Logoları Farklı Ruhları Aynı: Ortak Platform Kullanan Otomobiller

Logoları Farklı Ruhları Aynı: Ortak Platform Kullanan Otomobiller

Otomobil sanayisinde uygulanan ve her geçen gün yaygınlaşan eğilim ortak platform kullanımını ve ortak platform kullanan otomobilleri mercek altına aldık.

Platform Nedir?

 

Otomotiv dünyasında platform, en basit tanımıyla bir aracın üzerine inşa edildiği temel yapıyı ifade ediyor. “Şasi” olarak da bilinen platformun temel görevi; motor, şanzıman, aks gibi otomobilin tüm parçalarını taşımak ve bir arada tutmak. Bunun dışında kaza anında güvenliği sağlamak, yakıt tüketimini düşürmek, performansı artırmak, güçlü yol tutuşu sağlamak ve dinamizm sunmak da araç platformunun diğer görevleri arasında yer alıyor. Tüm bunlar için de araç platformunun üretiminde hafif ve dayanıklı malzemelerin kullanımı önem kazanıyor.

Ortak Platform Ne Anlama Geliyor?

Kaynak

 

Ortak platform, mini bir otomobilin de lüks bir sedanın da aynı otomobil bandından çıkmasına imkan veren teknolojinin adı. Örnek vermek gerekirse yaygın olarak kullanılan Volkswagen’in geliştirdiği MQB platformunda, ön aks bölümü tüm modellerde aynı kalırken burun, yaşam kabini ve arka bölümde değişiklikler yapılabiliyor. Böylece 40’tan fazla otomobil modeli hızlı ve pratik bir şekilde üretiliyor.

Ortak Platformun Avantajları

 

Farklı otomobil markaları neden ortak platform kullanıyor? Ortak platform kullanımının tüketiciye ne gibi bir faydası olabilir? Kafanızda soru işareti varsa konuyu biraz daha netleştirelim.

       Üretici için ortak platform;

 • Geliştirme, tasarım ve üretim maliyetinde düşüş,
 • Basit, kaliteli ve hızlı üretim süreci,
 • Depolama avantajı anlamına geliyor.

  Tüketici için ise ortak platform;
 • Yedek parça ve yetkili servise erişim imkanının çoğalması,
 • Benzer kalitede üretilen otomobile daha uygun fiyata sahip olma avantajı demek.

Ortak Platformun Dezavantajları

 

 

Ortak platform kullanımının birçok avantajı olduğu gibi dezavantajı da bulunuyor. Ortak platform kullanmanın dezavantajları neler? Göz atalım:
 • Bir platformun birçok otomobilde kullanımı ile birbirine benzer birçok otomobili sokaklarda görmemiz mümkün hale geliyor. Bu durum otomobil üreticilerinin işini zorlaştırıyor. Yeni bir otomobil modelini benzerlerinden ayrıştırarak ayrıcalıklı bir konuma getirmek, özgün ve benzersiz bir otomobil algısı yaratmak neredeyse imkansız hale geliyor.
 • Platforma monte edilen elemanların platform ile uyumsuz olması durumunda ise maliyeti düşürme amacıyla kullanılan ortak platform, maliyetlerin artmasına sebep olabiliyor.
 • Ortak platform kullanan otomobillerde aynı parçalar sıkça tercih ediliyor. Bunun sonucunda seri üretimde gözden kaçmış bir arıza tüm modelleri etkiliyor.

Ortak Platform Kullanan Otomobillerin Farkları Nelerdir?

 

Teknik açıdan oldukça benzer yapılara sahip olan otomobiller, bazı noktalarda farklılaşıyor. Donanım, kokpit tasarımı, ağırlık ve süspansiyon ayarındaki farklılıklardan dolayı ortak platforma sahip otomobiller aynı güvenliği ve sürüş karakterini sunmuyor. İç ve dış tasarımın yanı sıra tercih edilen malzeme kalitesi de değişiklik gösteriyor. Ayrıca ortak platforma sahip otomobillerde, markanın ve modelin imajından kaynaklanan fiyat farkları da görülüyor.

En Bilinen Platform Çeşitleri

 

Ortak platform kullanımının avantajlarından faydalanmak isteyen otomotiv markaları, ürettikleri platformlar ile isimlerinden söz ettirmeyi başarıyor. Yaygın olarak kullanılan platform çeşitlerine baktığımızda MQB platformunun yaratıcısı Volkswagen’in rakiplerinden bir adım öne çıktığını söylemek yanlış olmaz. Toyota, Ford, General Motors, Hyundai-KIA, Honda ve Renault-Nissan; ürettikleri platformlar ile dikkat çeken diğer markalar:

 • Volkswagen Platformları: MQB, MLB2, A05
 • Toyota Platformları: TNGA, MC
 • Ford Platformları: C1, B3, D3, EUCD
 • General Motors Platformları: D2XX
 • Hyundai-KIA Platformları: PB, GB, E-GMP
 • Honda Platformları: CCA
 • Renault-Nissan Platformları: CMF-CD, CMF-B, CMF-A, DP

Aynı Platformu Kullanan Otomobil Modelleri

Peki, satış rekorları kıran otomobiller hangi platformu kullanıyor? Hangi otomobil modelleri aynı platformu paylaşıyor?

Hyundai i20 – KIA Rio

 

Şehri keşfetmeniz için tasarlanan hatchback otomobiller Hyundai i20 ve KIA Rio; PB platformunu kullanıyor. Özellikle güvenlik alanında öne çıkan platform, pasif güvenlik önlemleri olarak adlandırılan ve kabine çarpışmanın etkisinin daha az iletilmesini sağlayan bir dizi özelliğe sahip. Bu sayede de hem KIA Rio hem de Hyundai i20, Euro NCAP gibi testlerden, rakiplerine oranla daha iyi sonuçlarla ayrılabiliyor.

hyndai-i20-kia-rio

Volkswagen Touareg - Porsche Cayenne

 

 

Lüks SUV segmentinin dikkat çeken isimleri Volskwagen Touareg ve Porsche Cayenne de PB platformunu kullanan otomobillerden. Yüksek süratlerde dahi tutuşu kolaylaştıran bir dizayna sahip olan platform, olağanüstü yük performansı da sunabiliyor.

vw-toureg-porsche-cayenne

Audi A4 – Volkswagen Passat

En çok tercih edilen sedan otomobiller arasında yer alan Volkswagen Passat ve Audi A4’ün ortak özellikleri, B5 platformunu kullanmaları. Volkswagen Grubu tarafından geliştirilen platform, D sınıfı otomobillerde aranan geniş iç hacmi rahatça karşılayabilecek boyutlara sahip olması ile öne çıkıyor.

audi-a4-volkswagen-passat

Volkswagen Golf - Seat Leon - Skoda Octavia

 

Kompakt sınıfın yükselen yıldızları Volkswagen Golf, Seat Leon ve Skoda Octavia, MQB platformunu paylaşıyor. Modüler bir platform olması sayesinde farklı sınıflardan birçok aracın üretilmesini sağlayan platform, yüksek verimlilik ve konfor sunabilecek şekilde dizayn ediliyor.

vw-golf-seat-leon-skoda-octavia

Chevrolet Cruze - Opel Astra

 

C segmentinin başarılı oyuncularından Opel Astra ve Avrupa’da satışlarını durdurma kararı alan Chevrolet Cruze, General Motors’un geliştirdiği D2XX platformunu paylaşıyor. General Motors’un en güçlü platformlarından biri olan D2XX, Avrupalı ve Kuzey Amerikalı kullanıcıların aradığı pasif güvenlik önlemlerini rahatça karşılabiliyor

chevrolet-cruze-opel-astra

Ford Focus – Mazda 3 – Volvo V50

 

 

Satış rekortmeni Ford Focus, Mazda 3 ve Volvo V50 ile Ford’un ürettiği C1 platformunu paylaşıyor. Ford tarafından geliştirilen platform, özellikle C sınıfı araçlarda aranan geniş iç hacim ve yüksek performansı bir arada sunabilecek bir dizayna sahip.

ford-focus-mazda-3-volvo-v50

Nissan Navara - Mercedes Benz X Class - Renault Alaskan

 

Arazide de şehirde de güçlerini sergileyen pikaplar Nissan Navara, Mercedes Benz X Class ve Renault Alaskan, Nissan’ın geliştirdiği F-Alpha platformunu paylaşıyor. Markaların kendi motorlarını ve teknolojilerini ekledikleri platform, yeni nesil pikapların neredeyse tamamında aranan yüksek konforu sunabilmesi ile öne çıkıyor. Özel darbe emilimi teknolojisi ile kabin içerisine çok az yol titreşimi iletiliyor ve böylece araçlar şehir içerisinde rahatça kullanılabiliyor.

nissan-navara-mercedes-benz-x-class-renault-alaskan   

Nissan Leaf-Renault Zoe

Geleceğin teknolojisini kullanan elektrikli otomobiller Nissan Leaf ve Renault Zoe de F-Alpha platformu ile üretiliyor. Renault Nissan İttifakı’nın ortaklaşa kullandığı Nissan EV platformu üzerine inşa edilen otomobiller, yüksek enerji tasarrufu prensibini öne çıkarıyor. Araçlar platformun hafif ama yüksek koruyucu yapısı ile üzerinde yer alan bataryanın herhangi bir problem çıkarmasını önlüyor.

nissan-leaf-reanult-zoe

Volkswagen Polo – Seat Ibiza – Audi A1

 

 

Küçük şehir otomobilleri Volkswagen Polo, Seat Ibiza ve Audi A1, VW’in A05 platformunu kullanıyor. Volkswagen Grubu tarafından geliştirilen platform, B ve C sınıfı otomobillerde sıklıkla aranan küçük boyutları karşılayacak şekilde özelleştirilmiş. Böylece araç en ufak park yerlerine dahi rahatça girebiliyor.

volkswagen-polo-seat-ibiza-audi-a1

Audi Q3 - Volkswagen Jetta - Skoda Kodiaq - Volkswagen Tayron - Volkswagen Tiguan

Volkswagen Grubu’nun birçok önemli aracı, 2018 yılından bu yana MQB platformundan geliştirilen MQB A2’yi kullanıyor. Bunlar arasında da Audi Q3, Volkswagen Jetta, Skoda Kodiaq, Volkswagen Tayron ve Volkswagen Tiguan öne çıkıyor.

Renault Escape - Renault Kadjar - Renault Talisman - Nissan Qashqai - Mitsubishi Outlander

Renault Nissan İttifakı bünyesinde yer alan Renault, Nissan ve Mitsubishi, öne çıkan bazı modellerinde 2015 yılından bu yana CMF platformunun CMF-C/D versiyonunu kullanıyor. C ve D sınıfı araçları kapsayacak şekilde modifiye edilen ortak platformu kullananlar arasında içerisinde Outlander, Escape, Kadjar, Talisman ve Qashqai gibi bilindik modeller var.