Otomotiv Dünyasından Heyecan Veren Gelişmeler

Otomotiv Dünyasından Heyecan Veren Gelişmeler

Teknoloji gelişiyor, insanlık çağ atlıyor. Bu gelişim de kaçınılmaz olarak otomotiv sektörüne yansıyor. Hibrit otomobiller, elektrikli arabalar derken her yeni model arabalarla birlikte yeni teknolojileri de yollarda görüyoruz. Birkaç on yıl öncesine kadar sadece bilim kurgu filmlerinde görebildiğimiz sürücüsüz otomobiller bile bugün neredeyse günün teknolojisi olmayı başardı. Peki, sırada ne var? Yani otomotiv sektörü yeni araba modellerinde karşımıza ne gibi mucizeler çıkarmaya hazırlanıyor?

Beyin Gücüyle Çalışan Araba mı?

araba-beyin-gucu-ile-calisan

Kaynak

Otomotiv sektöründe yenilikler birbirini kovalarken Nissan, en çok ses getiren çalışmalardan birine imza atmaya hazırlanıyor. Henüz bir proje kapsamında değerlendirilse de Japon otomobil devinin amacı, sürücülerin beynindeki sinyalleri yorumlayabilmek. Yani beyin gücüyle çalışan araba tasarlamak.

Brain to Vehicle (B2V) adını alan bu teknolojiye sahip konsept araç Nissan IMx, 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda Avrupa tanıtımını gerçekleştirdi. Şirket yöneticileri tarafından verilen bilgilere göre B2V teknolojisi, sürücünün beyninden gelen sinyalleri işliyor, sürücünün alışkanlıklarını öğrenip onlarla harmanlıyor ve sonucu da otonom sisteme sahip otomobile uyguluyor. Beyinden gelen sinyaller, sürücü harekete geçmeden 0.2 ile 0.5 saniye önce sistem tarafından yürürlüğe konuluyor ve böylece hızlı davranılması sağlanıyor. Tabii bunun için sürücünün, beyin dalga aktivitesini ölçüp analiz yapmasını sağlayacak kulaklık benzeri bir cihaz takması gerekiyor.

Sürücüsüz Arabalara Yeni Bir Soluk: Callie

renault-callie-surucusuz-araba

Kaynak

Fransız otomotiv devi Renault; hibrit arabalar, elektrikli araçlar derken son dönemin en popüler konularından sürücüsüz otomobillere de el attı. Karşısına çıkan engellerden kaçınmayı başarabilen Renault Callie ile sürücüsüz araba yarışına dahil oluyor. Tamamen elektrikli araç olan Renault Zoe’nin modifiye edilmiş hali olarak kabul edilebilecek Callie, yüksek hızlarda bile engellerden kaçabiliyor ve ani manevralar yapabiliyor.

Elektrikli Otomobiller İçin Kablosuz Şarj Geliyor

bmw-elektrikli-otomobil-sarj

Kaynak

Alman otomotiv devi BMW, her geçen gün bir yeniliğe daha imza atıyor. Markanın tanıttığı son teknolojilerden biri de elektrikli ve hibrit araçlarla ilgili. BMW 530e iPerformance hibrit otomobil için geliştirilen kablosuz şarj ünitesi, 3.5 saat içinde %100 şarj hizmeti sunuyor. Sistem, 220 voltluk prizlere bağlanarak kullanılan şarj ünitesinde bulunan sensörler aracılığıyla araç bataryasını şarj edebiliyor. Marka tarafından yapılan açıklamaya göre kablosuz şarj sistemi henüz deneme aşamasında olsa da önümüzdeki yıllarda bu teknoloji, BMW’nin diğer hibrit ve elektrikli araçlarında da kullanılabilecek.

Sürücüsüz Kargo İçin Son Hazırlıklar

surucusuz-kargo-otomobil

Kaynak

Google’ın eski mühendisleri, başka türlü bir sürücüsüz araç projesi ile karşımızda: Nuro. Klasik sürücüsüz otomobillerle günlük kullanım yerine şehir içi teslimat konusuna odaklanan bir proje olan Nuro R1, LIDAR teknolojisine sahip. Yani sensörler, kameralar ve radar sistemleriyle donatılmış vaziyette. Rotasını düzenlemek için de sisteminde yer alan diğer sürücüsüz otomobillerle bağlantı kuruyor. 2018 sonunda aracın test sürüşlerine başlamak için yollara çıkması bekleniyor.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Yol

gunes-enerjisiyle-calisan-yol

Son yıllarda özellikle teknoloji alanında çağ atlayan Çin, yeni bir gelişmeyi dünyaya duyurdu. Elektrikli otomobil sahiplerini yakından ilgilendiren bu teknoloji, güneş enerjisiyle çalışarak elektrik üreten bir süper otoyol. Çin’in doğu bölgesinde yapılması planlanan 160 km uzunluğundaki yol, elektrikli otomobillerin hareket halindeyken şarj olabilmelerini sağlayacak. Güneş panelleriyle donatılarak elektrik üretim maliyetini sıfıra indirmeyi hedefleyen proje kapsamında, şarj maliyeti de sıfıra inmiş olacak. Üstelik sürücüsüz otomobiller de bu yolda otomatik olarak şarj edilebilecek.

Gelecek Sonunda Geldi

 

ucan-otomobil-modeli

Kaynak

Tüm bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkan uçan arabalar, sonunda gerçek olmak üzere. Hollanda firması PAL-V, yıllardır üzerinde çalıştığı uçan araba projesinde son dönemece girildiğini açıkladı. Karada 160 km/s, havada ise 179 km/s hıza ulaşabilen uçan otomobil, 10 dakikalık bir işlemin ardından kolayca yol modundan uçuş moduna geçecek 11 bin feet yüksekliğe çıkabilecek. Tabii firma tarafından ön siparişlerin alınmaya başladığı aracı kullanabilmek için pilot lisansına da sahip olmak gerekiyor.

Sıra Geldi Hidrojene

hidrojenle-calisan-otobusler

Kaynak

Benzin, dizel, hibrit, elektrik derken sıra hidrojenle çalışan araçlara geldi. Çin’de yerel bir firma tarafından üretilen hidrojen yakıtlı otobüs, çevre dostu araç kavramına yeni bir boyut katıyor. Prototipi üretilen 10.5 metre uzunluğundaki otobüs, dolu depoyla yaklaşık 600 km yol yapabildiği gibi yakıtın bitmesi halinde elektrikle de çalışabiliyor. Çin’de devlet tarafından desteklenen bu projenin, yapılacak geliştirmelerin ardından önümüzdeki yıllarda hayata geçirilmesi planlanıyor.

Yolu Aydınlatmanın Çok Daha Fazlası

mercedes-dijital-aydinlatma

Kaynak

Otomotiv teknolojileri denince akla gelen ilk markalardan olan Mercedes, yeni far sisteminde kullanacağı Digital Light teknolojisi ile bir devrime hazırlanıyor. Araç yazılımı ile tam uyumlu çalışacak şekilde tasarlanan bu akıllı far teknolojisi, sürüş ve yol bilgilerini yola yansıtarak bir bakıma “yardımcı pilot” görevi üstlenecek. Öndeki araca fazla yaklaşıldığında yola takip mesafesi uyarısı yansıtacak sistem, ayrıca şerit takip, bakım çalışması varsa aktif şerit, hız limiti, karlı yol, şerit değiştirirken diğer şeritlerin uygunluğu gibi 10 farklı konuda uyarı yapabiliyor. Bu da yol güvenliği ve sürüş keyfini arttırmaya yarıyor.

Otomobil Üretmenin Kaç Farklı Yolu Olabilir?

 

teknolojik-otomobil-uretimi-gelecek

Kaynak

Ford’un bant sistemine geçmesinden robotların üretimine kadar uzun bir yol kat eden araba üretiminde yeni bir çağa giriliyor. İtalyan XEV ve Polymaker firmalarının ortak yürüttüğü proje, son yıllarda kullanım alanı genişleyen 3D yazıcı teknolojisini otomotiv sektörüne adapte ediyor. Bu sayede 3D printer ile otomobil üretilmesi planlanıyor. İlk örneği üretilen ve adı LSEV olan araba, üretim maliyetlerini %70 azalttığı gibi süreyi de kısaltıyor; çünkü araç sadece 3 günde üretilebiliyor. Tüm plastik parçaları 3D teknolojisiyle üretilen LSEV, yaklaşık 450 kg ağırlığında elektrikli. Şasi, cam ve koltuklar dışında toplam 57adet plastik parçadan oluşan bu elektrikli araç, 70 km/s hıza ulaşabiliyor ve tek şarj ile 150 km menzile sahip.

Satın Alma Biçimi Değişiyor

otomobil-satin-alma-bicimi-degisiyor

Kaynak

Ford ve Alibaba’nın geçtiğimiz yıllarda başlattığı ortaklık, ilk meyvesini veriyor. Super Test-Drive Center adında bir otomobil otomatı tasarlayan ortaklık, bu sayede otomattan seçilen herhangi bir Ford arabayla 3 gün sürecek test sürüşü yapılabilmesini sağlıyor. Çin’deki kullanıcılar Tmail uygulaması ile süper otomattan yeni çıkan arabalar dahil diledikleri Ford modelini seçip 3 gün boyunca test etme ve satın alma fırsatına sahip olacak.