Hangi Renk Egzoz Dumanı Neyin Habercisidir?

Hangi Renk Egzoz Dumanı Neyin Habercisidir?

Arabanızın dilinden anlamak, herhangi bir arıza durumunu mümkün olan en kısa sürede önlemenizi sağlar. Arabanızla empati kurup onun yerine kendinizi koyun ve şöyle düşünün: Siz de bir anda grip olmuyorsunuz. Bir sabah uyandığınızda hapşırıyorsanız, boğazınız ağrıyorsa ya da ateşiniz varsa daha önceden soğuk almak, dengeli beslenmemek ya da bazı belirtileri görmezden gelmek gibi durumların acısını çekiyorsunuz demektir.

İşte arabanız da sizi arıza durumu büyümeden belli işaretlerle uyarıyor. Bu uyarılardan biri de egzoz dumanındaki renkler olabiliyor. Peki egzoz dumanı beyaz çıkarsa bu ne anlama gelir? Ya da egzoz dumanı neden mavi ve siyah çıkar? İşte cevapları:

Egzozdan Beyaz Duman Çıkması


İçten yanmalı motorlarda yanan akaryakıt ve hava karşımın gaz hali ile çıkışına “egsos” ve “egzos” gibi farklı isimler kullanılıyor olmasına rağmen Türk Dil Kurumuna göre doğru yazılım şekli egzozdur. Yani egzoz aslında yakıt ve hava karışımın gaz hali olduğu için araçtan çıkışı aslında bir noktada uyarıcıdır. En sık görülen renk ise beyazdır.

“Motorun beyaz duman atması” olarak da ifade edilen egzozdan beyaz duman çıkmasının nedeni, birçok sürücünün düşündüğünün aksine soğuk havadan kaynaklanmaz. Sorun büyük ihtimalle şudur: Soğutma sıvısı, silindir yanma odalarına sızmış ve buharlaşmıştır. Bu da silindir blok contası arızası, silindir kapak hasarı veya silindir bloğunun çatlaması nedeniyle olmuştur. İnce ve şeffaf su buharı çıkıyorsa sorun yok ama yoğun beyaz renkli bir duman çıkıyorsa silindirleri kontrol ettirmenizde fayda var.

Egzozdan Mavi Duman Çıkıyorsa


“Mavi duman neden atar?” sorusunun ilk cevabı şudur: Motor yağ yakıyordur. Pistonlardaki motor yağının yanma odalarına gitmesini sağlayan segmanlar ya da supap contaları aşınmıştır. Bu nedenle yağ, silindirlerin içine kaçarak yanar ve dışarı atılmaya çalışılır.

Egzoz renkleri arasında sık sık karşılaşılanlardan olan mavi renk, aslında motor yağınızın hızlı bitmesinin nedenidir. Böylece yağ azaldığı için motor istenen verimle çalışmıyor ve ciddi sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenle eğer egzozdan mavi duman çıktığını görüyorsanız, mutlaka yetkili teknik servise gidin.

Egzozdan Siyah Renk Duman Çıkması


Hava filtresi, hava sensörleri ve enjektörleri arızalanmış olabilir. Bu da aracın fazla yakıt tüketmesine ve motorun performansının düşmesine neden olur. Ayrıca aracın yakıt hava karışımını istenen verimlilikle motora iletememesi nedeniyle motor ısısı yükselir. Motor içerisinde yer alan supap gibi parçalar, belirli bir sıcaklık aralığında çalışabilecek şekilde tasarlandığı için zarar görür. Bu nedenle de gelecekte çok daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kısacası araçtan siyah duman çıktığını görüyorsanız, mutlaka yetkili teknik servise başvurun.

Egzozdan Gri Duman Çıkması


Gri renk duman, birkaç farklı sorunun işaretidir. En sık karşılaşılan sorun ise turbo yataklarının ve turbo mili üzerindeki sekmanların aşınması sonucu turbonun yağ yakmasıdır. Arabanızın yağ eksiltip eksiltmediğine bakarak sorunun bu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Arabanız otomatik şanzımanlı ise vakum sağlayan modül de arızalanmış olabilir. Çünkü şanzıman yağının motora sızmasıyla da egzozdan gri renk duman çıkabilir.

Bir diğer olası problem ise karter havalandırma valfinin arızalanması nedeniyle yağ kaçağının meydana gelmesidir.

Kısacası gri duman çıkması motorun, fabrikanın öngördüğü şekilde çalışmıyor olduğuna işarettir. Bu durum düzenli devam ederse araçta çok ciddi sorunlar baş gösterebilir ve aracın motorunda ciddi arızaların meydana gelmesine neden olabilir.

Bu ve bunun gibi birçok araç arızası, ikinci el araba alırken çok daha ciddi bir konu haline gelebiliyor. ikinciyeni.com’un ikinci el açık artırmalarına çıkan araçlar ise TSE onaylı ekspertizler tarafından inceleniyor. Satın aldığınız aracın detay sayfasında görebileceğiniz ekspertiz raporunda yazanlar dışında herhangi bir sorun görmeniz durumunda ise aracı iade edebiliyorsunuz.