Debriyaj Sistemi Neden Arızalanır? Çözümü Nedir?

Debriyaj Sistemi Neden Arızalanır? Çözümü Nedir?

“Debriyaj sistemi nasıl çalışır?” sorusunu, debriyajı tanımlayarak cevaplamakta fayda var.

Debriyaj, motorla vites kutusunu birbirine bağlayan ve pedala basınca bunlar arasındaki irtibatı kesen sistemdir. Bu da vites değiştirmeyi ve arabayı hareket ettirmeyi sağlar.

Peki, debriyaj sistemindeki arızaların çeşitleri, nedenleri ve çözümleri nelerdir?

Debriyaj Sertleşmesi

Debriyaj sertleşmesi neden olur? Şu sebeplerden:

  • Debriyaj çatalı aşınmıştır. Aşınan çatal da bilyaya zorlanarak basar. Bu da debriyajı sertleştirir.
  • Baskı şemsiyeleri aşınmıştır. Bu durumda baskı balata değişimi yapmak gerekir.
  • Debriyaj teli kopmuş ya da halatı paslanmıştır. Halatı yağlamak işe yaramaz, değiştirmek gerekir. “Debriyaj teli neden kopar?” sorusunu da şöyle cevaplayalım: Bunun baskı balatayla ilgisi yoktur. Debriyaj teli, genelde pedal bölgesindeki ters açının ve sürtünmenin etkisiyle kopar.
  • Debriyaj pedalının hareket ettiği mil paslanmıştır. Yağlayarak sorunu çözebilirsiniz. 

Debriyajın Üstten Kavraması

Debriyaj pedalı normalde orta kısımlardan kavrar ama balata seviyesi düştükçe debriyaj yukarıdan kavramaya başlar. Bu da pedala basmayı bıraktığınızda neredeyse yarım debriyaj yapıyormuşçasına arabanın yerinden zor kalkmasına neden olur. Bu durumda baskı, balata ve bilyanın bir ya da birkaçının değiştirilmesi gerekir.

Debriyajın Boşalması ve Birkaç Kez Basılınca Düzelmesi

En çok merak edilen sorulardan biri, “Debriyaj pedalı neden boşalır?” sorusudur. Debriyaj boşalıyorsa ve birkaç kez bastığınızda düzeliyorsa aracınızın debriyaj sisteminde halat değil; hidrolik merkez sistemi kullanılmıştır. Bu arızanın kaynağı da debriyaj merkezlerinin (Üstte ve altta olmak üzere 2 tanedir.) birinin hidrolik sıvısını geri kaçırmasıdır. Çözüm için hangi debriyaj merkezinin bozuk olduğunun anlaşılması gerekir. Bunun için de aracınızı yetkili servise götürmelisiniz.

Debriyaja Bastıktan Sonra Ses Çıkması

Bu, debriyaj bilyasında sorun olduğunu gösterir. Bunun dışında şanzımanın içinde bulunan prizdirek bilyası da bozulmuş olabilir. Peki, prizdirek ya da debriyaj bilyası arızası nasıl anlaşılır?

  • Vitesi boşa alın, arabayı debriyaja basmadan çalıştırın.
  • Gaza basın.
  • Devir 3000’deyken aniden debriyaja basın ve gazı kesin. 

Ses, debriyaja bastığınız an kesildiyse debriyaj bilyası, debriyaja bastıktan bir süre sonra kesildiyse prizdirek bilyası bozulmuş demektir. Çözüm, ilgili parçaları yenilemektir.

ikinciyeni.com’da satışa sunulan ikinci el otomobillerin bakımlarının yetkili servislerde düzenli olarak yapıldığını ve TÜV SÜD tarafından sağlanan oto ekspertiz raporları ile satışa çıkarıldığını unutmayın. ikinciyeni.com’da kötü sürprizlere yer yok!