İkinci El Araba Kaskosu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İkinci El Araba Kaskosu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ülkemizde hem ikinci el hem de sıfır kilometre araçlar için trafikte yaşanabilecek kazalarda oluşacak maddi hasarları karşılamaya yönelik sigorta poliçeleri bulunuyor. Türkiye’de Motorlu Taşıtlar Sigortası adıyla da bilinen ve devlet eliyle zorunlu kılınmış olan Zorunlu Trafik Sigortası, trafiğe çıkan bir motorlu aracın, diğer araçlara ve yolculara verdiği hasarı karşılamayı amaçlar. İsteğe bağlı olan bir araç sigortası türü olan kasko sigortası ise araç sahibinin kendi aracının başına gelebilecek hasarları teminat altına alır. İkinci el araba alırken kasko sigortası hakkında merak edilenler ise şöyle sıralanabilir:

Alacağım Arabaya Kasko Yaptırmak Zorunda mıyım?

Kasko, trafik sigortasının aksine yaptırılması zorunlu bir sigorta türü değildir. Ancak çarpma, çarpılma, yanma, çalınma ve buna benzer sorunların neden olabileceği hasar sonucunda arabanızın zarar görmesi, özellikle büyük şehirlerde oldukça yüksek ihtimale sahiptir. Bu yüzden birçok araç sahibi, aracına bu sigortayı genellikle yaptırır.

En çok yapılan sürücü hataları hangileri biliyor musunuz?

İkinci El Araç Alırken Kasko Devredilebilir mi?

Arabasını satan kişi, aracında var olan bu sigortayı yeni alacağı araca aktarmak isteyebilir. Ancak bunun için yeni bir poliçe hazırlanması gerekir. Çünkü satılan araç için yapılan kasko iptal edilir. İkinci el arabayı alan kişinin adına bu sigorta devredilemez. Aldığınız ikinci el araç için kendi adınıza yeni bir poliçeye imza atmanız gerekir.

Sigorta Şirketinin Verdiği Araç Kasko Değerine Neler Etki Eder?

Sıfır ya da 2. el araç kasko değeri; aracın modeli, markası, yaşı, piyasa fiyatı gibi detaylardan etkilenir. Bu değeri belirlemek üzere Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, her ay bir kere Kasko Değer Listesi yayınlar. Sigorta şirketleri de bu listeyi dikkate alır ve hazırladıkları poliçelerde de bu listenin esas alındığını not düşer.

Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Aracınız için ödeyeceğiniz kasko prim fiyatı, sigorta şirketiniz tarafından yapılan bir inceleme ile belirlenir. Bu incelemede aracınızın yaşı, markası, modeli, hasarsızlık durumu, primleri ödeme konusundaki sadakatiniz, araç plakasının kayıtlı olduğu ilin kaza ve trafik istatistikleri etkili olur.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko süresi 1 yıldır. Bu 1 yıl içinde aracınızla hiçbir kazaya karışmamışsanız gelecek yıl için sigorta şirketi, hasarsızlık indirimi uygulayabilir. Bu sayede bir sonraki yılın poliçesinde indirim yapılır. Hasarı sigorta ile değil de kendiniz karşılarsanız yine hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz. Hasarsızlık indirim oranları şu şekildedir:

  • İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %30,
  • İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 40,
  • Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %50,
  • Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede ise %60 oranında hasarsızlık indirimi uygulanır.

 ikinciyeni.com Kasko Yapar mı?

Anadolu Grubu’nun bir şirketi olan ve Çelik Motor güvencesiyle online açık artırma ile ikinci el araç satışı hizmeti sunan ikinciyeni.com, şu an için sigorta hizmeti vermiyor.

Kasko Değeri ile İkinci El Araba Fiyatları İlgili mi?

TSB, yukarıda da belirttiğimiz gibi kasko değer listesi denen ve araçları model yılı gibi kriterlere göre ayıran bir sisteme sahiptir. Eğer kredi ile ikinci el araç almak isterseniz bu değer üzerinden kredi çekebilirsiniz. Ayrıca ikinci el araba kasko fiyatları olarak bilinen liste ile genellikle satıcılar, araçlarının fiyatlarını belirler. Kısacası ikinci el araba satışında kasko değeri hem kredi hem de satıcının fiyatı belirlemesi gibi konular açısından oldukça önemlidir.

İkinci El Araba Kasko Sigortası Neleri Kapsar?

Bu sigorta türü, kapsamı ek teminatlarla genişletilebilen esnek yapıda bir araç sigortasıdır. Ancak temelde aracın başka bir araca çarpması, araca başka bir aracın çarpması, aracın çalınması ya da çalınmaya teşebbüs sırasında hasar görmesi ile yangın sonucu zarara uğraması durumlarını teminat altına alır.

Kasko Ne Zaman Geçersiz Olur?

Araca kaza sonucu gelecek zararları teminat altına alır. Eğer sigorta şirketi, araç sahibi ve yakınlarının araca isteyerek zarar verdiğini tespit ederse teminat sunmaz. Ayrıca aracın orijinal olmayan parçaları da teminat kapsamına girmez. Kaskonun iptal olmasına neden olan durumlardan biri de araç sahibinin vefat etmesidir. Bu durumda araç, vefat edenin mirasçılarına geçeceğinden sigorta şirketi, primleri mirasçılara öder. Mirasçılar bu sigortanın devam etmesini isterse kendi adlarına yeniden poliçe düzenlenmesi gerekir.

Kasko Kapsamı Dışında Kalan Diğer Haller Nelerdir?

  • Savaş, nükleer tehlikeler ve bu olaylar nedeniyle güvenlik güçlerinin aldığı önlemler sonucu aracın aldığı hasarlar,
  • Aracın ehliyeti olmayan kişiler tarafından kullanılması,
  • Alkol, uyuşturucu ve benzeri maddelerin etkisinde araç kullanma,
  • Periyodik bakımın yaptırılmaması nedeniyle araçta çürüme, paslanma, eskime, yağsızlıkla birlikte oluşan zararlar,
  • Aracın kendi kuvveti ile hareket ederek girip çıkabileceği, belli bir tarifeye bağlı, ruhsatlı ve düzenli olarak sefer yapan gemi ve trenler dışındaki araçlarla nakli sırasında meydana gelebilecek kazalar sonucu oluşan hasarlar kapsam dışındadır.