2021'in En Güvenli Araçları

2021'in En Güvenli Araçları

Hızla gelişen teknoloji, otonom sürüş ile ilgili yaşanan gelişmeler ve airbag gibi pasif güvenlik sistemlerinin artık standart haline gelmesi ile otomobillerin güvenlik seviyesi oldukça arttı. Özellikle 2021 yılında birçok araç modeli, güvenlik teknolojileri konusunda başarılı sonuçlar aldı. Sizin için Euro NCAP testlerinde 2021’in en başarılı sonuçlarını alan otomobilleri bir araya getirdik. Karşınızda 2021’in en güvenli araçları:

1. Skoda ENYAQ iV


Skoda’nın yeni elektrikli SUV’si ENYAQ iV, 2021’in en güvenli otomobili olmayı başardı. Yetişkin yolcu güvenliğinde %94, çocuk yolcu güvenliğinde %84, yaya güvenliğinde %71 ve güvenlik teknolojileri konusunda da %82’lik başarıya ulaşan otomobil, özellikle önden çarpışma konusunda çok başarılı. Euro NCAP’e göre diz hava yastıkları ve aktif kaput özelliğine sahip olmaması ise önde gelen eksikler arasında gösteriliyor.

2. Cupra Formentor


FIAT’ın özel araçları için oluşturduğu Abarth markası gibi SEAT’ın Cupra adını verdiği bir markası bulunuyor. Cupra Formentor modeli ise %93 yetişkin yolcu ve %88 çocuk yolcu güvenliği ile 2021’in en güvenli araçları listesinde 2. sırayı alıyor. Listede 2. sırada bulunmasına rağmen Cupra Formentor özellikle yaya güvenliği konusunda rakiplerine göre geride. Ancak bu açığını yetişkin yolcu güvenliği alanında kapatıyor.

3. Polestar 2Volvo’nun alt markası olan Polestar, 2 modeli ile listeye 3. sıradan girmeyi başarıyor. Ayrıca bu Volvo geleneğinin devamı olması açısından da oldukça önemli. Çünkü marka, hemen her yıl 1 ya da 2 aracıyla EuroNCAP’in tepesinde yer alıyor. %93 yetişkin yolcu güvenliği ve %89 çocuk yolcu güvenliğine sahip olan otomobil, pasif güvenlik sistemleri konusunda sadece diz hava yastığında geride.

4. Volkswagen ID.4Volkswagen Grubu’nun başlattığı elektrikli otomobil atılımının en önemli temsilcilerinden olan Volkswagen ID.4, güvenlik konusunda oldukça başarılı. %93’lük yetişkin yolcu güvenliği ile rakiplerine adeta gözdağı veren otomobil, diz hava yastığı konusunda diğer markalarda olduğu gibi önemli bir eksikliğe sahip.

5. Genesis GV80


3.0 litrelik dizel motoru ile oldukça güçlü bir otomobil olan Genesis GV80, performans kadar güvenlik konusunda da başarılı olduğunu 5. sırayı alarak ispatlıyor. %91’lik yetişkin yolcu güvenliğine sahip olan aracın rakiplerine göre en büyük avantajı ise diz hava yastığı bulundurması.

Euro NCAP Nedir, Nasıl Test Yapar?
European New Car Assessment Programme (kısaltması Euro NCAP) ya da Türkçesi ile Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı; AB üyesi ülkelerin motorlu taşıtlar idareleri ve tüketici hakları dernekleri gibi kurum ve kuruluşlar tarafından 1997 yılında kuruldu.

Euro NCAP’in amacı, araçların güvenliğini testler ile ölçmek ve sonuçları şeffaf bir şekilde duyurmak. Böylece tüketicilerin daha güvenli araçları tercih etmesini sağlamak ve bu sayede tüm üreticileri, araçlarını daha güvenli hale getirmesi konusunda teşvik etmek hedefleniyor.

Testlere otomobillerin katılması zorunlu olmamakla beraber AB üyesi ülkelerde en çok dikkat edilen konulardan biri olduğu için hemen her marka, araçlarını gönüllü olarak Euro NCAP’e gönderiyor.

Euro NCAP, araç videolarında da gördüğünüz gibi çok sayıda test uyguluyor. Ancak aracın güvenliği ile ilgili en çok dikkate alınanlar sırası ile şöyle:

  • %40 örtüşmeli ve deforme olabilen bariyer çarpışması
  • %25 örtüşmeli ve deforme olmayan bariyer çarpışması
  • Yaya çarpışması
  • Yandan çarpışma

İki aracın birbirleriyle çarpışmasının sonucunu görebilmek için %40 örtüşmeli ve deforme olabilen bariyer çarpışması kullanılıyor. Çünkü istatistiklere göre iki otomobilin çarpışması sırasında genellikle ön kaputun tamamı değil, yarısından biraz daha az bir kısmı birbirlerine denk geliyor.%25 örtüşmeli ve deforme olmayan bariyer çarpışması ise araçların yol kenarlarında bulunan bariyer gibi engellere çarpmasını canlandırıyor. Burada da beton ve çelik gibi sert cisimlerle çarpışma gerçekleştiği için deforme olmayan materyallerden yararlanılıyor.

Günümüzde otomobiller, yayaların bulunduğu bir kazaya karıştıklarında minimum can kaybı yaşanmasını sağlayacak şekilde dizayn edilseler de yaya çarpışması testinde, bir otomobilin yetişkin yayalara çarpması sonucunda ortaya çıkabilecek sonuç canlandırılıyor.

Yandan çarpışma testi ise özellikle geçit ve hemzemin geçit gibi alanlarda meydana gelen kazaları canlandırmak için kullanılıyor.

Testler 64 km/s hızla gerçekleşiyor. Çünkü istatistiklere göre sürücüler kaza yapacaklarını anlayınca yavaşlamaya çalışıyor ve çarpışma genellikle bu hızda gerçekleşiyor.

2021’in En Güvenli Araçlarına Kolayca Ulaşın

ikinciyeni.com araçları arasından 2021’de Avrupa’nın en güvenli araçları listesine girmeyi başaran modellerin ikinci ellerine kolayca ulaşabilirsiniz. Üstelik gördüğünüz tüm araçlar TSE onaylı ekspertizden geçtiği için araç detay sayfasında yer alan sorunlar dışında herhangi bir problemle karşılaşmanız durumunda iade hakkınız bulunuyor.

 

EN ÇOK OKUNANLAR