Elektrikli Renault Megane Geliyor!

Elektrikli Renault Megane Geliyor!

Kaynak

Renault da hem dünya genelindeki bu ilgiyi değerlendirmek hem de çağın yeniliklerine ortak olmak için yeni bir adım attı. C sınıfında hatchback ve sedan modelleri ile çok büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan ve özellikle dCi dizel motor teknolojisi sayesinde çok düşük bir yakıt tüketimine sahip olan Renault Megane’ın elektrikli versiyonu eVISION duyuruldu. Elektrikli Renault Megane’ın, yeni politikayla en ucuz elektrikli otomobiller arasında da yer alması bekleniyor. Böylece Türkiye’de Renault Zoe ile elektrikli araç piyasasına girip başarılı olan Renault, Megane ile konumunu güçlendirebilir.

Renault Megane eVISION Nasıl Bir Otomobil?
Renault ve Nissan markaları, Renault - Nissan İttifakı adı altında uzun yıllardan beri birlikte projeler gerçekleştiriyor. Birçok araçta ortak platform ve motor kullanan markalar, özellikle elektrikli araç konusunda büyük bir öneme sahip. Çünkü başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyanın birçok yerinde Nissan Leaf ve Renault Zoe ile başarıdan başarıya koşuyorlar.

Renault Megane eVISION ise İttifak’ın son gözdeleri arasında yer alıyor. Şu an için sadece konsept olarak sunulan otomobilin, Avrupa pazarında giderek yaygınlaşan kullanım alanı nedeniyle SUV olarak tasarlandığı düşünülüyor. Evet; elektrikli Renault Megane, SUV karoser tipinde olacak.

Son yılların gözde elektrikli otomobil modellerinden olan Honda e gibi oldukça yalın bir tasarıma sahip olan elektrikli Renault Megane, çok sayıda LED’den oluşan bir ön ışıklandırma grubuna sahip. Zigzaglar ve doğrusal çizgilerden oluşan LED far grubu, aracın logosunu da kaplıyor.

Gelecek senelerde yerli otomobil modelleri üretecek olan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu veya kısaltması ile TOGG’da olduğu gibi Renault eVISION’da da yan aynalar yerine kamera kullanılıyor.

Bütün Otomobiller Aynı Modülden Çıkacak

Kaynak

Renault-Nissan İttifakı’nın geliştirdiği CMF veya Yaygın Aile Modülü, farklı adlarla değiştirilerek sınıflara özgü hale getirildi. Örneğin B segmenti için CMF-B geliştirildi ve Renault Clio, Dacia Logan veya Nissan Juke gibi modeller bu platform üzerine inşa edildi. CMF platformunun elektrikli araçlara uyarlanmış versiyonu olan CMF-EV ile de Renault Megane eVISION üretilecek. Bu platform ile şu ana kadar duyurulan diğer araç ise Nissan’ın elektrikli modeli Ariya.

Elektrikli Renault Megane’ın Teknik Özellikleri

Renault Megane eVISION’un teknik özellikleri incelendiğinde 130 kW’a kadar hızlı şarjı destekleyen 60 kWh’lik bir bataryası olduğu görülüyor. 0’dan 100 km/s hıza 8 saniyeden daha kısa sürede ulaşabileceği söylenen araç, 217 beygir güç ve 300 Nm tork üretebiliyor. Araç, SUV olmasına rağmen önden çekişli olacak. Yani büyük bir arazi performansı beklenmemesi gerekiyor. Boyutlar konusunda ise Ariya ile aynı platformu kullandığı için benzer değerler söz konusu.

Aracın uzunluğu 4.210, genişliği 1.800 ve yüksekliği 1.505 mm olarak duyuruldu. Ancak gelecekte ne gibi değişiklikler yapılacağı bilinmediği için ve konsept otomobiller ile seri üretim otomobiller arasında çeşitli farklar bulunduğu için elektrikli Renault Megane’ın bazı ufak değişikliklere uğrayabileceğini söyleyebiliriz.

Kaynak

Renault’dan yapılan açıklamalara göre elektrikli Megane’ın üretimi ile ilgili büyük adımlar atıldığı anlaşılıyor. Renault Grubu’nun CEO’su olan Luca De Meo, aracın %95 oranında üretime hazır olduğunu ve 2021’in son aylarında seri üretime geçileceğini ifade etti.

Boyutları ve kasa tipi düşünüldüğünde TOGG’a önemli bir rakip olacağı düşünülen aracın, fiyatı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak bataryanın nispeten küçük tutulduğunu ve bu nedenle de yüksek bir fiyata satılmayacağını söyleyebiliriz. Buna ek olarak Renault Megane eVISION’un Türkiye’de yer alan Renault-OYAK Fabrikası’nda üretilip üretilmeyeceği de bilinmiyor. Eğer Türkiye’de üretim gerçekleşirse elektrikli Renault Megane’ın da yerli otomobil modelleri için uygulanan indirimlerden yararlanması söz konusu olabilir.