Kasko Sigortası Orijinal Olmayan Oto Aksesuarlarını Karşılar mı?

Kasko Sigortası Orijinal Olmayan Oto Aksesuarlarını Karşılar mı?

Kasko Sigortası ülkemizde araç sahiplerinin son derece önemli buldukları bir araç sigortası türü olarak dikkat çekiyor. Büyük fedakarlıklarla ya da çok büyük bir heyecanla satın aldığınız arabanının görebileceği hasarlar karşısında onarım sürecinde size teminat sağlayan kasko, gerçekten önemli bir güven sunabiliyor. İster sıfır kilometre olsun ister ikinci el otomobil olsun, arabanız için mutlaka kasko sigortası yaptırmanız gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz.

İkinci El Araba Kaskosu
  

İkinci el araba kaskosu denilince akla pek çok soru geliyor. Bu sorular da aslında kasko konusunda yeterince bilinçli olmadığımızı gösteriyor. Kasko sigortası, her ne kadar çok yaygın biçimde tercih edilen bir araç sigortası türü olsa da sürücüler arasında kasko ile ilgi bilgi eksikliği görülür. Örneğin kasko sigortasını trafik sigortası ile karıştırmak en fazla yapılan hatadır. Bununla beraber pek çok araç sahibi, arabasına Kasko yaptırdığında bu sigortanın prim ücreti ya da teminat kapsamı ne olursa olsun arabadaki tüm hasarı karşılayacağını zanneder. Oysa genellikle orijinal olmayan oto aksesuarları, araç sahibi ve yakınlarının kasıtlı ihmaliyle oluşan hasarlar kapsam dışıdır. Çok kafa karıştıran kasko sigortasını yaptırmış olmak için yaptırmayın diye sizin için masaya yatırdık.

Araç Kasko Sigortası nedir?

Yapılması kanun eliyle mecburi olmayan yani isteğe bağlı olan ve trafiğe çıkan motorlu taşıtların sigortayı yaptıran kişiye ait olan araçtaki hasarını teminat altına alan özel bir araç sigortası türüdür.

Kasko Neleri kapsar?

Kasko sigortası, genel bir çerçeve ile sigorta yapılan motorlu taşıtın yanması, depremde hasar görmesi, çalınması, anahtarının kaybolması ya da kilitli kalması gibi durumların yanı sıra çarpma, çarpılma, çizilme, kaza anlarında ortaya çıkan hasarlarını kapsar. Ancak özel bir sigorta türü olan kaskonun neleri kapsayacağı konusu aslında sizin ihtiyacınıza göre belirlenen teminat kapsamına bağlıdır. Yani her kasko fiyatı aynı olmadığı gibi her kasko poliçesi de aynı konuları kapsamaz.

Oto Aksesuarları Kasko Kapsamında mıdır?

Bir otomobilin üretiminde takılan tüm orijinal oto aksesuarı yapılan kasko sigortası teminatı kapsamındadır. Ancak değiştirilen yani orijinal olmayan parçalar kapsam dışıdır. Dolayısıyla ikinci el araba alırken oto aksesuarların orijinal olup olmadığına bakmanız önemli olabilir.