Otomobil Segmentlerini Belirleyen Faktörler

Otomobil Segmentlerini Belirleyen Faktörler

Otomobil segmentleri neye göre belirlenir, araç klasmanları denen şey neden vardır?

Otomobiller, belli başlı özelliklerine göre segmentlere ayrılmıştır. Bu segmentler de şu özelliklere göre belirlenmiştir:

  • Kullanım amacı,
  • Boyut,
  • İç hacim.

Peki otomobil segmentleri nelerdir? Hangi segmentteki otomobiller hangi özellikleri bakımından diğerlerinden ayrılır?

A Segmenti Otomobiller

Küçük boyutlu (370 cm’den kısa), motor güçleri kadar yakıt sarfiyatları da az olan, şehir içi kullanım için üretilen otomobillerdir.

B Segmenti Otomobiller

A sınıfından büyük olsa da yine de küçük olan otomobillerdir (Boyutları 370 ila 400 cm arasında değişir.). Kalabalık aileler için önerilmez; fakat günlük kullanımda 3 kişinin rahatlıkla seyahat edebileceği araç sınıfıdır. Birçok karoser yapısında üretilebilirler.

ikinciyeni.com’da sıkça karşınıza çıkan B segmenti otomobiller: KIA Rio, Renault Symbol, Volkswagen Polo, Renault Clio, Citroen C-Elysee, Seat Leon, Renault Megane, Peugeot 301, Opel Corsa, Nissan Micra, Fiat Tourneo Courier, Hyundai I20, Hyundai Accent, Audi A1, Fiat Punto.

C Segmenti Otomobiller

“Küçük aile arabası” olarak bilinen bu otomobiller, alt-orta sınıf tarafından sıklıkla tercih edilir. En çok üretilen otomobiller bu sınıftadır, bu yüzden model çeşitliliği de çok fazladır. Uzun yol yapanlar için de ideal olan bu otomobillerin performansları yüksektir.

ikinciyeni.com’da sıkça karşınıza çıkan C segmenti otomobiller: Fiat Linea, Renault Fluence, Audi A3, Ford Focus, Toyota Corolla, KIA Ceed, Nissan Qashqai, Skoda Octavia, Opel Astra, Volkswagen Jetta, Hyundai I30, Citroen C4, Honda Civic, Volkswagen Golf, Mercedes A Serisi (C premium), KIA Cerato.

D Segmenti Otomobiller

Büyük aile arabası olarak bilinen, üst-orta sınıfın tercih ettiği otomobillerdir. Motor ve iç hacimleri büyüktür. Yakıt masrafları fazladır.

ikinciyeni.com’da sıkça karşınıza çıkan D segmenti otomobiller: Seat Toledo, BMW Series 3, Volkswagen Passat, Audi A4, Skoda Superb, Mercedes C Serisi, Citroen C5, Opel Insignia, Audi A5, Mercedes Cla Serisi.

E Segmenti Otomobiller

“Executive car” olan bu otomobiller, fiyat, yakıt tüketimi ve performans açısından yukarıda bahsedilen tüm segmentlerden daha üstündür.

ikinciyeni.com’da sıkça karşınıza çıkan E segmenti otomobiller: BMW 5 serisi, Mercedes E-Class, Volkswagen CC, Audi A6.

F Segmenti Otomobiller

Az bir kitle tarafından kullanılan lüks otomobillerdir. Elbette fiyatları epey yüksektir.

G Segmenti Otomobiller

Spor arabaların oluşturduğu segmenttir. Hem şehir içinde hem de şehir dışında kullanılabilen, konforlu otomobillerdir.

ikinciyeni.com’da satılan ikinci el otomobilleri görmek için tıklayın.