ikinciyeni.com Yetki Belgesi ile Karşınızda!

ikinciyeni.com Yetki Belgesi ile Karşınızda!

Ticaret Bakanlığı tarafından 15.08.2020 tarihinde yayımlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile ikinci el araç satışlarının belgeli hale gelmesi kararlaştırıldı. Böylece özellikle alıcı tarafında yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi hedefleniyor. Sizin için ikinci el otomobil satışının yeni dönemini ve bilmeniz gerekenleri yazdık.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Yetki Belgesi Nedir?


Yapılan yeni düzenlemeye göre galeriler, kurumlar ya da şirketler, bundan böyle ticari olarak araç satışı yapabilmek için İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Yetki Belgesi’ne sahip olmalı. İnternet ya da fiziksel satış fark etmeksizin uygulanacak olan yeni düzenleme ile satışa sunulan ikinci el araçların tamamında, taşıta ilişkin bilgiler görünür olacak. Yani aracın kilometresi ya da motor hacmi gibi bilgilere kolayca ulaşılabilecek. ikinciyeni.com üzerinden satılan araçları takip ediyorsanız zaten bu bilgileri geçmişte de görebildiğinizi biliyorsunuz. Ancak yeni düzenleme ile satış yapan ikinciyeni.com gibi kurumlar, araç bilgilerinin yanı sıra yetki belgesinin numarasını da paylaşacak.

Bireysel Satıcılar İçin 3 Araç SınırıDoğrudan kendi aracını satan ya da aldığı herhangi bir aracı satmak isteyen kişilerin önünde sadece 3 adet sınırı bulunuyor. Bu sınırlama ile bireysel bir satıcı, yıl içerisinde sadece 3 aracı satabilecek. 3’ten fazla satış yapmak istiyorsa İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticaret Yetki Belgesi’ni alması gerekecek.

Kiralama Şirketlerinin Satış Şartları Değişti


Düzenlemeye göre 1 yıl süre altında kiralanmış bir araç satılmak istenirse kiralama şirketi ya yetki belgesi alacak ya da yetki belgesi olan bir şirket aracılığı ile araç satacak. Kiralama şirketlerinin 12 ay boyunca sahibi oldukları araçlarının satışı için ise yetki belgesi aranmayacak.

ikinciyeni.com Araç Satışında Şirketlerin Yanında


Belgesiz olarak ikinci el araç satışı mümkün olmadığı için şirketlerin gelecekte büyük bir zorlukla karşılaşacağı konuşuluyor. Ancak durum tam olarak böyle değil. Galeri, şirket, kurum ya da kiralama şirketleri, yeni düzenleme ile aracılık hizmeti alarak araçlarını satabilecek. Bunun için de her yıl binlerce ikinci el aracı kullanıcılar ile buluşturan ikinciyeni.com yanlarında olacak. Şirketler, ikinciyeni.com’un yasal düzenlemeyi dikkate alarak sahibi olduğu yetki belgesi aracılığı ile milyonlarca kullanıcıya ulaşabilecek ve araçlarını kolayca satabilecek.

Yeni Düzenlemenin Avantajları Neler?


Yeni düzenleme ile beraber araç satışına gelen sınırlamalara ek olarak ekspertiz gibi zorunlulukların getirilmesi, satıcılara ekstra bir kalem oluşturmasına rağmen güvenilir satıcıların araçlarını çok daha hızlı ve güvenle satmasını sağlayacak. Ayrıca kullanıcıların, ekspertiz sayesinde ikinci el pazarına yönelik duydukları endişelerin de önüne geçilecek.