2019 Model BMW Z4'te Neler Değişti?

2019 Model BMW Z4'te Neler Değişti?

Kaynak

BMW ve roadster sözcükleri yan yana geldiği an otomobilseverlerin aklında ilk olarak Z4 canlanıyor. Almanya’nın güneyinde yer alan Bavyera eyaletinden çıkan ve tüm dünyaya lüks ile harmanlanmış gücü sunan BMW, 2019 model Z4 ile sadık takipçilerini bir kez daha mutlu etkilemeyi başarıyor. 2019’un şimdiden en iddialı araçlarından biri olan BMW Z Serisi’nin son üyesini inceledik.

BMW Z4 Tasarım Konusunda Yeterli mi?


2019-model-bmw-z4-tasarim-konusunda-iddiali
Kaynak

Tasarım dili, BMW açısından gerçekten çok ama çok önemli. Bu nedenle de markanın araçlarının dış hatları kolay kolay değişikliğe uğramıyor. Öyle ki markaya göz aşinalığı olan bir kullanıcı, logosunu görmese bile herhangi bir aracın BMW olduğunu anlayabiliyor. Z4 modelinde de markanın adeta alametifarikasına dönüşmüş olan böbrek ızgara tasarımı, ön tarafta kendine yer buluyor. Bir önceki jenerasyona göre ön tampona eklenen çıkıntılar, aracı çok daha agresif bir hale getiriyor. Ön taraftan yükselerek uzayan ve stop lambasında son bulan bel çizgisi, aracın sportif imajını pekiştiriyor. Çizgi halinde aracın ortasına uzayan ve aracın kaslı görünümünü besleyen stop lambalarıyla kalın denilebilecek lastikler de aracın ruhunu yansıtıyor.

BMW Z4 İç Dizaynında Neler Var?

2019-model-bmw-z4-ic-dizayni
Kaynak

Roadster kasa tipinin en belirgin özellikleri 2 koltuk, arkadan itişli motor ve açılıp kapanabilen tavan olarak biliniyor. Roadster tasarımı, BMW Z4’te tam olarak sergileniyor. İlk olarak tanıtılan BMW Z4 Concept’e göre biraz farklılık gösteren model, iç dizayn açısından karbon fiberin öne çıktığı bir yapıya sahip. Önceki jenerasyondan farklı olarak kumaştan imal edilen ve soft top denen tavan, yeni Z4’te tercih ediliyor. Tüm BMW marka araçlarda olduğu gibi Z4’ün de konsol tasarımı, sürücü odaklı. Sürücüler, multimedya ekrana ya da ihtiyaç duyabilecekleri herhangi bir özelliğe, direksiyonun üstünde ve her iki yanında yer alan tuşlarla ulaşabiliyor.

BMW Z4 2019 Donanımlarında Neler Olacak?


2019-model-bmw-z4-donanimlari
Kaynak

BMW’nin roadster aracı için şu ana kadar bazı donanımlar duyuruldu. Bunlardan ilk göze çarpanı, oldukça büyük multimedya ekranı. Aracın iki koltuklu olması nedeniyle konsol da en çok dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. Yüksek çözünürlüklü ve rakiplerine göre bir hayli büyük multimedya ekranının yanı sıra aracın kadranında da dijital ekran bulunuyor. Ayrıca head-up display gibi farklı ekranlar da araç içerisinde yer alıyor. LED farlar, elektronik klima, USB girişi ve kablosuz şarj noktası gibi donanımların yanı sıra Harman Kardon Ses Sistemi de donanımlar arasında dikkat çekiyor. Eylül 2018 itibariyle araç içerisinde adaptif cruise kontrol, kör nokta uyarı sistemi ve park görüş kamerası gibi özelliklerin de bulunması bekleniyor.

BMW Z4 Güvenlik Testlerini Geçecek mi?


Bir önceki jenerasyon Z4, 2015 yılında katıldığı EuroNCAP testlerinden %69’luk yolcu güvenliği ile 3 yıldız alabilmişti. BMW gibi neredeyse girdiği tüm güvenlik testlerini başarıyla geçen ve kullanıcılarını memnun edebilen bir marka için sonuçlar, bu nedenle tam bir hüsran olmuştu. 2019 yılında piyasaya sürülmesi beklenen Z4 ise Toyota Supra gibi bir başka roadster model ile aynı platforma sahip. Her iki markanın güvenlik konusuna özel önem vermesi nedeniyle G39 kodlu platformun, aracın güvenlik seviyesini yükselteceğini ve yeni BMW Z4’ün testlerden yüksek bir puan alacağını düşünmek işten bile değil.

BMW Z4 Performansı Beklentileri Karşılayacak mı?


2019-model-bmw-z4-performans
Kaynak

Araç ile ilgili olarak iki farklı versiyondan söz ediliyor. Bunlardan ilk olarak duyurulan ve kullanıcıların araçla ilgili merakını bir hayli arttıranı M40i şeklide kodlanıyor. BMW’nin yeni nesil roadster aracı, M40i adlı versiyonun içinde bulunan motorla 335 beygir güç ve 450 NM tork üretebiliyor. Aracın içerisinde yer alan motorun kodu ise B58B30M1. Tabii ki bu Avrupa karbon emisyon kurallarına göre düzenlenmiş versiyon. Asya ya da Kuzey Amerika gibi farklı bölgelerde satılacak olan motorun adı ise B58B30O1 ve biraz daha yüksek güç üretebiliyor. BMW Z4 M40i First Edition şeklinde kodlanan araç, 3.0 litrelik motoruyla 0’dan 100 km/s hıza 4.6 saniyede ulaşıyor. Ayrıca aracın içerisinde yer alan M Sport süspansiyonun, hızlanmaya katkı sağladığı düşünülüyor. Aracın ilk olarak üretilecek ve kullanıcıların hizmetine sunulacak versiyonu ise 30i olarak adlandırılıyor. BMW Z4 30i, 248 gibi yine hatırı sayılır bir beygir gücüne ulaşabiliyor.

2019 BMW Z4 Fiyatları Nasıl?


Araç 2.0 litreyi aşan motor hacmiyle sunulacağı için ÖTV ve KDV gibi vergilere ödenecek tutar yüksek olacak. 2019 model BMW Z4’ün tahmini başlangıç fiyatının vergiler dahil yaklaşık 50 bin euro olması bekleniyor.

2019 Model BMW Z4 Alınır mı?


2019-model-bmw-z4-fiyatlari
Kaynak

BMW Z4 ikinci el açısından markanın gücünden yararlanıyor. Türk kullanıcılar tarafından marka çok beğenildiği için nispeten eski denilebilecek araçlar bile kolayca kendisine alıcı bulabiliyor. Araç; değerini koruyabilmesi, yüksek performansa sahip olması ve şık tasarımıyla fark yaratması gibi kriterlerden başarıyla geçip bizce alınabilir modeller arasında kendine yer buluyor. Değerini yıllarca koruyacak olan BMW Z4’ün ikinci el modeline sahip olmak için ikinciyeni.com’un açık artırmalarından faydalanabilir ve bütçenize en uygun aracı seçebilirsiniz.

  • Etiketler:
  • BMW