Gerçek Kişisel Otomobil Markası: Rolls-Royce

Gerçek Kişisel Otomobil Markası: Rolls-Royce

Kaynak

Estetik bakış açısıyla kendine has tasarımlarıyla Rolls-Royce; zarafet, asalet ve şıklığın bir araya geldiği bir marka. İngiliz menşeli Rolls-Royce, el emeğinin ön planda olduğu otomobillerle on yıllardan beri kendine özel üst düzey bir aracı olsun isteyenlere hitap ediyor. Aslında Rolls-Royce, sadece bir otomobil markası değil; daha çok güçlü uçak ve gemi motorları üreten bir firma. I. Dünya Savaşı döneminde zırhlı araç da üretmiş olan bu saygın ve köklü marka, günümüzde kollara ayrılmış dev bir üretici konumunda. Geçmişten bugüne Rolls-Royce’u inceledik.

Bir Yıldız Doğuyor: Rolls-Royce’un Tarihçesi


rolls-royce-markasinin-tarihcesi
Kaynak

20. yüzyılın başında motor endüstrisi adeta patlama yaşıyordu. Motorlara takıntılı olan başarılı İngiliz mühendis Charles Rolls ve Birleşmiş Krallık’ın ilk motorlu araç satıcısı Henry Royce’u bir araya getiren kader miydi bilinmez, ama bu birlikteliğin İngiliz otomobil sektörüne yaptığı hizmetler unutulmayacak kadar büyük. Ortaya çıkardıkları Rolls-Royce markası, son yüzyılın en prestijli isimlerinden birine dönüştü. 

Rolls-Royce, kendini zirveye konumlandırmayı başardı. Dünyadaki en varlıklı insanların garajında mutlaka bir Rolls-Royce bulunmasının nedeni de bu. Peki, Rolls-Royce’un başarısı sadece konumlandırma ile mi alakalı? Kesinlikle hayır. Rolls-Royce, çağımızın en sağlam ve güçlü motorları yapmakta. Bu savı destekleyen kanıtları bulmak için küçük bir araştırma yetiyor: 1904 yılında kurulmuş fabrikadan 1906 yılında çıkan ilk Rolls-Royce olan The Silver Ghost’un motoru hala çalışıyor.

1907 yılında “Dünyanın En İyi Otomobili” olarak tanımlanan The Silver Ghost, bu unvanını Londra ve Glasgow arasında motorunu hiç durdurmadan 27 kez gidip gelmesine borçlu. 

Rolls-Royce Phantom Ortaya Çıkıyor

efsanevi-rolls-royce-phantom-ortaya-cikiyor

Kaynak

1930’lu yıllara gelindiğinde ortaya çıkan Phantom modeli, otomobil dünyasını adeta büyüledi. Sektöre ilham veren Rolls-Royce, deniz ve kara üzerindeki motorlarla ilgili dünya rekorlarını kırmaya da devam ediyordu.

1950’li yıllara gelindiğinde İngiliz Kraliyet Ailesi tarafından tercih edilen Rolls-Royce, rüştünü en asil şekilde ispatlamış oldu.

1960’lı yıllara gelindiğinde ise Rolls-Rolce sahibi olmak, artık bir statü belirtisi olarak görülüyordu. Dünyaca ünlü aktörler, aktrisler, müzisyenler, kısacası süperstarlar, Rolls-Royce otomobillerini, başarılarının bir sembolü olarak yansıttılar.

Başarılarla dolu yüzyılın ardından 1990’lı yıllara gelindiğinde Rolls-Royce, otomobil üretim haklarını BMW grubuna sattı. O günden beri Rolls-Royce arabaları, BMW Group altında üretilmeye devam ediyor.

Rolls-Royce Otomobillerinin Özellikleri


rolls-royce-marka-otomobillerin-ozellikleri

Kaynak 

Rolls-Royce araba özellikleri denilince akla ilk olarak mükemmellik, ardından da dayanıklılık gelir. Rolls Royce otomobillerde kullanılan her materyal, en üst kaliteden seçilir. Rolls-Royce otomobiller; sessizdir, dengelidir ve harika bir yol tutuşuna sahiptir. Abartılı bir efsaneye göre Rolls-Royce otomobil kaputuna konan yumurta, araç hareket halindeyken bile düşmez. Rolls-Royce otomobillerinin iç dizaynı da tam anlamıyla büyüleyicidir. Rolls-Royce otomobil koltuklarında kullanılan deri malzemeler bile sadece özel hayvan yetiştiricilerinden elde edilir.

Asilliğin Sembolü: Rolls-Royce Otomobil Modelleri


rolls-royce-marka-otomobil-modelleri

Kaynak

Geçmişten günümüze sembol haline gelmiş birçok Rolls-Royce araba modeli var. Karşınızda, otomotiv sektörünün lüks ve ihtişam simgesi olan Rolls-Royce araba modelleri.

 

Rolls-Royce Phantom


2018-rolls-royce-phantom

Kaynak

Rolls-Royce Phantom, ultra premium sedan sınıfının zirvesidir. Uçakların business class bölümünde kullanılan yatar koltukları, bir ayna gibi parlaması için piyano boyasıyla boyanan gövdesi ve 2018 itibariyle “Dünyanın En Sessiz Motoru” unvanını almış motoruyla Rolls-Royce Phantom; ilk olarak tanıtıldığı 1925 yılından beri bir otomobilin ulaşabileceği zirveyi belirliyor.

Rolls-Royce Cullinan


2018-rolls-royce-cullinan

Kaynak

Rolls-Royce SUV ailesinin en güçlü üyesi Cullinan, çöllerinden dağlık arazilere kadar her zorlu koşulda mükemmel sürüş deneyimi sağlayan bir model.Güçlü yol tutuşu ile National Geographic belgesellerine ilham olan Cullinan, özgürlüğü ifade eden Rolls Royce amblemini dünyanın zorlu yollarında taşımak isteyenlere özel bir otomobil.

Rolls-Royce Ghost

2018-rolls-royce-ghost

Kaynak

Ultra lüks sedan segmentinin bir numalarından Rolls-Royce Ghost, 2009 yılındaki lansmanından bu yana geliştirilmiş modelleriyle gerçek konforu arayanlara hitap ediyor. 2018 itibariyle Ghost’un yeni modeli, 6.6L çift turbo V12 motoruyla 100 km/s hıza 4.7 saniyede çıkacak kadar hızlı ve güçlü. Aracın iç konforu ise her zamanki Rolls-Royce kalitesinde: Tek kelime ile mükemmel.

Rolls-Royce Wraith

2018-rolls-royce-wraith

Kaynak

Süper lüks coupe segmentinin en özel otomobillerinden Rolls-Royce Wraith, marka tarihinin en güçlü ve hızlı modellerinden biri. Süper lüks yat tasarımından ilham alınmış dış gövdesi ve tıpkı bir kamara gibi görünen iç mekanıyla Wraith, otomobil aşkını deniz tutkusuyla birleştirmek isteyenlerin beklentilerini karşılıyor.

Rolls-Royce Dawn

2018-rolls-royce-dawn

Kaynak

Üstü açık coupe otomobilin alabileceği en asil form: Rolls-Royce Dawn… Hayatın her saniyesinden keyif alanlar için özel olarak tasarlanan Dawn, dünyanın en iyi derilerinden biriyle kaplanmış koltukları ve neredeyse çıt çıkarmayan motoruyla tam bir centilmen.

Rolls-Royce Türkiye’de Ne Durumda?


rolls-royce-turkiye

Kaynak

Rolls-Royce, Türkiye’de Rolls-Royce Motor Cars İstanbul adı altında hizmet sunuyor. Kendine özel bir otomobil tasarlamak isteyenler, Rolls Royce otomobillerin ön siparişini bu firma üzerinden veriyor. Ünlü Türk koleksiyonerlerin garajında mutlaka bulunan Rolls-Royce ile yollarda karşılaşmak ise biraz şans meselesi.