Kolay Satın Alma Süreci Nedir?

Çelik Motor güvencesi ile ikinci el araçları güvenle online olarak satın alabilmenizi sağlayan ikinciyeni.com, “Kolay Satış Sistemi” ile ihale ve noter gibi süreçleri takip etmenize yardımcı olur.

ikinciyeni.com’dan Nasıl Araç Alırım?

ikinciyeni.com üzerinden Açık Artırma yöntemiyle satışa çıkan araca en yüksek teklifi verirseniz ya da Hemen Al aracına ilk teklifi veren kişi olursanız, aracı satın almaya hak kazanırsınız. ikinciyeni.com ile satın almaya hak kazandığınız araca dair noter, ödeme, plaka değişikliği ve lojistik gibi tüm hizmetleri yönetmenizi sağlayan “Kolay Satış Sistemi”inde işlemler şu sıra ile ilerler:

 • Size özel hesap sayfasındaki "Satın Alma İşlemlerine Git" bağlantısına tıklayıp satış işlemlerine başlayabilirsiniz.
 • İlk olarak ödeme işlemlerini sonlandırmanız gerekir. Ödemeleri; nakit, kredi kartı ve kredi gibi seçeneklerle yapmanız mümkündür.
 • Nakit ve kredi kartı ile yapılacak ödemeleri, otomobili kazandıktan sonra 1 iş günü içerisinde yapmanız gerekir. Kredili ödeme yapacaksanız Müşteri Hizmetleri ekibimize ulaşarak ödemelerinizi tamamlamak için ek süre talebinde bulunabilirsiniz.
 • Kredi kartıyla yapılan ödemelerde %1.65 oranında kredi kartı komisyonu farkı doğar.
 • Noter işlemlerini de yine “Kolay Satış Sistemi” aracılığı ile görüntülemeniz mümkündür. Fatura adresinizi bu sayfada girmeniz istenecektir. Plaka değişikliği taleplerinizi de buradan yapabilirsiniz.
 • Son sayfa, teslimat seçeneklerine dairdir. Buradan istediğiniz teslim şeklini seçebilir, ayrıntılı bilgi için Lojistik/Teslimat başlığını inceleyebilirsiniz.

Satış ve Devir İşlemleri Ne Kadar Sürer?

“Açık Artırma” ya da “Hemen Al” yöntemiyle otomobil satın almaya hak kazanıp ertesi gün saat 10:00’a kadar ödemeyi gerçekleştirir ve gerekli tüm belgeleri bize ulaştırırsanız bir gün sonra satış işlemleri tamamlanabilir.

Noter Ücreti ve Satış Hizmet Bedeli Ne Kadardır?

Noter ücreti ve satış işlemi hizmet bedeli 550 TL'dir. Bu tutar, ikinciyeni.com'a ödediğiniz hizmet bedellerine dahil değildir. Ayrıca araç satış bedeline göre 4.900 TL ile 11.900 TL (ücretlere KDV dahildir) arasında değişen satış işlemi hizmet bedeli ödemeniz gerekir.

Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır?

 • Aracın eski plakası, ikinciyeni.com ekibi tarafından satış işlemi için notere teslim edilir.
 • Satış işlemleri tamamlandıktan sonra satış belgeleri, en geç bir sonraki iş günü size kargolanır.
 • ikinciyeni.com tarafından gönderilen kargo içerisinde yeni plaka için basım evrakı, ruhsat aslı, satış sözleşmesi aslı ve noter ödeme makbuzu bulunur.
 • Yeni plakanızı, plaka basım evrakı ile herhangi bir Şoförler Odası şubesinden almanız mümkündür.
 • Plakasız araçların trafiğe çıkması yasak olduğu için aracınızı teslim almaya gelirken mutlaka yeni plakanız ile gelmeniz gerekir.
 • Yasalar gereği, satın alınan aracın plaka kodu, ikamet ettiğiniz ilin plaka kodu ile aynı ise plaka değişikliği yapılamamaktadır.

“Açık Artırma” ya da “Hemen Al” ile Satın Alınan Araçlar İçin Kredi Nasıl Çekilir?

“Açık Artırma” ya da “Hemen Al” yöntemiyle satın almaya hak kazandığınız otomobilin ödemesini banka taşıt kredisi ile yapmanız mümkündür. Bu işlem için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Bankaya otomobilin ruhsatını vermeniz gerekir. Ruhsatı 0850 224 4 222 numaralı çağrı merkezimizi arayarak ya da iletisim@ikinciyeni.com adresine e-posta göndererek talep edebilirsiniz.
 • Krediniz onaylandığında banka tarafından size bir “kredi onay” yazısı verilecektir. Bu onay yazısını ve banka imza sirkülerini, satış vekâletnamesi ile birlikte “Kolay Satış Sistemi”ne yüklemeniz gerekir.
 • Banka krediniz, otomobil satış bedelinin tamamını karşılamaya yetmiyorsa kalan kısmını nakit ödeme seçeneğini kullanarak tamamlayabilirsiniz. Bu ödemeyi de “Kolay Satış Sistemi” ekranından yapabilirsiniz.
 • Banka kredilerinin işleyişi konusunda, ikinciyeni.com’un hiçbir tasarruf hakkı ve yetkisi yoktur. Tüm işlemler, banka ile kredi için başvuran kişi arasında gerçekleşir.

ikinciyeni.com’da Kredi Kartı ile Araç Nasıl Alınır?

ikinciyeni.com’dan nakit ve kredi yöntemlerine ek olarak kredi kartıyla da araç satın alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, “kredi kartı ile ödeme” seçeneğini seçerek ödeme yapılacak tutarı girmektir. Kredi kartı ödemelerinde %1.65 komisyon oranı alınmaktadır.

Alış Vekâletnamesi Nedir, Kimin Adına Almam Gerekir?

Tüm alış işlemlerinizi ekibimizin kısa süre içerisinde bitirebilmesi için “Açık Artırma” ya da “Hemen Al” yöntemleriyle araç almaya hak kazandıktan sonra ekibimiz adına vekaletname çıkarmanız gerekir. Noterden aldığınız vekaletnameyi, “Kolay Satış Sistemi” aracılığı ile bize iletebilirsiniz.

Kimin adına ve ne şekilde vekaletname çıkaracağınızı, “Açık Artırma” ya da “Hemen Al” yöntemiyle otomobil satın almaya hak kazandıktan sonra size gönderdiğimiz e-postanın içerisinde ve üyelik sayfanızda bulabilirsiniz. Size en yakın notere gidip bu bilgiler doğrultusunda bir alış vekâleti çıkarmanız ve üzerindeki yazı ile imzalar rahatlıkla okunabilir şekilde taratıp Kolay Satış Sistemi ekranından sistemimize yüklemeniz gerekir.

Bu vekâletname ile ikinciyeni.com yetkilileri sizin adınıza süreci yürütecek ve takip edip tamamlayacaktır. Tüm bu süreci üyelik sayfanızdan takip etmeniz mümkündür.

ikinciyeni.com’da Araç Ruhsatı ve Noter Satış Belgesi Nasıl İletilir?

Satın almış olduğunuz aracın noter satış belgesi ve ruhsatı gibi belgeler, sitemize üye olurken doldurduğunuz formda belirttiğiniz adrese kargo aracılığı ile gönderilir. Ayrıca araç satışına ilişkin belgelerin görsellerini üyelik sayfanızda da bulabilir ve çıktısını alarak aslı ya da “Aslı gibidir” damgasının istenmediği yerlerde kullanabilirsiniz.

ikinciyeni.com’da Farklı Bir Kullanıcı Adına Otomobil Alınabilir mi?

ikinciyeni.com üzerinden başka birisi adına açık artırmaya katılabilir ve otomobil satın alabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, otomobili satın alacağınız kullanıcı adına bir alt hesap oluşturmaktır. Otomobili kazandıktan sonra ödeme işlemlerini tamamlayana kadar alıcı bilgisini güncellemeniz mümkündür. Başkası adına tescil ettirdiğiniz otomobilin tüm detaylarına ve satış sürecine ait bilgilere “Kolay Satış Sistemi” üzerinden ulaşabilirsiniz.

ikinciyeni.com’da Trafik Sigortası İşlemleri Nasıl Yapılır?

Satın almaya hak kazandığınız otomobilin geçici tescil belgesi, noter satışı tamamlandıktan sonra üyelik sayfanıza yüklenecek ve erişilebilir olacaktır. Bu tescil belgesinin çıktısını alarak Zorunlu Trafik Sigortası işlemlerinizi başlatabilirsiniz. ikinciyeni.com ve Koalay.com iş birliği ile sistemimiz üzerinden otomobil satın alan müşterilerimize özel otomobil sigortası teklifleri de sunulmaktadır. Ekranda yer alan cazip fiyatlardan yararlanabileceğinizi unutmayın.

Tüm fiyatlar KDV dahildir.