Logosunu Görmeden Tanıyabileceğiniz Otomobil Markaları

Logosunu Görmeden Tanıyabileceğiniz Otomobil Markaları

Kaynak

Geçmişten bu yana otomobil markaları rakiplerinden kolayca ayırt edilebilmek için çalışıyor. Markalar bunu genellikle ufak detaylar ile gerçekleştiriyor. Bunlar arasında BMW gibi herkesin bildiği küçük ayrıntılar ile fark edilen markalar olduğu gibi Ranger Rover gibi otomobilin tasarımdan ufak detaylarına kadar her noktası ile tanınan markalar da bulunuyor. KIA, Hyundai, Renault, BMW, Jeep, MINI gibi markaların modellerini kolayca anlamanızı sağlayacak detaylar mevcut. Karşınızda, bir bakışta tanıyabileceğiniz otomobil markaları ve klasikleşmiş tasarım öğeleri.

Range Rover


range-rover-marka-araclar-nasil-anlasilir
Kaynak

Range Rover, senelerden bu yana olabildiğince önden ve arkadan eğimle yükselen camlara sahip. Ayrıca yine Range Rover marka araçların kaput boyu ile tavan boyu arasında 1.5 kata yakın bir oran bulunuyor. Ancak tüm bunların dışına markanın en belirgin özelliği, ön far grubu boyunca uzanan ızgarası.

BMW


bmw-marka-araclar-nasil-anlasilir
Kaynak

Almanya’nın Bavyera eyaletinden çıkan ve tüm dünyaya premium araçlar satmayı hedefleyen BMW, yıllardan beri ısrarla devam ettirdiği tasarım unsurlarına sahip. Aslında burada motor konusunu işleseydik markanın yıllardan beri alametifarikası olarak kabul edilen arkadan itiş teknolojisini de ekleyebilirdik. Ancak geçtiğimiz yıllarda çıkan ve önden çekişli olan BMW 2 Serisi ile bu özellik zaten tarihe karıştı. BMW, adeta cam gibi parlayan renkleri dışında böbrek ızgara olarak tabir edilen tasarımı ile tanınıyor. i3’ten 7 Serisi’ne kadar her modelde görülebilecek böbrek ızgara tasarımı, markanın adeta imzası niteliğini taşıyor.

MINI


mini-marka-araclar-nasil-anlasilir
Kaynak

İngiliz kökenli MINI, küçük ama sportif modelleri ile tanınıyor. 1950’lerden bu yana üretilen MINI, silindir formunda ilerleyen ve adeta araçtan dışarıya fırlayacakmış gibi görünen far yuvaları ile kendini belli ediyor. Yuvarlak hatlara sahip ön farlar ise far yuvalarını tamamlıyor ve MINI’nin imzası haline geliyor. Hatta daha önce yayınladığımız “Gerçeğini Aratmayan 7 Taklit Otomobil” infografiğinde de görebileceğiniz gibi Lifan markasının 320 adlı otomobili ile MINI modelleri arasında gözlerden kaçmayacak bir benzerlik söz konusu. Bu durumun en büyük nedeni ise neredeyse tıpatıp benzeyen far tasarımı.

KIA


kia-marka-araclar-nasil-anlasilir
Kaynak

KIA, özellikle Sorento ve Sportage gibi araçları ile Türkiye’de tanınıyor. Araçlarını ön plana çıkaran detay ise karakteristik ve çerçeveli ızgarası. Plakalık ile logo hizasında girintileri bulunan ızgara, çerçeveli tasarımı ile markanın çağdaş yapısını sonuna kadar yansıtıyor.

Hyundai


hyundai-marka-araclar-nasil-anlasilir
Kaynak

Kore dilinde “modern” manasına gelen Hyundai, isminin hakkını veren tasarımları ile adından söz ettirmeyi başarıyor. Özellikle son yıllarda çıkan araçlarında kullandığı altıgen forma sahip ızgara ise Hyundai’nin en belirgin özelliklerinden biri oldu. Hyundai’nin genellikle LED gündüz farlarını ızgaraya yakın konumlandırıp öne çıkarması, gelecek yıllarda da bu tasarımı devam ettireceğinin en önemli işareti.

Renault


renault-marka-araclar-nasil-anlasilir

Kaynak

1900’lü yılların başında kurulan ve bugün hala üretimini devam ettiren markalardan biri olan Renault, yıllar içerisinde birçok farklı tasarım detayı ile kullanıcıları karşıladı. Ancak son yıllarda neredeyse her aracında uyguladığı ve büyük beğeni toplayan C formuna sahip LED farları, herhalde geçmişten bu yana en çok ilgi çeken detay. Özellikle Megane ile otomobilseverlerin gözüne girmeyi başaran C formuna sahip LED gündüz farları, Renault’un geçmişten beri sürdürdüğü yenilikçi fikirleri çağrıştırıyor.

Jeep


jeep-marka-araclar-nasil-anlasilir
Kaynak

Nevi şahsına münhasır ile otomobil kavramlarını birleştirdiğimiz zaman karşımıza Jeep markası çıkıyor. Kendi adı ile bir segmentin anılmasına yetecek kadar güçlü bir arka plana sahip olan marka ve markaya sahip olan Chrysler Grubu, önce Mercedes Benz’in sahibi olan Daimler AG ile birleşti. Daha sonra da buradan FIAT Grubu’na dahil oldu. Tüm bu badirelere rağmen markanın parmaklık formuna sahip ızgaraları hiç değişmedi ve hala markanın dışarıdan bakıldığı zaman tanınmasını sağlayan otomobiller üretmesine yardımcı oluyor.