İkinci El Aracın Trafik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İkinci El Aracın Trafik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Trafikte seyir halinde olmak, bazı riskleri de beraberinde getirir. Söz konusu olası riskler; ufak ya da büyük kazalar yaşamak, kendi aracına, araçtaki ya da trafikteki insanlara zarar vermek şeklinde özetlenebilir. Böyle durumlarda hem maddi açıdan teminat sağlamak hem de kanun dışı talepleri engellemek için sigorta yaptırmış olmak önem taşır. Ülkemizde devlet tarafından zorunlu kılınmış olan trafik sigortası, benzer sorunları daha kolay atlatmak üzere vatandaşa destek sunmayı amaçlayan bir sigorta çeşididir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Trafikte yaşayabileceğiniz olası kazalar sonucunda karşı tarafın aracına, yolcularına ya da sürücüsüne verdiğiniz hasarın temini konusunda sınırları belirleyen ve size teminat sunan bir sigortadır. İkinci el ya da sıfır araç fark etmeksizin trafiğe çıkan tüm motorlu araçların zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekir.

Satmak Üzere Olduğum İkinci El Arabama Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunda mıyım?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, trafiğe çıkan tüm motorlu araçların zorunlu trafik sigortası yaptırmış olması gerektiğini açıkça beyan eder. Aracınızı satmak üzere ya da yeni almış olun, zorunlu trafik sigortası olmadan trafiğe çıktığınız tespit edilirse kanunun belirttiği şekilde yaptırımla karşılaşırsınız.

Trafik Sigortası Yaptırmadığım Tespit Edilirse Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortası olmadan trafiğe çıkan araçlar Trafik Şube Müdürlüğünce tespit edilirse öncelikle bağlanırlar. Size maddi bir ceza kesilir. Bu cezaya ek olarak aracınızın trafik şubenin otoparkında kaldığı her gün için de park ücreti ödemeniz gerekir. Ayrıca aracınıza trafik sigortası yaptırmak istediğinizde bu kayıt, sigorta şirketleri tarafından eksi bir puan olarak görülür. Size verilen trafik sigortası tekliflerinin ödeme şekli daha katı olabilir. Başka bir deyişle sigorta şirketlerinin inisiyatifinde olan “sadakat indirimi” denilen indirimden yararlanamayabilirsiniz.

İkinci el aracın kaskosu hakkında bilmeniz gerekenler

Trafik Sigortası Pirimi ve Teminatı Kim Tarafından Belirleniyor?

Trafik sigortası teminat kapsamları, her yıl geçen yılın teminat ortalamaları ve kaza istatistikleri değerlendirilerek Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Trafik sigortasının limitleri sabittir; fakat sigorta şirketleri primlerin ödeme düzenini istedikleri gibi belirlemekte özgürdür.

İkinci El Araba Alırken Trafik Sigortasını Yenilemek Zorunda mıyım?

Eğer aracı satın aldığınız kişi trafik sigortası yaptırmış, size devretmek istiyor ve siz de onaylıyorsanız sigorta şirketi ile görüşerek üzerinize geçen aracın sigorta primlerini ödemeye devam edebilirsiniz. Aksi halde satın aldığınız araç için bir sigorta şirketiyle görüşerek yeniden trafik sigortası yaptırmanız gerekir.

İkinci El Araba Aldığımda Aracın Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Devam Eder mi?Sigorta şirketlerinin poliçe yenilerken uyguladığı hasarsızlık indirimi, araç sahibinin, başka bir deyişle ruhsat sahibinin bir ek puanıdır. Dolayısıyla el değiştiren araç için hasarsızlık indirimi uygulanmaz. Kısacası hasarsızlık indirimi ruhsat sahibine yapılır, araca değil.

Araç Hasar Sorgulama Nedir?

Trafik Genel Müdürlüğünün sahip olduğu geniş veri bankası, araçların hasarlarını sorgulamak için kullanılır. Sigorta şirketleri de trafik sigortası ya da kasko yapacakları, araçlara ait hasar geçmişini aynı datadan elde edecekleri verilerle sorgularlar. İkinci el araç satın alırken de aynı sorgulama sayfasını kullanarak aracın geçmişi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

ikinciyeni.com Satın Alacağım Araca Trafik Sigortası yapıyor mu?

Online açık artırma ile güvenli ve hızlı bir biçimde araba almanızı sağlayan ikinciyeni.com olarak şu an için sigorta hizmeti vermiyoruz. Aracınıza sigorta yaptırmak için Başbakanlık Hazine Müsteşarlığından lisans almış bir aracı kurumla yani sigorta şirketiyle görüşebilirsiniz. Şu anda satışta olan ikinci el otomobillerimiz ise burada.