Türkiye'de Araba Müzeleri

Türkiye'de Araba Müzeleri

Müzeler, bir dönemin ya da bir eşya grubunun tarih içindeki değişimini sergileyen kültürel bir misyonla varlık gösterirler. Otomotiv tutkunları için otomobil müzeleri gezilip görülecek yerler listesinin başında gelir. Gerçekten de ister otomobillere meraklı olun ister onları sadece bir ulaşım aracı olarak görün, bir otomobil müzesinden etkilenmemeniz mümkün değil. Tekerlekler üzerinde motor gücüyle ilerleyen bir makine olarak da tanımlanabilen arabalar ya da daha genel tanımla motorlu taşıtlar, yaklaşık 200 yıllık bir maceranın ürünüdür.

Aslında tekerleğin icadına kadar giden otomotiv tarihi, her kesimden insanın merakını cezbedecek etkileyici fikirlerle ve bu fikirleri inatla hayata geçirmeye çalışan zihinlerle doludur. Peki, ülkemizde otomobil müzesi var mı, kaç tane otomobil müzesi var, eski arabaları görebileceğimiz müzeler hangileri?… ikinciyeni.com olarak otomobil tarihine olan merakımızla sizin için ülkemizin en popüler antika araba müzelerini tanıtmak istedik.

Otomobil Müzeleri Nasıl Açılıyor?

Dünya genelinde otomobil müzeleri ya otomobil tutkunu iş adamları tarafından ya da otomobil markalarının kendisi tarafından açılıyor. Otomobil müzesi ziyaretleriyle çocuklarınıza bir icat ya da buluşun tarih içinde nasıl değişen ihtiyaçlara cevap vererek geliştiğini anlatabilir, onlara vizyon kazandırırken bilime, araştırmaya yapmaya, öğrenmeye ilgi duymalarını sağlayabilirsiniz.

Ülkemizdeki Popüler Otomobil Müzeleri

Türkiye’de otomotiv tutkunu iş adamları tarafından açılan ve çok başarılı bir müzecilik anlayışıyla ziyaretçilerini karşılayan müzeler var. Bir hafta sonunda ya da tatil gününde hem kendiniz için hem de çocuklarınız için bu müzelere keyifli bir ziyaret planlayabilirsiniz. İşte onlardan bazıları...

Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi


http://klasikotomobilmuzesi.org/


Mehmet Arsay, gerçek bir otomobil tutkunu ve yeni nesillere otomotiv tarihine bir yolculuk sunarak ilham vermek üzere kurduğu Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi, çoğu yurt dışından getirilmiş olan otomobilleri sergiliyor. İlk katta 1940 öncesi, ikinci katta da 1940 sonrasına ait otomobiller sergileniyor. Müze, Atatürk Mahallesi İkitelli cad. Halkalı- İstanbul adresindedir.

Sabri Artam Vakfı Klasik Otomobil Müzesi

Müzedeki en eski otomobil, 1890 yılına aittir. Otomotiv tarihinin en erken dönemlerine ait bir otomobili de sergileyen müzedeki en yeni otomobil de 1990 yılına ait. Müze, Bosna Bulvarı No:104 Çengelköy- İstanbul adresindedir.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Umurbey Mah. Kapıcı Cad. Fabrika Sok. Umurbey- Bursa adresindedir. Müze, 30 bin metre kare alan üzerindeki eski bir İpek fabrikası içinde kurulmuş. Müzede at arabaları ve onların yerini alan otomobillerin kronolojik takibini yapabilirsiniz.

İzmir Key Klasik Otomobil Müzesi

Otomobil, Motosiklet, Model Otomobiller ve Benzin İstasyonları gibi bölümlerden oluşan İzmir Key Klasik Otomobil Müzesi, 7 bin metre karelik bir alan kurulmuş. İzmirli otomobil tutkunu iki iş adamı tarafından açılmış.Yolunuz İzmir- Torbalı’ya düşerse mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Müze, Çapak Mah. Özgörkey Cad. No:5 Torbalı- İzmir adresindedir.

Tarabya Klasik Otomobil Müzesi

Müzede 1950 ve 1960’lı yılların klasik otomobilleri sergileniyor. Bu doğrultuda müzenin genel dekorasyonu ve tarzı da 50-60’lı yıllara uygun olarak tasarlanmış. Tüm bu detaylarla kendinizi o dönemin içinde hissetmeniz sağlanmış. Tarabya Klasik Otomobil Müzesi, Nuripaşa Cad. No: 81 Ferahevler- Tarabya adresindedir.

Rahmi M. Koç Müzesi

1994 yılında ziyarete açılan Rahmi M. Koç Müzesi, hem yetişkinler için hem de çocuklar için çok keyifli vakit geçirebilecek bir mekan. Klasik otomobiller, ulaşım araçlarıyla ulaşımın tarih boyu gelişimini anlatan bir müze dışında binada Atatürk Müzesi, Denizcilik ve Havacılık Müzesi de var. Müze, bebek arabası kiralama, 110 adet araç kapasiteli ücretsiz park alanı, bebek alt değiştirme ünitesi gibi ziyaretçilerin konforunu arttıracak her detay planlamış. Ayrıca müze içinde keyifle vakit geçirebileceğiniz konsept kafeler mevcut. Kendi aracınızla ya da toplu taşımla ziyaret edebilir, ulaşım araçlarının yaşadığı evrimi keyifle izleyebilirsiniz. Rahmi M. Koç Müzesi, Hasköy cad. No:5 Hasköy-İstanbul adresindedir.

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Otomobil Müzesi Hangisi?


https://tr.wikipedia.org/wiki/Porsche_M%C3%BCzesi

Otomobil tutkusu deyince akla ilk gelen otomobil markalarından biri Porsche’dir. Stuttgart’taki Porsche Müzesi de belki de bu nedenle dünyanın en çok ziyaretçi çeken otomobil müzesidir. Onun dışında yine Stuttgart’ta bulunan Mercedes Benz Müzesi, Münih’teki BMW Müzesi ve İtalya Milano’daki Alfa Romea Müzesi, Japonya’daki Toyota Müzesi her gün tüm dünyadan onlarca ziyaretçinin akınına uğruyor.