Oto Lastik Deyip Geçmeyin: Tekerleğin Tarihçesi

Oto Lastik Deyip Geçmeyin: Tekerleğin Tarihçesi

Kendi ekseni etrafında dönerek ilerleyen daire şeklindeki basit bir araçtır tekerlek. Ancak kulağa çok basit gelen bu tanıma karşın tekerlek, başta ulaşım olmak üzere önce tarım sonra da endüstri devrimini sırtında taşıyarak insanlık tarihinde çok büyük bir rol üstlenmiştir. Kendisi çok basit görünse de sebep oldukları son derece komplike olan tekerlek, otomotiv konusunu her açıdan incelemeyi seven ve böylece içindeki otomotiv tutkusunu daha da güçlendiren ikinciyeni.com olarak bizim için heyecan verici bir araştırma konusu oldu. Avantajlı fiyatlarla ikinci el otomobil satın alabileceğiniz ikinciyeni.com ile otomotiv sektörünün kaynağı olan tekerleği keşfedin.

Tekerlek Ne Zaman Bulundu?


Bugün kış lastiği, yaz lastiği, performans lastiği diye farklı kullanımlar için ürettiğimiz ve her geçen gün daha çok geliştirdiğimiz oto lastiklerinin icadı merak uyandırıcı. Tam tarih verilemese de ilk tekerlek fikrinin yatay kesilmiş ağaç gövdelerinin dik olarak tutulup itildiğinde hareket kazandığının keşfedilmesiyle ortaya çıktığı sanılmaktadır. Tekerlek çiziminin yer aldığı en eski kayıt Sümer Uygarlığı’na aittir. Bu çizimde ağaçtan oyulmuş ve birbirine bir kızak ile bağlanmış 3 tekerlekli bir alet gözlenir.

Tekerleğin Ulaşım İçin Kullanılması

Tarihte ilk kez tekerleği atların çektiği bir araba fikriyle buluşturan milletler ise Mezopotamya’da yaşamışlardır. Çünkü böyle bir görsele de ilk kez Mezopotamya’da ve M.Ö.2000 tarihine ait bir görselde rastlanır.

Tahta Tekerlekten Kauçuk Lastiklere

Ahşaptan üretilen at arabası tekerlekleri çok uzun yıllar kullanıldılar. Öyle ki 1800’lerdeki ilk otomobiller bile bu ahşap malzemeden üretilen tekerlekler üzerinde ilerliyordu. Ancak kısa süre sonra önce havasız kauçuk malzemeden lastikler sonra da hava basılmış kauçuk lastikler arabalarda kullanılmaya başlandı.

Tekerleği Kim Buldu?

Tekerleğin icadını pek çok araştırmacı, çocukların oyunlarına bağlıyor. Muhtemelen tekerlek formundaki ağaç silindirlerle oynarken çok eğlendiler. İçindeki çocuk ruhunu kaybetmemiş bir mucit de bu silindirleri bazı yükleri kolayca taşımak üzere nasıl kullanabileceğini düşünmüş olabilir.

Oto Lastik Teknolojisi Neden Çok Önemli?

Bugün çok sevdiğimiz otomobiller, heyecanla izlediğimiz ve çok güçlü bir sektör haline gelen motor sporları yarışları, hayatı kolaylaştıran lojistik teknolojisi, uzakları yakın kılan hızlı ulaşım varlığını tekerleğin icadına ve tekerleğin de motor gücünü yüklenen oto lastiğe dönüşmesine borçlu. Oto lastik başka bir deyişle havalı kauçuk lastik teknolojisinin gelişmesi pek çok konuda hayatı kolaylaştıran mekanik bir buluştur.