Gerçeğini Aratmayan 7 Taklit Otomobil

Gerçeğini Aratmayan 7 Taklit Otomobil

Aynı dönem üretilmiş iki otomobil yan yana geldiğinde zaman zaman temel benzerlikler göze çarpabiliyor. Hatta bazı otomobiller için bu daha da ileriye gidebiliyor. Büyük markalar bazen zamanın ruhuna uygun tasarımları ile birbirlerini izleyebiliyor. Markalar bir ressamdan, mimardan ya da doğrudan doğruya doğa olaylarından etkilenerek tasarım yapabiliyor ya da araçlarının rengini buralardan alabiliyor. Ancak Çin kökenli bazı otomobil markalarının ürettiği araçlar, ünlü markaların birebir kopyası. Bu da haliyle tartışmaları beraberinde getiriyor.

Çin’in Taklit Arabaları


Çin kökenli markalar, Porsche ya da Mercedes gibi markaların birebir kopyasını üretiyor. Tabii bu da Porsche gibi lüks bir markanın aracına sahip olmak isteyen ama parası yetmeyen kişilerin, Porsche modelinin taklidi olan bir aracı satın almasını sağlıyor. Ancak bir noktada da Çinli markaların hakkını yememek gerekiyor. Taklit etme konusunda gerçekten başarılılar. Öyle ki yeterince dikkatli bakılmazsa iki model arasındaki farkın anlaşılması mümkün değil.

cinlilerin-taklit-otomobil-markalari

Çinlilerin ‘Yok Artık!’ Dedirten Taklit Otomobilleri1) Mini Cooper’a Çin YorumuLifan 320 ile Mini Cooper arasında gözlerden kaçmayan bir benzerlik söz konusu. Lifan 320, 1.3 litre motora ve 5 ileri manuel vitese sahip.

2) Hem İsmen Hem CismenLandwind X7; görünüm olarak Range Rover Evoque’a, isim olarak ise Range Rover’ın çatı şirketi Land Rover’a benziyor. X7’nin içerisinde 2.0 litrelik güçlü bir motor bulunuyor.

3) İmitasyon SMART ForTwoShuanghuan Noble, SMART ForTwo’nun adeta kopyası. Tıpkı onun gibi 0.8 ve 1.0 litrelik küçük hacimli motorlarla sunuluyor.

4) Çin Malı X5Shuanghuan markasının bir diğer aracı olan SCEO, BMW X5 ile tıpatıp aynı. Bu 5 kapılı SUV, 2.0 ile 2.5 litre arasında değişen motor seçeneklerine sahip.

5) Logosu Dışında PorscheZotye T700, görünüm olarak Porsche Macan’ın aynısı. Tıpkı Macan gibi T700’ün içerisinde de 2.0 litrelik motor bulunuyor.

6) Kişiye Özel Taklit OtomobilDünyanın kişisel otomobil konusunda lider markası olan Rolls Royce’un Phantom modelinin taklidi olan Hongqi HQD, 6.0 litrelik dev motora ve göz alıcı tasarıma sahip.

7) Mercedes Es GeçilmemişGeely Merrie 300, Alman otomotiv devi Mercedes’in C Serisi’nin kopyası. Araç tıpkı Mercedes C Serisi gibi orta sınıf motorlarla satılıyor.

BONUS: Logoda ‘Esinlenme’BMW’nin akıllara kazınan mavi-beyaz damalı Bavyere bayraklı logosu da Çinliler tarafından yorumlanmış ve BYD adlı marka tarafından kullanılmış.