Hangi Otomobil Ne Kadar Yakar?

Hangi Otomobil Ne Kadar Yakar?

Otomobillerin temel olarak iki çeşit gideri vardır. Bunlardan ilki satın almak için ödenen ücrettir. Diğeri ise kullanım nedeniyle oluşan ücretlerdir. Bunun içerisinde Motorlu Taşıtlar Vergisi, muayene ücretleri, periyodik bakım, lastik değişimi ve yakıt tüketimi gibi çeşitli kalemler bulunur. Sizin için kullanım kalemleri arasında en büyüğü olan yakıt tüketimini ve hangi aracın ne kadar yakıt tükettiğini yazdık.

Yakıt Tüketim Verileri Doğru mu?


yakit-tuketim-verileri-dogru-mudur.jpg
Araç markalarının verdiği yakıt tüketimi değerleri ile kullanıcıların yakıt tüketimi değerleri genellikle tutmaz. Çünkü markalar, neredeyse pürüzsüz yolda ve sadece sürücünün bulunduğu araçlarla testler yapar. Bu nedenle bu değerleri yakalamak oldukça zordur. Ancak araç markaları aynı standartları kullanmak zorunda olduğu için verdikleri değerler birbiriyle doğru orantılıdır. 
 
Örnek vermek gerekirse A markasının yakıt tüketimi değeri 100 kilometre için 5 litre olsun ve siz 6 litre yakıt tüketiyor olun. B markasının yakıt tüketimi değeri 100 kilometre için 10 litre diye belirtiliyorsa siz yaklaşık 12 litre yakıt tüketirsiniz. Yani yakıt tüketimi karşılaşılaştırması için fabrika verileri rahatlıkla kullanılabilir. 
 
Sizin için Türkiye’de en popüler araç modellerininin yakıt tüketim değerlerini yazdık.

Renault Megane Sedan Kaç Yakar?


Fransız üretici Renault’un güçlü dizel dCi motoru, düşük yakıt tüketimi konusunda oldukça başarılı. Markanın Türkiye’de en çok satan modellerinden olan Renault Megane Sedan, 1.5 dCi motor ile 100 kilometrede ortalama 3.7 litre yakıt tüketiyor.

FIAT Egea Sedan Kaç Yakar?


FIAT’ın Avrupa’da Tipo adıyla satışa sunduğu Egea, ülkemizde en çok tercih edilen otomobiller arasında yer alıyor. Linea modelinin yerine gelen FIAT Egea Sedan, 1.6 Multijet II motoruyla 100 kilometrede ortalama 3.9 litre yakıt tüketiyor.

Renault Clio Kaç Yakar?


Renault’un B sınıfında uzun süredir ürettiği ve ülkemizde de çok sevilen otomobili Clio, düşük yakıt tüketimiyle öne çıkıyor. Renault Megane’da da kullanılan 1.5 dCi motor ile Clio, 100 kilometrede ortalama 3.3 litre yakıt tüketiyor.

Volkswagen Passat Kaç Yakar?


Türkiye’de en çok satan D sınıfı araçlardan olan Passat, Volkswagen’in yüzlerce farklı özelleştirme seçeneği sunması ile rakiplerinden ayrılıyor. Passat, 2.0 lt TDI motoru ile 100 kilometrede ortalama 3.9 litre yakıt tüketiyor.

Honda Civic Sedan Kaç Yakar?


Honda’nın Türkiye’de en sevilen modelleri arasında yer alan Civic, yenilenen tasarımı ile 2018 yılından bu yana satış rakamlarını ciddi seviyede artırdı. Araç, 1.6 l benzinli motoru ile 100 kilometrede ortalama 6.7 litre yakıt tüketiyor.

Toyota Corolla Kaç Yakar?


Dünyanın en çok satan otomobili unvanını elinde bulunduran Toyota Corolla, 1.6 litrelik benzinli motoru ile 100 kilometrede ortalama 5.8 litre yakıt tüketiyor.

Hyundai i20 Kaç Yakar?


Hyundai’nin Türkiye’de en çok satan modelleri arasında yer alan i20, teknolojik özellikleri ile rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor. Bunun dışında aracın dizel motor seçeneğinin de oldukça başarılı olduğunu söylemek gerekiyor. i20, 1.4 CRDi motor ile 100 kilometrede ortalama 4.1 litre yakıt tüketiyor.

Nissan Qashqai Kaç Yakar?


Renault Nissan İttifakı’nın en başarılı üyelerinden olan Qashqai, ülkemizde çok satan SUV’ler arasında yer alıyor. Geniş iç hacmi ve güçlü teknolojileri ile çok beğenilen Nissan Qashqai, 1.5 dCi motor ile 100 kilometrede ortalama 3.8 litre yakıt tüketiyor.

Ford Focus Kaç Yakar?


Ford’un Türkiye’de çok sadık kullanıcıları bulunuyor. Bu nedenle markanın hemen her aracı, sınıfında satış rakamları incelendiği zaman ilk 20 araç arasında yer alabiliyor. Bunda elbette düşük yakıt tüketiminin etkisi büyük. Ford’un en çok satan araçlarından olan Focus 1.5L EcoBlue, 100 kilometrede ortalama 3.4 litre yakıt tüketiyor.

Peugeot 301 Kaç Yakar?


Peugeot’un sedan aracı 301, Renault gibi Fransız markalarının neredeyse tamamında görülen düşük yakıt tüketimi konusunda oldukça başarılı. Peugeot 301, 1.5 BlueHDi motor ile 100 kilometrede ortalama 3.9 litre yakıt tüketiyor.

Dacia Duster Kaç Yakar?


Renault Grubu’nun üyesi olan Dacia, tıpkı Renault gibi düşük yakıt tüketimi ile biliniyor. Dacia’nın Türkiye’de en çok satan modellerinden olan Duster ise 1.5 Blue dCi motoru ile 100 kilometrede ortalama 4.1 litre yakıt tüketiyor.

Volkswagen Polo Kaç Yakar?


Volkswagen’in B sınıfındaki temsilcisi olan Polo, rakiplerine göre çok daha iyi iç mekan sunması ile tanınıyor. Aracın öne çıkan önemli bir diğer özelliği ise düşük yakıt tüketimi. Volkswagen Polo, 1.6 lt TDI motor ile 3.8 litre yakıt tüketiyor.

Renault Symbol Kaç Yakar?


Renault Symbol, Türkiye’nin en çok satan sedan araçları arasında yer alıyor. Aracın öne çıkan en önemli noktası ise yakıt tüketimi. Genellikle aileler tarafından tercih edilen 1.5 dCi motorlu Symbol, 100 kilometrede ortalama 3.9 litre yakıt tüketiyor.

Volkswagen Golf Kaç Yakar?


Türkiye’de C sınıfı araçlar arasında en beğenilen modellerden olan Volkswagen Golf, şık görünümü ile adeta büyülüyor. Volkswagen’in geliştirdiği 1.6 lt TDI motor ile Golf, 100 kilometrede ortalama 4.1 litre yakıt tüketiyor.

Opel Astra Sedan Kaç Yakar?


Türkiye’de en sevilen modellerinden olan Opel Astra Sedan, 100 kilometrede 6.4 litre yakıt tüketiyor.

Hyundai Accent Blue Kaç Yakar?


Hyundai Accent Blue, Türkiye’de en çok satılan B sınıfı sedan otomobiller arasında yer alıyor. Accent Blue, 1.6 CRDi motor ile 100 kilometrede ortalama 4.5 litre yakıt tüketiyor.

Peugeot 3008 Kaç Yakar?


Peugeot 3008, SUV klasmanında Türkiye’nin en beğenilen araçları arasında yer alıyor. 3008, 1.5 BlueHDi motor ile 100 kilometrede ortalama 4.0 litre yakıt tüketiyor.

Araç Yakıt Tüketimi Karşılaştırması Nasıl Yapılır?


arac-tuketim-karsilastirmasi-nasil-yapilmali
Katalog verisi ile sizin araç yakıt tüketiminiz aynı olmayabilir. Ancak neredeyse tüm araçlar aynı şekilde test edildiği için katalog verilerini kendi aralarında karşılaştırmak oldukça mantıklıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise aracın yakıt türüdür. Karşılaştırma yaptığınız araçlardan biri dizel, diğeri benzinli ise yakıt tüketimi karşılaştırması sırasında benzin ve motorin fiyatları arasındaki fark dikkate alınmalıdır.

Araç Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?


Araç yakıt tüketimi hesaplaması yapabilmek için Google Play ya da Apple Store’da yer alan uygulamalar kullanılabilir. Böylece aracın katalog verisi dışında kendinize ait yakıt tüketimini de öğrenmiş olursunuz. Genellikle akıllı telefon uygulamalarında tek yapmanız gereken şey, yakıt alımları sırasında kilometre sayacında yazan sayıyı ve yakıt fişinin tutarını ya da litre cinsinden değerini vermektir.

Araç Yakıt Tüketimi Neden Artar?


arac-yakit-tuketimi-neden-artar
Araç içerisindeki herhangi bir arıza, yanlış lastik tercihi, sürekli trafikte araç kullanmak ya da agresif sürüş teknikleri sergilemek araç yakıt tüketimini artırır. Araç yakıt tüketimini artıran diğer nedenleri öğrenmek için “Aracınız Çok Yakıyorsa Nedenleri ve Çözümleri Neler?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Böylece “Araç yakıt tüketimi nasıl azaltılır?” sorusunun cevabını da bulabilirsiniz.

Hem En Düşük Yakıt Tüketimi Hem de En Uygun Fiyat


Türkiye’nin en sevilen araçlarından az yakan bir modelde karar kıldıysanız en uygun fiyata satın almak için ikinciyeni.com ihalelerine katılabilirsiniz.