Karantinada Sürücülerin Bilmesi Gerekenler: Araçla Şehir Değiştirmek Yasak mı?

Karantinada Sürücülerin Bilmesi Gerekenler: Araçla Şehir Değiştirmek Yasak mı?

Dünya ve Türkiye’yi etkisi altına alan yeni koronavirüs pandemisi, hayatımızı uzun yıllar unutulmayacak şekilde değiştirdi. Artık markete gitmek, toplu taşıma araçlarını kullanmak ya da sokağa çıkmak için çeşitli önlemler almamız gerekiyor. Tabii ki araçlar için de alınması gereken önlemler ve bilinmesi gereken noktalar bulunuyor. Bunlardan ilki ve en önemlisi ise seyahat kısıtlamaları. Çünkü birçok insanın alınan ilk gelen konu “Araçla şehir değiştirmek yasak mı?” sorusu oluyor. Bu nedenle sizin için önemli noktaları derledik.

Araçla Şehir Değiştirmek Yasak mı?Türkiye Cumhuriyeti’nde çeşitli gerekçelerle uygulanan sokağa çıkma yasakları, ilk defa salgın gibi bir sağlık nedeniyle bu kadar geniş uygulanıyor. Sokağa çıkma yasaklarının şekli ve uygulanma biçimi ise şehirlere göre değişiklik gösteriyor. Çünkü bazı şehirlerde COVID-19 hasta sayısı çok düşük. Bu nedenle de araçla bazı şehirlere girmeniz ve çıkmanız, yani şehirlerarası yolculuk yapmanız yasak.

Türkiye’de ilan edilen sokağa çıkma yasakları en başta 30 büyükşehir ve Zonguldak’ı kapsıyordu. Bunun dışında genel bir sokağa çıkma yasağı ve karantina uygulamasına ihtiyaç duyulmadı. Sadece bu şehirlere giriş ve çıkışlar yasaklandı.

Ancak Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamalar ile büyükşehirlerimizden Adana, Antalya, Aydın, Diyarbakır Denizli, Erzurum, Hatay, Kahramanmaraş, Trabzon, Ordu, Malatya, Mardin, Mersin, Muğla, Şanlıurfa ve Tekirdağ için bu yasaklamalar kaldırıldı. Yani ilk olarak 31 ilde sokağa çıkma yasağı şeklinde uygulanan karar, artık 15 ilde uygulanıyor.

Coronavirus ya da sık kullanılan ismi ile koronavirüs yasakları kapsamında 15 ilde hayata geçirilen uygulamalara göre aracınız ile şehir dışına çıkmanız için yapmanız gerekenler şöyle:

  • E-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığı’nın “Seyahat İzin Başvurusu” sekmesine girin.
  • Aracınız ile seyahat edecekseniz “Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Verilmesi” seçeneğine tıklayın.
  • Bulunduğunuz ili seçin.
  • Bir sonraki seçenekte iletişim adresi, e-mail, cep telefonu ve ilçe gibi bilgileri doldurun.
  • Son olarak yakınlarınızın yanına gidecekseniz o kişilerin bilgilerini paylaşın.

Ayrıca başvuru nedeninizi açıklamanız da gerekiyor. İçişleri Bakanlığı, gerekçenizin seyahat etmeniz için geçerli olduğuna kanaat getirirse onay belgenizi iletiyor.

İstanbul’a Kimler Girip Çıkabilir?İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, istisnai durumlar dışında seyahat izin belgesi ve İstanbul’a giriş-çıkışına izin verilecek kişileri şöyle sıraladı: 

  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olmuş ve ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk edilen ya da daha önceden alınmış doktor randevusu olan kişiler
  • COVID-19 nedeniyle vefatlar dışında kendisi veya eşinin birinci dereceden yakını vefat ettiği için cenazeye katılmak isteyenler
  • İstanbul’a son 5 gün içerisinde gelmiş olup kalacak yeri olmayanlar ya da ikamet ettiği yere gitmek isteyenler
  • Ceza infaz kurumlarından tahliye olanlar
  • Yurt dışından gelip karantina nedeniyle öğrenci yurtlarında 14 gün zorunlu olarak bekletilenler

Şehirlerarası Yolculuklarda Başka Neler Değişti?

Koronavirüs salgınına yönelik bir çözüm bulunana kadar hayatımız tamamen değişti diyebiliriz. Şehirlerarası yolculuklarda da bu değişiklikleri görmek mümkün. Şehirlerarası geçiş için izin belgenizi aldıysanız şaşıracağınız birçok farklı durumla karşılaşacaksınız.

Bunlardan ilki şehirler arası lokantaların neredeyse tamamının kapalı olması. Bu nedenle şehirler arasında seyahat etmeden önce yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerekiyor.

Genellikle benzinlikler içerisinde yer alan marketler açık oluyor, fakat sokağa çıkma yasağı ilan edildiği zaman buralardan da mahrum kalma ihtimaliniz var. Bunun dışında araçtan inip bir yerlere girmek isterseniz tüm işlemlerinizi maskeyle yapmanız gerekiyor. Mümkünse sağlığınız için maskeye ek olarak eldiven de kullanmalısınız.

Bunun dışında gideceğiniz şehirlerle ilgili özel bilgileri dikkate almanız gerekiyor. Örneğin Ankara Valiliği, Ankara İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan özel tedbirleri açıkladı. Buna göre araç içerisindeki koltuk kapasitesinin %50’si doluysa maske takılması zorunlu. Aşağıda Ankara’ya seyahat ederken uymanız gereken şartları okuyabilirsiniz.

http://www.ankara.gov.tr/il-umumi-hifzissihha-kurulunun-kararlarina-iliskin-basin-aciklamasi

Koronavirüs Salgını Sırasında Sürücülerin Alması Gereken Diğer Tedbirler Neler?


Mümkün olduğunca aracınız ile seyahat etmeye çalışın. Araca binerken ya da içerisinde seyahat ederken mümkün olduğunca maske takmaya özen gösterin. Ayrıca araç dışındayken maskeye ek olarak eldiven kullanmanız da yararlı olabilir. Bunun dışında Sağlık Bakanlığı ve bağlı bulunduğunuz ilin hıfzıssıhha kurulunu takip etmeye özen gösterin. Böylece olası tehlikelerin önüne geçebilirsiniz.

Bu dönemde sürücülerin en çok yakındığı konuların başında araçlarını çalıştıramamak geliyor.

       - Uzun Süre Araç Çalıştırılmazsa Ne Olur?

Koronavirüs nedeniyle yapılan ve ikinciyeni.com’un da destek olduğu #evdekal çağrısına uyduysanız, aracınızı uzun süre çalıştırmamış olabilirsiniz. Ancak bu durum, küçük sorunlara da neden olabiliyor. Bunların başında ise lastik sorunları geliyor. Uzun süre hareket ettirilmeyen araçların lastiklerinde basınç düşüşü görülebiliyor. Bu nedenle uzmanlar, en azından haftada bir gün aracın 10 dakika bile olsa hareket ettirilmesi gerektiğini söylüyor.

Bunun dışında sık yapılan hatalardan biri yeni nesil araçların akü bağlantısını kesmektir. Özellikle son 10 yıl içerisinde üretilmiş bir araç kullanıyorsanız akünün bitmesini göze alıp bağlantıyı kesmemeniz gerekiyor. Çünkü aracın elektronik sistemleri, bağlantıyı kesmeniz durumunda zarar görebiliyor.