Yeşilçam’ın unutulmayan 5 ünlü şoförü!

Yeşilçam’ın unutulmayan 5 ünlü şoförü!

Şoför Nebahat – Fatma Girik

 

Şoför Nebahat; Gececi Neşet’le Nebahat’ın öyküsü! 1970’lerde kadının da şoförlük yapabileceğini yansıtan film, Türk sinemasının klasiklerinden biri olmuştur. Birçok isim Nebahat rolünü oynasa da Fatma Girik’in maskülen performansı diğerlerinden ayrılmıştır.


Çiçek Abbas – Şakir / Şener Şen
Başrollerinde İlyas Salman, Şener Şen ve Pembe Mutlu'nun oynadığı, Sinan Çetin’in yönettiği film, bir minibüs şoförüyle muavini arasında geçen çekişmeyi anlatır. Komedi ve dram unsurları taşıyan Çiçek Abbas; Abbas’la Şakir arasındaki atışmalarla hatırlanır.


Selvi Boylum Al Yazmalım – İlyas / Kadir İnanır
Atıf Yılmaz tarafından yönetilen film, Türk sinemasının başyapıtlarından biri olarak sayılmaktadır. Kamyon şoförü İlyas’ın adı Aldırma Gönül olan kamyonuyla Asya'nın yaşadığı köye gelmesiyle başlayan müthiş aşk hikâyesi “sevgi neydi” sorusunun cevabıyla son bulur.


Kemal – Sultan / Bulut Aras
İstanbul'un varoşlarında bir mahallede, muhtarın oğlu olan aynı zamanda minibüsçülük de yapan Kemal, tek isteği çocuklarını geçindirmek olan Sultan’ı kandırır. Lakin çapkınlıkla başlayan hikâye, aşka dönüşecektir.


Kerim – Mavi Mavi / İbrahim Tatlıses
İbrahim Tatlıses’in şarkısının adını verdiği filmde, okul servisi yapan yoksul bir minibüs şoförü olan Kerim’in, zengin ve şımarık bir genç kızla inişlerini çıkışlarını, aşkını anlatır Mavi Mavi.