ikinciyeni.com'da Araç Satın Alma Süreci

Açık Artırma ile Nasıl Araç Alabilirim?

İnternet üzerinden ikinci el otomobil satın almanızı sağlayan ikinciyeni.com, “Açık Artırma” yöntemi ile hayallerinizi süsleyen araca istediğiniz fiyatla kolayca ulaşmanıza yardımcı olur. “Açık Artırma” yöntemi ile ikinciyeni.com’dan araç satın alabilmek için ilk olarak sitemize sadece birkaç adımda üye olmanız gerekir.

Ekspertiz Raporu Nedir?

Açık artırma ihalelerini kontrol edip kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz araca tıkladığınızda açılan araç sayfasında ekspertiz raporu ile karşılaşırsınız. Ekspertiz raporu, ikinciyeni.com tarafından bağımsız ve TSE onaylı eksperler tarafından oluşturulur. Ekspertiz sürecinde aracın debriyaj kabiliyetinden boya durumuna kadar tüm detaylar incelenip raporlaştırılır. Hazırlanan ekspertiz raporunda aracın hasar ya da arıza durumuna dair tüm detayları görüntüleyebilirsiniz.

ikinciyeni.com’da Açık Artırma Teklifi Nasıl Verilir?

Araçlara teklif verebilmek için öncelikle 2.400 TL’lik provizyon bedelini aktif etmeniz gerekir. Provizyon bedeli, aracı almanız veya teklifinizin iptal olması durumunda hesabınıza iade edilir. Provizyon ekledikten sonra beğendiğiniz araca 200, 500 ya da 1.000 TL’lik teklifler verebilirsiniz. Ayrıca kafanızda araç ile ilgili bir fiyat varsa “Otomatik Teklif” seçeneği ile tek seferde teklif vermeniz mümkündür.

Otomatik Teklif Nedir?

Beğendiğiniz araç için belirlediğiniz bir bütçe limiti varsa otomatik teklif özelliğini kullanarak bu tutarın girişini yaparsınız. Böylelikle sistemin sizin adınıza bu tutara kadar 200 TL’lik yeni teklifler vermesine izin vermiş olursunuz. Böylece her tekliften sonra manuel olarak tekrar yeni bir teklif vermeniz gerekmez. Tarafınızdan belirlenen otomatik teklif tutarına kadar sistem sizin adınıza teklif artırımında bulunur.

Nasıl Otomatik Teklif Verebilirim?

Araç detay sayfasına girip “Teklif Ver” dedikten sonra aşağıda yer alan ekran karşınıza çıkar.

“Otomatik Teklif Ver” kısmına, aklınıza yatan fiyatı girip sistemin sizin adınıza otomatik olarak teklif vermenizi sağlayabilirsiniz.

Otomatik Teklif Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Belirlenmiş olan otomatik teklif tutarı, teklif verilen otomobilin nihai satış fiyatını belirlemez. Son teklif, sizin belirlemiş olduğunuz otomatik teklif tutarının altında kalabilir ve girilen otomatik teklif tutarından daha düşük bir bedele açık artırmayı kazanabilirsiniz.
  • Girişini yapmış olduğunuz otomatik teklif tutarı başka bir üye tarafından geçildiğinde SMS ile bilgilendirilirsiniz. Bilgilendirmeleri dilerseniz teklif ekranında yer alan butondan kapatabilirsiniz.
  • Otomatik tekliflerde teklif artış tutarı 200 TL olarak belirlenmiştir.

  • Girmiş olduğunuz otomatik teklif tutarı başka bir üye tarafından da girilmek istendiğinde son teklif tutarı sizin verdiğiniz teklife ulaşır. Yani 2 üye de 100.000 TL’lik otomatik teklif verirse araca verilen son teklif otomatik olarak 100.000 TL’ye ulaşır. Son teklif 100.000 TL'lik otomatik teklif girişini ilk yapan üyede kalır.
  • Başka bir kullanıcı tarafından, girmiş olduğunuz otomatik teklif tutarından daha yüksek bir tutar girildiğinde, otomobilin son teklif tutarı sizin girdiğiniz teklif tutarına ulaşır. Örneğin 100.000 TL otomatik teklif verdiyseniz ve başka bir kullanıcı 101.000 TL teklif verirse ihale teklif fiyatı otomatik olarak 100.000 TL’ye çıkar.
  • Minimum fiyatlı araçlarda verilen otomatik teklif tutarı, otomobilin minimum fiyatından fazlaysa otomobilin ihaledeki fiyatı doğrudan minimum fiyata ulaşır.

Minimum Fiyat Nedir?

ikinciyeni.com’dan otomobilini satışa çıkaran kullanıcılar, açık artırmada verilen teklif tutarı belirli bir bedelin üzerine çıkmadan otomobillerini satmak istemeyebilir. Bu nedenle ikinciyeni.com, satıcılara otomobillerini satmak istedikleri minimum fiyatı belirleme imkanı sunar.

Açık artırma sırasında otomobile gelen teklifler, satıcının belirlediği minimum fiyata ulaşmazsa otomobil satılmaz ve satıcı e-posta yoluyla bilgilendirilir. Minimum fiyat altında kalan araçlarda son teklif sahibi, satıcı onay verdiği takdirde aracı kazanmış olur.

Girdiğiniz minimum fiyat; açık artırma süresi boyunca, teklif verme sayfasında yer alan ilgili bölümden, sadece aşağı doğru revize edilebilir. Açık artırma devam ederken 3 revize hakkınız bulunur.

Açık Artırmasını Kazandığım Aracı Nasıl Alırım?

Açık artırmayı kazandıktan sonra ödemeyi yapmanız ve ikinciyeni.com’a alış için vekaletname vermeniz yeterlidir. Tüm işlemleri “Kolay Satış Sistemi” aracılığıyla rahatça yönetebilirsiniz. Ayrıca sistem aracılığı ile Lojistik Hizmeti talep edip aracınızı bulunduğunuz noktaya da getirtebilirsiniz.

Açık Artırmada Verdiğim Teklifi Geri Alabilir miyim?

ikinciyeni.com üyelik sözleşmesi hükümleri ve mevcut hukuki düzenlemeler ile adil satış ortamı sunabilme amacımız doğrultusunda, açık artırmalara verilen tekliflerin geri alınması veya tekliflerden cayılması hakkı üyelerimize verilmemektedir. Sunulan teklifler, nitelikleri itibariyle üyelerin irade beyanı olarak kabul edilmekte olup hukuken bağlayıcıdır.

Açık artırma ile kazandığınız aracı almamanız durumunda, provizyon bedeli olarak bloke edilen tutar size iade edilmeyecektir. Aracın satışı tamamlandıktan sonra ise sitede sunulan ekspertiz raporuna aykırı bir husus veya bir ayıp hali tespit etmeniz halinde, aracı iade etme talebinde bulunabilir veya aracın ilgili eksik/ayıp sebebi ile değerinde düşme söz konusu ise ilgili değer kaybı tutarını talep edebilirsiniz.

Provizyon Neden Alınır?

Provizyon, satın alım süreci öncesinde kredi kartınızdan bloke edilen tutar anlamına gelir ve yukarıda da belirttiğimiz gibi manipülasyonu önleyen bir teminattır. Bu tutar sadece bloke edilir, ikinciyeni.com’a yatırılmaz.

Provizyon İadesi Nasıl Yapılır?

Açık artırmayı kazanırsanız aracınızın noter satış işlemleri tamamlandığında bloke edilen provizyon tutarının iade süreci başlar. İade süresi, hesabınızın bulunduğu bankanızın süreçlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Açık artırmayı kazanmanıza rağmen ödeme yapmamanız durumunda ise provizyon bedeli hesabınıza iade edilmez.

Açık artırmayı kazanamadıysanız 5 günlük süre içinde provizyon blokesini, profilinizde yer alan “Hesabım” menüsünden dilediğiniz zaman kaldırabilirsiniz. Eğer iptal talebinde bulunmazsanız provizyon bedeli, 5 gün sonunda sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir. ikinciyeni.com sistemine tanımladığınız provizyonu, katıldığınız bir açık artırmayı kazanamazsanız tekrar kullanabilirsiniz.

Tüm fiyatlar KDV dahildir.