Trafik Sigortası İle Kasko Sigortası Arasında Ne Fark Var?

Trafik Sigortası İle Kasko Sigortası Arasında Ne Fark Var?

Ülkemizde trafiğe çıkan motorlu taşıtlar için çok popüler olan ve hemen herkesin kulağının bir biçimde aşina olduğu iki sigorta türü var: Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası. İkinci el otomobil alırken de sıfır kilometre otomobil alırken de mutlaka planlarınıza dahil etmeniz gereken bu iki sigorta türü genellikle birbiriyle karıştırılıyor. Avantajlı fiyatlarla, güvenle, hızlı ve keyifli bir biçimde aradığınız ikinci el arabaya sahip olmanız için online açık artırma sistemi sunan ikinciyeni.com olarak bu konuya açıklık getirmek istedik.

 • Trafik Sigortası nedir?

  Motorlu Taşıtlar Zorunlu Trafik Sigortası olarak da bilinen ve kısaca Trafik Sigortası adıyla tanınan sigorta türüdür. Yapılması kanunla mecburi kılınan Trafik Sigortası, sigorta yaptıranın karşı tarafa verdiği hasarı teminat altına alan bir kapsama sahiptir.
 • Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunda mıyız?

  Ülkemizde Trafik Sigortası’nın yapılması kanunla mecburi kılınmıştır. Yani trafiğe çıkan her motorlu taşıt, Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmaya mecburdur.
     
 • Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

  Trafik Sigortası yaptırmadan motorlu taşıtınızla trafiğe çıkmanız halinde, bu durum trafik polisince fark edildiğinde hakkınızda cezai işlem başlatılır. Öncelikle aracınız Trafik Şube Otoparkı’na çekilir. Size de para cezası verilir. Bu cezayı karşılama sürecinde ve Trafik Sigortası işlemlerini tamamlama evresinde aracınızın Trafik Şube Otoparkı’nda kaldığı her gün için ayrıca ücret ödersiniz. Gelecek yıl Trafik Sigortası yaptırmak istediğinizde “Poliçe Sadakat” indiriminden yararlanamayabilirsiniz. En önemlisi, bir kazaya karışmanız halinde karşı taraftaki maddi kayıp, can kaybı ve sağlık masrafları konusunda tek başınıza kalırsınız.

 • Trafik Sigortası Yaptırmanın Ne Faydası var?

  Trafik Sigortası, kaza anında sizin karşı tarafa vereceğiniz hasarı teminat altına alarak hem ekonomik açıdan hem de duygusal açıdan büyük bir yükü üzerinizden alır. Ayrıca kaza sonrası karşı tarafın sizden talep edeceği her şeyin kanun çerçevesinde kalmasını sağlayarak, kanunda belirtilen dışında haklar talep etmesini önler.

 • Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

  Zorunlu Trafik Sigortası teminatları ve taban pirim fiyatları her yıl Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Sigorta şirketleri bu taban fiyatları baz alarak ve hasarsızlık indirimi, poliçe yenileme sadakati, araç model, marka, yaşı, aracın bağlı olduğu ilin trafik kazası ve trafik yoğunluğu istatistikleri gibi konuları da dikkate alarak bir sigorta pirim fiyatı belirlerler.

 • Kasko Sigortası Nedir?

  Yapılması kanunla zorunlu kılınmamış, tamamen isteğe bağlı olan ve kaza ya da hasar sonucu sigortayı yaptıranın kendi aracındaki zararı karşılaması için teminat sunan bir sigorta türüdür.

 • Kasko Yaptırmak Zorunda mıyız?

  Kasko Sigortası, tamamen isteğe bağlı olarak yapılan yani yapılması kanunla mecburi kılınmayan bir sigortadır. Ancak yapılması önerilir.
 • Kasko Yaptırmazsam Ne Olur?

  Aracınız park halindeyken ya da trafikteyken çizilebilir, başka bir araç tarafından vurma, çarpma gibi kazalar yaşanabilir, yangın, sel baskını gibi afetler sonucu zarar görebilir. İşte bu saydıklarımız ve bunlara benzer hasarları kendi imkanlarınızla karşılamanız oldukça zorlayıcı olabilir. Kasko yaptırmazsanız söz konusu hasarları tamir ettirme konusunda yalnız kalırsınız.


 • Kasko Sigortası Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

  Kasko Sigortası için ödenecek teminatların kapsamı ve pirim tutarı, devlet tarafından denetlenerek sigorta şirketleri tarafından belirlenir. Sizin teminat konusundaki beklentileriniz, aracınızın modeli, yaşı, markası, plakasının ait olduğu ilin trafik kazası oranları ve trafik yoğunluğu, geçmiş yıllarda sizin ehliyetinize ait ceza kayıtları, her yıl sigorta poliçenizi yenileyip yenilemediğiniz gibi konular göz önüne alınarak bir poliçe pirim fiyatı belirlenir.

  Kasko Sigortası ve Trafik Sigortası Arasındaki 3 Temel Fark

  1- Kasko, yapılması mecburi olmayan özel bir sigorta türü iken Trafik Sigortası, devlet eliyle yapılması zorunlu kılınan bir sigortadır.

  2 - Kasko yaptırmazsanız ceza almazsınız. Ancak Araç Trafik Sigortası yaptırmadan trafiğe çıkarsanız hakkınızda cezai işlem uygulanır.
    
  3- Kasko Sigortası, sizin aracınızda oluşan hasarı, Trafik Sigortası ise sizin karşı tarafa verdiğiniz hasarı teminat altına alır.