarı: Tüketim verisi özellikleri, manuel şanzımanlarda geniş vites uyarı ekranı, yakıt tasarrufu sağlamaya yönelik sürüş için ipuçları yol bilgisayarında bulunuyor.

S tronic: Çift kavramalı şanzıman olan S tronic ile vites değiştirmek kolaylaştırışmış ve hızlandırılmış.

Audi ultra: Audi’nin ünlü hafif yapı teknolojisi Audi A3 sedanlarda da kullanılmış. Araç hem dayanıklı hem de hafif. Hafif olması ise çevikliği sağlayıp konforlu sürüşü mümkün kılıyor.

Tüm bu bilgilerden sonra “Audi A3 alınır mı?” sorusunun cevabı sizin için evet ise 2. el Audi A3 sedan otomobiller için ikinciyeni.com açık artırmalarına göz atabilirsiniz, aklınızda olsun.