İkinci El Otomobil Alırken Kilometre Önemli mi?

İkinci El Otomobil Alırken Kilometre Önemli mi?

İkinci el otomobil alırken en çok merak edilen konulardan biri, aracın kaç kilometrede olduğudur. Otomobilin kilometresi ne kadar düşükse değeri de buna bağlı olarak artar. Çünkü motor ve yürür aksamların daha az kullanılması, aracı daha değerli kılar. İkinci el araba piyasasının bu çok tartışılan konusunu ayrıntılı bir şekilde ele aldık. İkinci el otomobil satın almayı düşünenler için en çok merak edilen soruları cevapladık.

İkinci el otomobil almayı düşünüyorsanız aşağıdaki içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

İkinci El Otomobil Alırken En Çok Sorulan Sorular

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Arabada Km Ne Demek?

otomobil-kullanan-adam-ikinci-el
Konuya en temel sorudan başlıyoruz. Arabada km ne demek? Bu tabir ne anlama geliyor? Arabada km yani kilometre, ikinci el araç hakkında duyacağınız ilk detaylardan biri ve size otomobilin ne kadar kullanıldığı hakkında bilgi veriyor. Satın alacağınız aracın km’si yüksek ise bu durum, arabanın çok kullanıldığı anlamına gelir.

Motor, debriyaj ve karbüratör gibi araç iç sistemlerininin de üretilen her şey gibi kullanım ömürlerinin olduğu düşünülürse yüksek km’li ikinci el otomobillerin, düşük km’li araçlara göre daha çok yıpranmış olduğu sonucuna varılabilir. Tabii bu noktada aracın marka ve modeli de göz önünde bulundurulmalıdır.

Arabada Km’nin Önemi Nedir?

otomobil-kilometresinin-onemi-nedir
İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli noktanın, aracın km’si olduğu düşünülür; ama bu pek de geçerli bir bilgi değildir. Kilometre gibi aracın piyasa değerinin şekillenmesini sağlayan birçok etmen bulunur. Aracın üretim yılı, üretim yeri, değişen parçaları, boyası, kaza geçmişi ve bakımlarının düzenli yapılıp yapılmadığı, otomobilin kilometresi kadar, belki de daha fazla önemlidir.

Satın almak istediğiniz otomobilin bakımları düzenli yapılmışsa, değişen parçası yoksa ve araç muayeneden tam puan alıyorsa, yüksek kilometrede olması çok büyük bir olumsuzluk değildir. Özellikle dayanıklılığı sektörel anlamda onay görmüş markaların araçlarının yüksek km’li olması, değerlerini düşürmez. Yoğun kullanıma bağlı olarak mekanik aksamlardan direksiyon, kabin, koltuk ve döşeme gibi ayrıntılarda yıpranmalar oluşabilir. Düzenli bakım gören araçlarda bu yıpranmalar da daha az görülür.

İkinci El Arabada İdeal Km Ne Kadar Olmalı?

yuksek-kilometreli-benzinli-araclar-nasil
Hiç kimsenin kesin bir bilgi ile cevap veremeyeceği sorulardan biri budur. Kurumsal güvence altında yapılmış ekspertiz raporları doğrultusunda yüksek puan almış otomobiller, yüksek km’de olsalar bile tercih edilebilir.

Bu konuda gerçek hayattan, “dünyanın en yüksek km’li aracı” sayılabilecek bir örnekle devam edelim. 25 yıl boyunca Mercedes 200 D (124 W) kullanan Michael Nickl, toplamda 1.000.000 km yaptığı halde otomobilinin bakımlarını düzenli yaptırdığı için onu hala kullanabiliyormuş. Motoru kozmetik olarak yıpransa da otomobil hala tam verimle sürülebiliyormuş. Yani marka bilinirliği global anlamda kabul görmüş, kalitesi herkesçe onaylanan otomobillerin yüksek km’de olması, düzenli bakımları yapıldığı sürece bir sorun teşkil etmez.

Genel kanıya göre sürücüler, otomobil yaşı ile km arasında bağlantı kurarlar. Yılda 20.000 km üzeri yapmış otomobiller söz konusu olunca sürücülerin bir kısmı ikinci kez düşünür. Bu konuyu benzinli ve dizel otomobiller üzerinden ayrı ayrı ele almak mümkün.

Benzinli Araç Kaç Km’ye Kadar Alınır?

ikinci-el-otomobilde-ideal-km-kac-olmali
Normal bir benzinli araç, yılda ortalama 10 ila 15.000 km arasında yol yapar. Bu şekilde otomobilin yaşı ile bağlantı kurarak yıpranma oranını hesaplayabilirsiniz. Unutulmamalı ki otomobilin ne kadar mesafe yaptığından çok, o mesafeleri nasıl yaptığı önemlidir. Mesela hor kullanılmış 50.000 km’lik bir araç, iyi kullanılmış 200.000 km’lik bir otomobilden daha kötü durumda olabilir. Yani araç kilometresi, satın alma açısından tek kriter değildir.

2. El Dizel Araç Kaç Km Olmalı?

benzinli-arac-kac-km-alinir
Dizel otomobiller yılda ortalama 30 ila 35.000 km arasında yol yapar. Zaten dizel otomobiller daha çok uzun yol yapacak sürücüler tarafından tercih edilir. Bu noktada aynı soruya döneriz. Araç yüksek km’de ise önceki sürücüsü onu nasıl kullanmış? Bakımlarını düzenli yaptırmış mı? Otomobil, ekspertiz raporlarından tam puan alabiliyor mu? Otomobili uzun süre kullanmış sürücülerin yorumları neler?

Yani bir otomobilin yüksek km’li olması, onun piyasa değerini düşürebilir; ama bu durum, aracın performansını ve değerini doğrudan belirlemek için tek başına yeterli değildir.

Araçlarda Kilometre Dışında Satın Alırken Nelere Bakılmalı?

ikinci-el-dizel-kac-km-olmali
Bir otomobilin değişen parçaları, boyası ve mekanik yapısı gibi birçok değişkeni bulunur. Bu değişkenlerin durumuna göre aracın ikinci el satış fiyatı değişiklik gösterebilir. Ancak aracın kilometresi, çoğunlukla motor hakkında ipuçları verir. Tabii ki değerlendirme yapılmadan, aracın gerçekten iyi bir durumda olup olmadığı anlaşılamaz. Bu nedenle de aracın eksper tarafından incelenmesi gerekir.

ikinciyeni.com’da satılan tüm araçlar, TSE onaylı ekspeler tarafından incelenir ve boya, debriyaj kabiliyeti ya da değişen parçalar gibi birçok detayı değerlendirilir. Satın almak istediğiniz herhangi bir aracın ilan detay sayfasına bakarak ekspertiz raporuna ulaşabilirsiniz.