İkinci El Aracın Trafik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İkinci El Aracın Trafik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Trafikte seyir halinde olmak, bazı riskleri de beraberinde getirir. Söz konusu olası riskler; ufak ya da büyük kazalar yaşamak ve kendi aracına, araçtaki ya da trafikteki insanlara zarar vermek şeklinde özetlenebilir. Böyle durumlarda hem maddi açıdan teminat sağlamak hem de kanun dışı talepleri engellemek için sigorta yaptırmış olmak önem taşır. Ülkemizde devlet tarafından zorunlu kılınmış olan trafik sigortası, benzer sorunları daha kolay atlatmak üzere vatandaşa destek sunmayı amaçlayan bir sigorta çeşididir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

 

Trafikte yaşayabileceğiniz olası kazalar sonucunda karşı tarafın aracına, yolcularına ya da sürücüsüne verdiğiniz hasarın temini konusunda sınırları belirleyen ve size teminat sunan bir sigortadır. İkinci el ya da sıfır araç fark etmeksizin trafiğe çıkan tüm motorlu araçların Zorunlu Trafik Sigortası yaptırması gerekir.

İkinci El Araba Alımında Sigorta İşlemleri

ikinci-el-araba-aliminda-sigorta-islemleri-nelerdir

 

“Araç satışında sigorta gerekli mi?” diye merak ediliyorsa bilinmelidir ki aracın trafik sigortasının yaptırılmamış olması, satışa engel değildir; fakat sigortasız bir şekilde trafiğe çıkan araç, yaptırıma uğrayacaktır. Ayrıca sigorta olmadan araç muayenesi yaptırılamaz ve aracın yeni sahibi ruhsat alamaz. Bu nedenle sigorta yaptırmadan satış yapılabilir, ama aracı aldıktan sonra sigorta işlemleri yaptırmak zorunludur.

Sigortasız ikinci el araç satışı hakkında gereken belgeler için Emniyet Genel Müdürlüğünün sayfasında yayınlanmış veriler ve noter satışı ile ilgili yapılacaklar şu şekilde:

  • Zorunlu Mali Sorumluluk Trafik Sigorta Poliçesi
  • Nüfus cüzdanı (vekil ise vekaletname aslı ve 1 adet fotokopisi)
  • Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge ile birlikte (Bu belgenin alt kısmında belirtilen tescil biriminden) araç tescil belgesi elden teslim alınır.
  • 15 gün içinde elden teslim alınmamış ise sigortasının yapılıp yapılmadığı sistem üzerinden kontrol edilerek sigortasının yapılmış olması halinde adresine APS ile gönderilecektir.

Trafik tescil işlemleri ile ilgili diğer bilgilere resmi Trafik Tescil Devir İşlemleri sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sigortasız araç satışı durumunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bu noktalar, sıfır kilometre araçlarda ve ikinci el araçlarda değişkenlik gösteriyor. İkinci el araç aldığınızda kaç günde sigorta yaptırılması gerektiğini merak edenler ve yeni araç alırken sigorta işlemleri hakkında soruları olanlar, sigorta yaptırma süresi ile ilgili bilgilere ihtiyaç duyacak. Araç aldıktan sonra sigorta süresi, 2018 yılı itibariyle ile aşağıdaki parametrelere bağlı:

Yeni Araç Satın Aldıktan Sonra Kaç Gün İçerisinde Sigorta Yaptırmalısınız?

ikinci-el-araba-aldiktan-kac-gun-sonra-sigorta-yapilmali

 

Satışın yapıldığı andan itibaren 30 gün içerisinde trafik sigorta poliçesi için başvurmanız gerekmekte. Satın aldıktan sonra sigorta yaptırma süresini geçirenler, yaptırımla karşı karşıya kalabilir.

Satın Alımlar için İkinci El Araç Sigorta Süresi Ne Kadar?

ikinci-el-otomobil-sigorta-suresi-ne-kadar

 

Noterde satış işlemi gerçekleştikten sonra 15 gün içerisinde Zorunlu Trafik Sigortası yaptırılmalıdır. İkinci el araçlar için trafik sigortası yaptırma süresi için belirtilmiş kural, bu şekilde. Yani ilk 15 gün, eski trafik sigorta poliçesini devam ettirebilirsiniz. Tabii aracı satan kişi yaptırmamışsa aracınızın ruhsatını almak için Zorunlu Trafik Sigortası’nı hemen yaptırmanız gerekir.

Satmak Üzere Olduğum İkinci El Arabama Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunda mıyım?

 

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, trafiğe çıkan tüm motorlu araçların Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmış olması gerektiğini açıkça beyan eder. Aracınızı satmak üzere ya da yeni almış olun, Zorunlu Trafik Sigortası olmadan trafiğe çıktığınız tespit edilirse kanunun belirttiği şekilde cezalarla karşılaşırsınız.

Trafik Sigortası Yaptırmadığım Tespit Edilirse Ne Olur?

zorunlu-trafik-sigortasi-yaptirilmazsa-ne-olur

Zorunlu Trafik Sigortası olmadan trafiğe çıkan araçlar, Trafik Şube Müdürlüğünce tespit edilirse öncelikle bağlanırlar; yani trafiğe çıkamazlar. Araç sahibi olduğunuz için size maddi bir ceza kesilir. Bu cezaya ek olarak aracınızın trafik şubenin otoparkında kaldığı her gün için de park ücreti ödemeniz gerekir. Ayrıca aracınıza trafik sigortası yaptırmak istediğinizde bu kayıt, sigorta şirketleri tarafından eksi puan olarak görülür. Size verilen trafik sigortası tekliflerinin ödeme şekli daha yüksek olabilir. Başka bir deyişle sigorta şirketlerinin inisiyatifinde olan “sadakat indirimi” denilen indirimden yararlanamayabilirsiniz.

İkinci El Araç Sigortası Fiyatları

 

İkinci el araç trafik sigortası fiyatları ile sıfır otomobil trafik sigortası arasında bazı değişiklikler bulunuyor. Bunlar genellikle aracın durumuna ve satış yapıldığı zaman aracın yaşına göre değişiklik gösteriyor. Merak ettiğiniz soruları cevapladık:

Trafik Sigortası Primi ve Teminatı Kim Tarafından Belirleniyor?

 

Trafik sigortası olmadan noter satışı yapılabilir. Ancak araç trafikte polis tarafından kontrol edildiği zaman, trafik sigortası sorgulanır ve olmadığı fark edildiği takdirde para cezası kesilir. Ayrıca trafik sigortası geciktiği için cezaya ek olarak ekstra bir bedel ödenir.

İkinci El Araba Alırken Trafik Sigortasını Yenilemek Zorunda mıyım?

 

Eğer aracı satın aldığınız kişi trafik sigortası yaptırmış, size devretmek istiyor ve siz de onaylıyorsanız sigorta şirketi ile görüşerek üzerinize geçen aracın sigorta primlerini ödemeye devam edebilirsiniz. Aksi halde satın aldığınız araç için bir sigorta şirketiyle görüşerek yeniden trafik sigortası yaptırmanız gerekir.

İkinci El Araba Aldığımda Aracın Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Devam Eder mi?

 

Sigorta şirketlerinin poliçe yenilerken uyguladığı hasarsızlık indirimi, araç sahibinin, başka bir deyişle ruhsat sahibinin ek puanıdır. Dolayısıyla el değiştiren araç için hasarsızlık indirimi uygulanmaz. Kısacası hasarsızlık indirimi ruhsat sahibine yapılır, araca değil.

Hasar Kayıtlı Araç Alınır mı?

hasar-kayitli-arac-satin-alinir-mi

 

Bu durum, araçtaki hasar miktarına bağlı olarak değişir. İkinci el araçlardaki hasar kayıtları, Zorunlu Trafik Sigortası ve ikinci el araç kasko miktarlarını etkiler. Örneğin eskiden perte çıkmış bir araç için sigorta şirketleri çok yüksek miktarlardan oluşan fiyatlar talep ederdi. Günümüzde ise artık perte çıkmış araçlar için ağır hasarlı tanımı kullanılır, ama istenilen sigorta bedeli yine yüksektir. Hasar kayıtlı araçlar, fiyat bakımından cazip olabilir; ama sigorta giderleri açısından daha yüksek masraflar çıkarırlar. Ancak ufak bir kazaya karışmış aracı almak çok büyük bir soruna neden olmaz.

Ağır Hasar Kayıtlı Araç Alınır mı?

Ağır hasarlı aracın trafik sigortası fiyatları, yukarıda da belirttiğimiz gibi biraz yüksektir. Hal böyle olunca “Araçta hasar kaydı varsa ne olur?” sorusunun ilk cevabı, “Daha yüksek sigorta ücretiyle karşılaşılır.” olur. Diğer bir sorun ise aracı elden çıkarmak istediğiniz zaman ağır hasarlı olması nedeniyle normalden daha az fiyat teklifi almanızdır.

Bir Aracın Hasar Kaydı Nereden Öğrenilir?

İkinci el araçların hasar kayıtları için araç hasar sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Araç hasar kaydı sorgulama için 5664 numarasına aracın plaka numarasını kısa mesaj olarak atabilirsiniz. Belirlenmiş bir ücret karşılığında, aracın hasar kaydı telefonunuza kısa mesaj olarak gelecektir. Ücretsiz bir şekilde araç hasar kaydı sorgulamak istiyorsanız da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi web sitesinde araç plakası üzerinden kaza tespit tutanağını sorgulayabilirsiniz.

TRAMER Kayıtlı Araç Nedir?

TRAMER, araç hasar sorgulamasını yapabileceğiniz bir sistemdir. Sigorta şirketlerinin üye olduğu Sigorta Bilgi Merkezi, araçların karıştığı kazaları ve hasar durumlarını kayıt altına alır. Bir başka deyişle tramer kaydı, hasar kaydı demektir ve yukarıda yer alan sorgulama yöntemleri ile TRAMER sorgusuna ulaşılabiliyor.

Kazalı Araca Kasko Yapılır mı?

kazali-arabaya-sigorta-yapilir-mi

Kazalı araç sigortası yaptırmak her zaman mümkündür. Burada unutulmaması gereken ayrıntı, kazalı araçlar için talep edilecek kasko ücretlerinin yüksek çıkacağıdır. Yani düşük sigorta primleri için aracın hasarsız olması gerekir. Kazalı araca kasko sigortası yaptırmak için farklı kurumlardan teklifler alın. Böylece fiyat aralığını öğrenmiş olursunuz.

Araç Satışı Sonrası Sigorta İadesi Nedir?


Aracınızı sattıktan sonra ya da Zorunlu Trafik Sigortası iptalinde, yılın geri kalan günleri hesaplanarak içeride kalan paranız size geri ödenir. Ödemelerinizi nakit olarak yaptıysanız paranız banka hesabınıza; kredi kartıyla yaptıysanız da kredi kartınıza tekrar yatırılır. İkinci el aracınızı elden çıkardıktan sonra Zorunlu Trafik Sigortası iptali yaptırıp sigorta şirketinizden geri ödemenizi alabilirsiniz.

ikinciyeni.com, Satın Alacağım Araca Trafik Sigortası Yapıyor mu?


Online açık artırma hizmeti ile güvenli ve hızlı bir biçimde otomobil almanızı sağlayan ikinciyeni.com olarak şu an için sigorta hizmeti vermiyoruz. Aracınıza sigorta yaptırmak için resmi kurumlardan lisans almış bir aracı kurumla yani sigorta şirketiyle görüşebilirsiniz. Şu an satışta olan otomobillerimiz ve bütçenize uygun ikinci el araba fiyatları için sitemizi takipte kalın.