2019 Model BMW 3 Serisinde Neler Değişti?

2019 Model BMW 3 Serisinde Neler Değişti?

Kaynak

Almanya’nın Bavyera eyaletinde konuşlanmış olan BMW, geleneklerinden taviz vermeyen markalar arasında yer alıyor. BMW otomobil modelleri uzun yıllar benzer çizgilerle üretiliyor ve üzerlerinde çok ufak değişikler gerçekleşiyor. Bu değişimin bir benzerini son olarak BMW 3 Serisi’nde görmek mümkün. Uzun süreli çalışmalar ve çizgilere verilen önem ile markanın klasik ve bir o kadar beğenilen modellerinden 3 Serisi çeşitli dokunuşlarla yeni bir görünüm kazandı. 40 seneden fazla maziye sahip olan BMW 3 Serisi’nde yapılan değişiklikleri sizin için inceledik.

BMW 3 Serisi 2019 Dış Tasarımı


2019-model-bmw-3-serisi-arkadan-gorunumu
Kaynak

BMW, araçlarında benzer hatlar kullanmayı ve değişiklikleri de beraber yapmayı tercih ediyor. Önceki serilerde markanın alametifarikası olarak kabul edilen böbrek ızgara tasarımı biraz daha küçüktü. Yeni BMW 3 Serisi’nde ise tıpkı diğer modern BMW modellerinde olduğu gibi geniş ve krom çıtalara sahip daha büyük böbrek ızgaralar bulunuyor. Aracın daha keskin ön far grubu biraz daha büyümüş. Ayrıca aracın ön tasarımında sis farları bulunuyor. Kaput çizgileri daha belirgin ve keskin hale getirilip aracın kaputu olduğundan çok daha uzunmuş hissi yaratılıyor. Bir diğer belirgin değişiklik ise bel çizgisinde yaşanıyor. Aracın eskiden yükselerek ilerleyen ve ortalama bir boya sahip olan bel çizgisi, yine yükselerek ilerliyor; ama artık oldukça yüksek bir noktadan başlıyor. Aracın arka tasarımı ise neredeyse tamamen değiştirilmiş gibi görünüyor. Aracın artık ufak bile olsa bir spoiler’ı bulunuyor. Geçmişte uzun olan far grubu, kısalıp genişliyor. Egzoz çıkışları ise eskisi gibi iki tane, ama artık biraz daha geniş duruyorlar.

BMW 3 Serisi 2019 İç Dizaynı


2019-bmw-3-serisi-ic-dizayni
Kaynak

Yeni BMW 3 Serisi’nin iç dizaynında çok büyük değişiklikler yer almıyor. Tıpkı diğer sedan BMW modellerinde olduğu gibi baş ve diz mesafesi oldukça geniş. Eski modelde aracın konsolunun dışındaymış gibi görünen multimedya ekranı, gösterge panelinin yan tarafına yerleştiriliyor. Konsolun ortasından kol dayamasına kadar uzanan ve vites kolunun bulunduğu kısım ise artık tek parça. Üzerinde yer alan tuş takımı da oldukça düzenli ilerliyor. Yine sürücüye odaklı olan konsol ile 2019 model BMW 3 Serisi, sürüş esnasında konsantrasyonun bozulmasını engelliyor.

BMW 3 Serisi 2019 Donanımları


2019-model-bmw-3-serisi-sergi-alaninda
Kaynak

2019, BMW 3 Serisi için kilit yıllardan biri olacakmış gibi duruyor. Aracın kendi satış rekorunu egale etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bunda tasarım kadar donanımların da etkili olması bekleniyor. Hangi donanımların standart, hangi donanımların opsiyonel olarak kullanılacağı ise bilinmiyor. Ancak şu ana kadar öğrenilen bazı detaylar şöyle:

 • Kablosuz telefon şarjı,
 • Şeritten çıkma uyarı ikazı,
 • Şehir içi fren asistanı,
 • Adaptif hız sabitleyici,
 • Harman Kardon ses sistemi,
 • Head-up display (hayalet ekran),
 • Park kamerası,
 • Çarpışma ve yaya uyarı sistemi.

Bunun dışında araç içerisinde standart olarak bulunması beklenen en önemli detay ise iDrive oluyor. BMW’nin senelerdir kullandığı iDrive özelliği, konfor ve sürüş fonksiyonları ile ilgili tuş takımlarını ayırıyor. iDrive ve iDrive Touch Controller denilen dokunmatik tuş ile ekrana uzanmadan ya da bakmadan gerekli değişiklikleri yapmak mümkün.

BMW 3 Serisi 2019 Teknik Özellikleri


2019-bmw-3-serisi-sag-onden-gorunumu
Kaynak

Yeni BMW 3 Serisi, 5 farklı motor seçeneği ile rakiplerinin önüne geçmeye çalışıyor. Yeni nesil BMW 3 Serisinin özellikle dizel motorları dikkat çekiyor. Dizel motor seçeneklerine sahip bazı otomobiller ve teknik özellikleri şöyle:

 • 2019 model BMW 3.18d, 150 beygir güç ve 320 Nm tork üretebiliyor.
 • 2019 model BMW 3.20d, 190 beygir güç ve 400 Nm tork üretebiliyor.
 • 2019 model BMW 3.30d, 265 beygir güç ve 580 Nm tork üretebiliyor.

BMW’nin yeni 3 Serisi’nin dizel araçlarında en hızlı seçenek olan 3.30d kodlu model, 0’dan 100 km/s hıza 5.5 saniyede ulaşıyor.

Benzinli modeller ise üretebildikleri beygir gücü ile fark yaratıyor ve şimdiden heyacanlandırmayı başarıyor. BMW’nin satışa sunacağı benzinli motorlara sahip otomobillerin bazıları ve özellikleri şöyle:

 • 2019 model BMW 3.20i, 184 beygir güç ve 300 Nm tork üretebiliyor.
 • 2019 model BMW 3.30i, 258 beygir güç ve 400 Nm tork üretebiliyor.

BMW 3 Serisi’nin benzinli modelleri arasında en hızlı seçenek olan 3.30i kodlu araç, 0’dan 100 km/s hıza 5.8 saniyede ulaşıyor.

BMW 3 Serisi’nin yeni jenerasyonunda beygir gücü ve tork değerleri, bir önceki modele göre farklılık gösteriyor. Bunun dışında boyutlar konusunda ufak oynamalar olsa bile en büyük değişiklik ağırlıkta görülüyor. 2019 model 3 Serisi, bir önceki modele göre yaklaşık 50 kilogram daha hafif. Tüm bunlar dışında 2019 model BMW 3 Serisi, 6 ileri manuel ve 8 ileri otomatik vites seçenekleri ile sunuluyor.

BMW 3 Serisi 2019 Çıkış Tarihi


Yeni BMW 3 Serisi’ni 2018’in sonunda ya da 2019’un başında yollarda göreceğiz. Aracın tahmini satış fiyatı 40.000 $ olacak. Türkiye’de ise 300.000 TL gibi bir fiyata satılması bekleniyor. Aracın Meksika, Almanya ve Çin gibi ülkelerde üretilecek olması kafaları biraz karıştırıyor; ama Türkiye’de satılacak olan modellerin Almanya’da üretileceği düşünülüyor.

 • Etiketler:
 • BMW