İkinci El Araba Kaskosu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İkinci El Araba Kaskosu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ülkemizde hem ikinci el hem de sıfır kilometre araçlar için trafikte yaşanabilecek kazalarda oluşacak maddi hasarları karşılamaya yönelik sigorta poliçeleri bulunuyor. Türkiye’de Motorlu Taşıtlar Sigortası adıyla da bilinen ve devlet eliyle zorunlu kılınmış olan zorunlu trafik sigortası, trafiğe çıkan bir motorlu aracın, diğer araçlara ve yolculara verdiği hasarı temin etmeyi amaçlar. İsteğe bağlı olan bir araç sigortası türü olan kasko sigortası ise araç sahibinin kendi aracının başına gelebilecek hasarları teminat altına alır. İkinci el araba alırken kasko sigortası hakkında merak edilenler ise şöyle sıralanabilir:

Alacağım Arabaya Kasko Yaptırmak Zorunda mıyım?

Kasko, trafik sigortasının aksine yapılması zorunlu bir sigorta türü değildir. Ancak trafikte çarpma, çarpılma, yanma, çalınma ve buna benzer sorunların neden olabileceği hasar sonucunda arabanızın zarar görmesi, özellikle büyük şehirlerde oldukça yüksek ihtimale sahiptir. Bu yüzden birçok araç sahibi, aracına kasko sigortası yaptırır.

En çok yapılan sürücü hataları hangileri biliyor musunuz?

Kasko Devredilebilir mi?

Kasko devredilemez. Satan kişi, aracındaki kaskoyu yeni alacağı arabaya aktarmak isteyebilir. Bunun için yeni bir poliçe hazırlanması gerekir. Çünkü satılan araç için yapılan kasko iptal edilir. İkinci el arabayı alan kişinin adına da bu kasko sigortası devredilemez. Aldığınız ikinci el araç için kendi adınıza yeni bir kasko sigortası yaptırmanız gerekir.  

Sigorta Şirketinin Verdiği Araç Kasko Değerine Neler Etki Eder?

Sıfır ya da 2. el araç kasko değeri, aracın modeli, markası, yaşı, piyasa fiyatı gibi detaylardan etkilenir. Kasko değerini belirlemek üzere Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, her ay bir kere Kasko Değer Listesi yayınlar. Sigorta şirketleri de bu listeyi göz önüne alır ve hazırladıkları poliçelerde de bu listenin esas alındığını not düşer.

Kasko Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Aracınız için ödeyeceğiniz kasko prim fiyatı, sigorta şirketiniz tarafından yapılan bir inceleme ile belirlenir. Bu incelemede aracınızın yaşı, markası, modeli, hasarsızlık durumu, sizin primleri ödeme konusundaki sadakatiniz, araç plakasının kayıtlı olduğu ilin kaza ve trafik istatistikleri etkili olur.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko ve trafik sigortasının süresi 1 yıldır. Bu 1 yıl içinde aracınızla hiçbir kazaya karışmamışsanız gelecek yıl için kasko hasarsızlık indirimi uygulanır. Bu sayede bir sonraki yılın kasko poliçesinde indirim yapılır. Hasarı kasko ile değil de kendiniz karşılarsanız yine hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz. Kasko hasarsızlık indirim oranları şu şekilde:

  • İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %30,
  • İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 40,
  • Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 50,
  • Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede ise % 60 oranında indirim uygulanır.

ikinciyeni.com Kasko Yapar mı?

Anadolu Grubu’nun bir şirketi olan ve Çelik Motor güvencesiyle online açık arttırma ile ikinci el araç satışı hizmeti sunan ikinciyeni.com, şu an için kasko ya da araç trafik sigortası hizmeti vermiyor.

Kasko Değer Listesi’nin Vergilerle Bir İlgisi Var mı?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) miktarları, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğinin Kasko Değer Listesi göz önüne alınarak belirlenir.

İkinci El Araba Kasko Sigortası Neleri Kapsar?

Kasko sigortası, kapsamı ek teminatlarla genişletilebilen esnek yapıda bir araç sigortasıdır. Ancak temelde aracın başka bir araca çarpması, araca başka bir aracın çarpması, aracın çalınması ya da çalınmaya teşebbüs sırasında hasar görmesi ile yangın sonucu zarara uğraması durumlarını teminat altına alır.

Kasko Ne Zaman Geçersiz Olur?

Kasko sigortası, araca kazara gelecek zararları teminat altına alır. Eğer sigorta şirketi, araç sahibi ve yakınlarının araca isteyerek zarar verdiğini tespit ederse kasko teminatı sunmaz. Ayrıca aracın orijinal olmayan parçaları da kasko teminatı kapsamına girmez. Kaskonun iptal olmasına neden olan durumlardan biri de araç sahibinin vefat etmesidir. Bu durumda araç, vefat edenin mirasçılarına geçeceğinden sigorta şirketi, kasko primlerini mirasçılara öder. Mirasçılar kaskonun devam etmesini isterse onların adına yeniden poliçe düzenlenmesi gerekir.

Kasko Kapsamı Dışında Kalan Diğer Haller Nelerdir?

  • Savaş, nükleer tehlikeler, bu olaylar nedeniyle güvenlik güçlerinin aldığı önlemler sonucu aracın aldığı hasarlar,
  • Aracın ehliyeti olmayan kişiler tarafından kullanılması,
  • Alkol, uyuşturucu ve benzeri maddelerin etkisinde araç kullanma,
  • Periyodik bakımın yaptırılmaması nedeniyle araçta çürüme, paslanma, eskime, yağsızlıkla birlikte oluşan zararlar,
  • Aracın kendi kuvveti ile hareket ederek girip çıkabileceği, belli bir tarifeye bağlı, ruhsatlı ve düzenli olarak sefer yapan gemi ve trenler dışındaki araçlarla nakli sırasında meydana gelebilecek kazalar sonucu oluşan hasarlar.