Dünyaca Ünlü 5 Ralli Yarışçısı!

Dünyaca Ünlü 5 Ralli Yarışçısı!

Otomobil yarışları tarihini incelerseniz birbirinden çekişmeli rallileri görebilir ve pilotların akıl almaz istatistiklerine şahit olabilirsiniz. Ancak çekişme kadar önemli bir nokta daha var. O da kazanan olabilmeyi başarmak. WRC veya Türkçesi ile Dünya Ralli Şampiyonası’nda kazananların yeri hep ayrıdır. Adrenalin dolu yarışlar boyunca müthiş bir konsantrasyonla başarıya ulaşan ünlü isimlerden en iyilerini sizin için sıraladık.

Tommi Mäkinen

Kaynak

Fin pilot Tommi Antero Mäkinen, 1987 ila 2003 yılları arasında adeta rallilerde fırtına gibi esti. 1964 doğumlu olan pilot, dünya şampiyonluğu gibi önemli başarılara imza attı. Finlandiyalı pilot; Mitsubishi, Nissan ve Subaru takımlarının bir parçası oldu. Four-peat ya da Türkçesi ile “dört tekrar” yapabilen ender isimlerden biri olan Mäkinen; 1996, 1997, 1998 ve 1999 yıllarında WRC’de şampiyon oldu.

Sébastien Loeb

Kaynak

Ralli yarışlarını diğer birçok otomobil sporundan ayıran en önemli konu, düzenli kazanabilme ihtimalidir ve ralli yarışlarında peş peşe kazanmak oldukça zordur. Ünlü ralliciler arasında bile arka arkaya kazanma oranı bir hayli düşüktür. Ancak bunlar arasında bir istisna var. 1974 doğumlu Fransız rallici Sébastien Loeb, 2005 yılında şampiyon olurken tamı tamına 10 ralli peş peşe kazandı ve rekor kırdı. Henüz bu rekor etkisini yitirmemişken de 2008 yılında 11 ralliyi peş peşe kazanarak kendi rekorunu kırmayı başardı.

Colin McRae

Kaynak

1968 doğumlu İskoç rallici Colin McRae, uzun yıllar damalı bayrağın peşinden koştu. Çoğunlukla da yenildi. Ancak onu dünyanın en iyi ralli pilotları arasında göstermemizin önemli bir nedeni var. McRae, inanılmaz bir mental kapasiteye sahipti ve her zaman aracına kazanmak için biniyordu. 1995 yılında da başarılı oldu ve WRC şampiyonu unvanını elde etti. 1996, 1997, 1998 ve 2001’de de şampiyonluk için kıyasıya mücadele etti. Kısacası yaklaşık 10 yıl boyunca hep zirvede kalmayı ve efsanevi ralli pilotlarından biri olmayı başardı.

Marcus Grönholm

Kaynak

Mäkinen gibi Finlandiyalı bir başka efsane ralli pilotu olan 1968 doğumlu Grönholm, kariyerine Toyota ile başladı. Uzun yıllar adından söz ettirse de başarıya ulaşmak için çok çalışması gerekti. Fin pilot, 1999 yılında Peugeot takımına transfer oldu. 2000 ve 2002 yıllarında ise WRC şampiyonluğuna ulaştı.

Carlos Sainz

Kaynak

1962 doğumlu İspanyol ralli pilotu, 1990 ve 1992’de WRC şampiyonu oldu ve İki şampiyonluğunu da Toyota takımında kazandı. Ancak günümüzde kendisinden Carlos Sainz olarak değil, Carlos Sainz Sr. olarak bahsediliyor. Çünkü kendisi gibi pilot olan oğlu şu an F1’de boy gösteriyor. Carlos Sainz Jr. babasından aldığı bayrağı yukarıya taşımak için var gücüyle çalışıyor.