İkinci El Hasarlı Araç Alınır mı?

İkinci El Hasarlı Araç Alınır mı?

İkinci el araç almaya karar verenlerin hasar konusuna dikkat etmesi gerekiyor. Aracın hasarlı olup olmadığını öğrenmek için öncelikle hasar sorgulaması yapılmalıdır. Özellikle ikinci el araç hasar sorgulama işleminde “ağır hasar kaydı” ya da “hafif hasar kaydı” gören alıcıların ekspertiz hizmeti alması ve aracı bağımsız bir ekspere inceletmesi önemlidir. Ekspertiz raporuna göre hasarlı aracın alınıp alınmayacağına karar verilebilir.

İkinci El Hasarlı Araba Nasıl Tespit Edilir?


İkinci el araba alacaksanız karşınıza “ikinci el araba az hasarlı”, “ikinci el araba ağır hasarlı” ya da “ikinci el hasarsız oto” gibi ilanlar çıkabilir. Ancak burada üstünde durulması gereken iki durum vardır. İlk olarak aracın hasar kaydının tutulup tutulmadığına bakılması gerekir. Bunun için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin sigortam360 servisinden yararlanılabilir. Eskiden TRAMER olarak adlandırılan sistem ile aracın 2003 sonrasında sigorta dahilinde karıştığı tüm kazalar görülebilir. Böylece hasar durumuna dair bir fikir oluşması sağlanabillir. Ancak aracın giderleri Trafik Sigortası ya da kasko ile karşılanmamış ise herhangi bir bilgiye ulaşmak mümkün olmaz. Bu da bizi üzerinde durulması gereken diğer noktaya yönlendirir.
 
Hasar kaydı yapılsa bile bu, aracın durumunu anlayabilmek için çoğunlukla yetersizdir. Bu nedenle alınacak ikinci el araç, ekspertiz hizmetine tabi tutulmalıdır. Böylece aracın jant kapağındaki bir çizik ya da motorda bulunan herhangi bir hata kolayca anlaşılabilir.

Araç Hasar Sorgusu Nasıl Yapılır?


sigortam360.com adresine girip aracın plaka numarası ya da şasi numarası ile kolayca sorgu işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca 5664’e aracın plaka numarası SMS olarak gönderilerek SBM aracılığı ile sorgulama yapılabiliyor. Herhangi bir sorun yaşanması durumunda ise 0850 277 03 60 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

Hasar Kayıtlı İkinci El Araç Alınır mı?


Ekspertiz incelemesi yapılmış ve herhangi bir problem yaşatmayacağı raporla tescillenmiş olan ikinci el araçlar alınabilir. Ancak hasar bulunması nedeniyle ikinci el araç değeri düşük olacağı için ileride satılmak istendiğinde muadilli olan araçlara göre daha düşük bir fiyata biçilecektir. Kısacası ikinci el hasarlı araba fiyatları değişiklik gösterebilir. 
 
Ekspertiz raporu alınmayan araçlar ise biraz risklidir ve ne ile karşılaşılacağı tam olarak bilinemez. Bu nedenle ekspertiz raporu bulunmayan bir aracı satın almak oldukça risklidir. Aracın herhangi bir sorunu çıkması durumunda iade gibi süreçler oldukça uzun sürer.

İkinci El Araba Almak İçin En Güvenilir Adres: ikinciyeni.com


Güvenilir ikinci el araç satış sitesi ikinciyeni.com, ihaleye çıkan tüm araçlar için garanti verir. Satış listesi içerisinde görebileceğiniz ekspertiz raporu, dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan TÜV SÜD tarafından hazırlanır. Belirtilen hasar ya da eksiklikler dışında herhangi bir sorun yaşanması durumunda ise ödediğiniz ücret size iade edilir. 
 
ikinciyeni.com’un ekspertiz hizmeti ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.ikinciyeni.com’un diğer bir hizmeti ise lojistiktir. ikinciyeni.com’dan ya da başka bir yerden aldığınız aracınızı lojistik hizmeti ile evinize kadar getirtebilirsiniz. Lojistik hizmeti boyunca oluşacak tüm hasarlar ise ikinciyeni.com’un güvencesi altında olur.