Karşılaştırma: Volkswagen Golf mü, Honda Civic HB mi?

Karşılaştırma: Volkswagen Golf mü, Honda Civic HB mi?

Kaynak

Küçük bir şehri, Avrupa’nın endüstri ve inovasyon başkentlerinden birine çeviren Volkswagen ile Japonya ve Uzak Asya’nın yıllardan beri yıldız üreticilerinden biri olmayı başaran Honda, kozlarını uzun yıllardır C sınıfında paylaşıyor. Her iki otomobil markasının da C segment araba modellerinde iddialı olduğu konular bulunuyor.

Volkswagen yakıt tüketimi ve inovasyon ile öne çıkarken Honda, tasarım ve performans ile karşılık veriyor. Volkswagen Golf ve Honda Civic Hatchback’in öne çıkan tüm özellikleri karşınızda!

Tasarım


Kaynak

Japon arabası denildiğinde akla ilk gelen konu işlevselliktir. Honda, Civic HB kasa tipinde işlevselliğe ek olarak şık bir görünüm de sunuyor. Marka, birçok otomobil markasından çok daha önce yaptığı tasarım hamleleri ile çoğu zaman otomobil dünyasına yön vermeyi başarıyor. Honda Civic Hatchback’te de bu vizyon gözler önüne seriliyor.

Yanal olarak uzayan ön tampon tasarımı, arkaya doğru yükselen bel hizası çizgisi ile birleşip Civic Hatchback’in şık görünümündeki ana vurgu olan sportifliği öne çıkarıyor. Panjur ve far grubu ile kaput arasında yer alan siyah çıta, dikey ve yatay ayrımını keskinleştiriyor. Böylece araç, yere oldukça yakın sportif bir tampona sahip olmasına rağmen derinlik hissi kazanıp olduğundan çok daha kaslı bir görünüm sergiliyor.

Ayrıca özel hatlar sayesinde aerodinamik yapı güçleniyor ve rüzgar sürtünmesi düşüyor. Böylece hem kabine ulaşan yol gürültüsü azalıyor hem de yakıt tüketimi düşüyor.

Kaynak

Volkswagen Golf tarihi incelendiğinde tıpkı Honda Civic gibi sınıfında öncü bir marka olduğu göze çarpıyor. Aracın 8. jenerasyon ile beraber agresifleşen ve sert bir görünüme sahip olan ön tampon tasarımı, keskin hatlar sayesinde sportif bir imaj çiziyor. A sütunun hizasından başlayıp aracın arkasına kadar uzanan ve rakiplerine nispeten alçak olan bel çizgisi, aracın sportif imajını güçlendiriyor.

Her iki araç da iç mekan açısından benzer özellikler sunuyor. Hem Golf hem de Civic HB, 5 kişinin rahatça seyahat edebileceği kadar geniş bir kabine sahip. Buna ek olarak her iki araçta da konsol tasarımları sürücüye odaklanmış. Bu sayede sürücüler seyahat sırasında multimedya ekranına ya da herhangi bir donanıma rahatça erişebiliyor.

Donanımlar


Kaynak

Alman araba markası denildiği zaman ilk akla gelenlerden biri kuşkusuz Volkswagen’dir. Tabii ki bu şekilde anılmasında 1974 yılından beri ürettiği Golf modelinin önemli bir yeri var.

Golf’ün Midline Plus, Comfortline ve Highline adlarıyla anılan 3 tane temel donanım seviyesi bulunuyor. Bunlara ek olarak çok sayıda farklı donanım paketleri yer alıyor. Volkswagen Golf’ün donanımları arasında öne çıkan özelliklerden bazıları şöyle:

 • Fren geri kazanımına sahip Start-Stop Sistemi: Motoru kolayca çalıştırmanıza ve sıkışık trafikte durup kalkarken yorulmamanıza yarayan sistemdir. Ayrıca içerisinde yer alan geri kazanım teknolojisi ile kendine ait akü düzenli olarak şarj edilir ve araç aküsüne ekstra yük binmez.
 • Işıklı makyaj aynaları: Kolayca kendinize çekidüzen vermenizi sağlayan makyaj aynaları, eklenen ışık sayesinde kapalı otopark gibi alanlarda da kolayca kullanılabilir.
 • Görsel park desteği: Aracın arkasında yer alan sensörler ve kamera sayesinde park işlemi multimedya ekranından kolayca takip edilebiliyor.

Kaynak

Donanımlar konusunda Honda, Volkswagen’den farklı olarak çok daha az paket sunuyor. Ancak donanım konusunda her iki markanın da oldukça zengin olduğunu söylememiz gerekiyor. Honda Civic Hatchback’in Sport ve Sport+ adında iki paketi mevcut. 2020 model Honda Civic HB içerisinde yer alan donanımlar arasında öne çıkan bazı özellikler şöyle:

 • Sürücü ve ön yolcu koltuğu bel desteği: Sürüş sırasında koltuğun beli kavramasını sağlayan ve ağrılara son veren destek sistemi sayesinde uzun yollar bile kolayca aşılabiliyor.
 • 7” dokunmatik multimedya ekranı: Apple CarPlay gibi telefon bağlantılarına izin veren dokunmatik multimedya ekranı, direksiyon üzerinden de kontrol edilebiliyor. Ayrıca hızlı tepki süreleri sayesinde ekran geçişleri oldukça başarılı.
 • Kablosuz Şarj: Qi kablosuz şarj desteğine sahip olan ya da Qi kablosuz şarj kapları kullanılabilen telefonlar, orta konsol içerisinde yer alan kablosuz şarj istasyonunda kolayca bataryalarını doldurabiliyor.
 • Elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar: Isıtma özelliği sayesinde yan aynalarda buğu gibi sorunların önüne geçiliyor ve sorunsuz bir sürüşe izin veriyor.

Teknik Özellikler


Kaynak

Volkswagen motor konusunda oldukça cömert davranıyor. Golf içerisinde 5 ayrı motor seçeneği bulunuyor. Bunlara ek olarak araçlarda çift kavramalı otomatik şanzıman DCT ve 5 ya da 6 ileri manuel vites seçenekleri sunuluyor. Motorların çeşitleri ve önemli bilgileri şöyle:

 • 1.0 lt TSI Motor ve 7 ileri DCT vites seçenekleri ile Volkswagen Golf, 110 beygir güç ve 200 Nm tork üretebiliyor. Araç ayrıca 100 kilometrede 4.8 litre benzin tüketiyor.
 • 1.4 lt TSI Motor ve 6 ileri manuel vites seçenekleri ile Volkswagen Golf, 125 beygir güç ve 200 Nm tork üretebiliyor. Araç ayrıca 100 kilometrede 5.3 litre benzin tüketiyor.
 • 1.4 lt TSI Motor ve 7 ileri DCT vites seçenekleri ile Volkswagen Golf, 150 beygir güç ve 250 Nm tork üretebiliyor. Araç ayrıca 100 kilometrede 5.1 litre benzin tüketiyor.
 • 1.6 lt TDI Motor ve 5 ileri manuel vites seçenekleri ile Volkswagen Golf, 90 beygir güç ve 230 Nm tork üretebiliyor. Araç ayrıca 100 kilometrede 4.1 litre motorin tüketiyor.
 • 1.6 lt TSI Motor ve 7 ileri DCT vites seçenekleri ile Volkswagen Golf, 115 beygir güç ve 250 Nm tork üretebiliyor. Araç ayrıca 100 kilometrede 3.9 litre motorin tüketiyor.

Volkswagen Golf’ün boyutları ise şöyle:

 • Uzunluk: 4558 mm
 • Genişlik: 1799 mm
 • Yükseklik: 1492 mm
 • Aks mesafesi: 2620 mm

Kaynak

Japon araba markası Honda, geçmişten bu yana performans ile ön plana çıkmayı tercih ediyor. Honda Civic Hatchback incelendiğinde de performansa verdiği önem ortaya çıkıyor.

CVT şanzıman seçeneği ile sunulan araçta Honda’nın son yıllarda klasikleşen ve neredeyse her modelinde yer alan 1.5 litrelik Turbo VTEC motoru bulunuyor. Araç, bu motor ile 182 beygir güç ve 220 Nm tork gibi ciddi bir başarıya imza atıyor. Buna ek olarak birçok benzinli C segment arabadan farklı olarak 100 kilometrede 6.0 litre gibi düşük bir yakıt tüketimi sunuyor.

Honda Civic Hatchback’in boyutları ise şöyle: 

 • Uzunluk: 4518 mm
 • Genişlik: 1799 mm
 • Yükseklik: 1428 mm
 • Aks mesafesi: 2697 mm

Ayrıca Honda Civic Hatchback, karbondioksit salınımında da 137 g/km gibi iddialı bir değere sahip.

Güvenlik

Güvenlik konusunda hem Honda hem de Volkswagen son yıllarda çıtayı yükseltmiş durumda. Her iki markanın araçları da oldukça başarılı sonuçlar alıyor. Honda Civic Hatchback’in EuroNCAP sonuçları incelendiğinde yetişkin güvenliğinde %92 gibi iddialı bir skora sahip olduğu görülüyor. Bunda aracın içerisinde yer alan çarpışma önleyici frenler, sabitleyiciler ve çok sayıda hava yastığının önemli bir etkisi söz konusu.
Volkswagen Golf, güvenlik konusunda sınıfının en başarılı araçları arasında yer alıyor. Araç, 2019 yılında katıldığı EuroNCAP testlerinde %95’lik yetişkin yolcu başarısı sergiledi. EuroNCAP’e göre hava yastıkları konusunda aracın en önemli eksikleri yan pelvis ve arka yan baş hava yastıklarının bulunmaması. Ancak buna rağmen araç 5 yıldız almayı başarıyor.

Fiyatlar

Volkswagen, çok sayıda motor ve donanım seçeneğine sahip olduğu için geniş bir fiyat skalasına da sahip. Öyle ki 2020 model Volkswagen Golf’ün fiyatları 184.312 TL’den başlayıp 308.548 TL’ye kadar uzanıyor.

Kaynak

Honda Civic HB’in fiyat seçenekleri, Volkswagen Golf’e göre biraz daha az. Çünkü paket sayısı ve motor çeşidi, Volkswagen Golf kadar fazla değil. 2020 model Honda Civic HB’in fiyat listesi şöyle: 

 • 2020 model Honda Civic Hatchback Otomatik 1.5 LT 1.498 cc Benzin Sport: 197.300 TL
 • 2020 model Honda Civic Hatchback Otomatik 1.5 LT 1.498 cc Benzin Sport+: 213.900 TL

Aklınızdaki Golf ya da Civic HB’e uygun fiyatlarla sahip olmak için ikinciyeni.com’un ihalelerini takip etmeyi unutmayın.

EN ÇOK OKUNANLAR