İkinci El Araba Alırken En Sık Yapılan 5 Hata

İkinci El Araba Alırken En Sık Yapılan 5 Hata

İkinci el oto satın almak, uygun fiyata araba sahibi olmayı isteyenler için oldukça caziptir. Sonuçta araba denen şey, birkaç kez giyildikten sonra hemen eskiyen bir gömleğe benzemez. Bir yandan da aracın ne kadar ve nasıl kullanıldığı, hasarlı olup olmadığı, donanımlarının görevlerini ne derece yerine getirdiği gibi soru işaretleri zihinlere takılır. Bu tür endişeler gayet normal; çünkü bazı insanlar arabalarına gözü gibi bakarken bazıları onları biraz hoyrat kullanabiliyor.

İkinci el araba
alırken en sık yapılan 5 hatayı yazdık ki siz aynı yanlışlara düşmeyin. Şimdiden rica ederiz.

1- En İyi İkinci El Araba Bu, Çünkü Herkes Onu Alıyor.

En iyi ikinci el otomobil, en popüler olan değil; ihtiyaçlarınızı en çok karşılayandır. Bazı araçların ikinci elde daha çok tercih edilmesinin nedeni elbette daha genel ihtiyaçlara cevap veriyor oluşları ama ailenizle birlikte kullanmak için ikinci el araba alacaksanız en hızlı ya da en havalı ikinci ellere bakmanız yanlış araştırma olacaktır. Araştırmanızı ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra yapmalısınız.

2- Test Sürüşü Yapmama Gerek Yok, Modeli Biliyorum.

Adı üzerinde test sürüşü, arabanın kullanıma uygun olup olmadığını ve aksaklıklarını belirlemek için gerekli bir uygulama. Test sürüşü önemli tabii ama birçok kişi neyi hangi kritere göre test edip değerlendireceğini de bilemeyebiliyor. Test sürüşü gibi arabanın tüm aksamlarının uzman kontrolünden geçirildikten sonra sunulduğu oto ekspertiz raporu da bu noktada önem kazanıyor. Mesela aracın boyası iyi gözüküyor olabilir ama ya sadece göz -aynı zamanda kaporta- boyamak için yapılmış basit bir makyajsa ve araç size arabanın değerinden daha fazla fiyata satılmaya çalışılıyorsa?

3- Arkadaşımın Amcasının Kaynı Satıyor, Güvenilirdir Herhalde.


Aslında tüm ikinci ellerde ürünün satıldığı platform ya da ürünün satıcısına güvenmek, en kritik konulardan biri. Hele de söz konusu ikinci el otomobilse bu konu çok daha önemli hale geliyor. İşin içinde hayalleriniz ve paranız var, bu yüzden oto ekspertiz raporu sunan, kafanızdaki tüm soruları cevaplayabilecek uzmanlarla çalışan platformlardan ikinci el araç satın almalısınız. Merhaba, biz çok yakınınızdayız.4- Çok da Fazla Didiklemenin Bir Anlamı Yok. Ruhsatına Baktım, Var.

Peki, şase ve motor numarasının ruhsatla eşleşip eşleşmediğine baktınız mı? Ya da arabanın parçalarının orijinal olup olmadığını satıcıya sordunuz mu? Arabayı almakla bitmiyor iş, değiştirilen ve orijinal olmayan parçalar kasko yaptırırken başınızı ağrıtabilir örneğin.

5- İkinci El Olduğuna Göre Zaten Kesin Ucuz.

Sıfır araçlara göre elbette daha ucuz ama piyasaya ve arabanın durumuna göre pahalı olabilir. İkinci el araba fiyatlarını belirleyen birçok faktör var. Siz de hayalini kurduğunuz arabanın satış fiyatında belirleyici etkiye sahip olmak istiyorsanız ikinciyeni.com’u tercih edebilirsiniz. Çünkü burada tüm otomobiller online açık artırma yöntemiyle satılıyor. Bu da araçların belirli bir fiyattan satışa çıkarılıp en yüksek fiyatı verenin istediği araca sahip olabileceği anlamına geliyor. Üstelik komisyonsuz ve masrafsız.