İkinciyeni.com

Açık Artırma ile Nasıl Araç Alabilirim?

 

İnternet üzerinden ikinci el araç satın almanızı sağlayan ikinciyeni.com, “Açık Artırma” yöntemi ile hayallerinizi süsleyen araca istediğiniz fiyatla kolayca ulaşmanıza yardımcı olur. “Açık Artırma” yöntemi ile ikinciyeni.com’dan araç satın alabilmek için ilk olarak sitemize sadece birkaç adımda üye olmanız gerekir.

Ekspertiz Raporu Nedir?

Açık artırmalarda kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz araca tıkladığınızda açılan sayfa içerisinde ekspertiz raporu ile karşılaşırsınız. Ekspertiz raporları, bağımsız ve TSE onaylı ekspertiz firmaları tarafından hazırlanır. Ekspertiz sürecinde aracın debriyaj kabiliyetinden boya durumuna kadar tüm detaylar incelenip raporlaştırılır. Hazırlanan ekspertiz raporunda aracın varsa hasar ya da arıza durumuna dair tüm detayları görüntüleyebilirsiniz.

ikinciyeni.com’da Açık Artırma Teklifi Nasıl Verilir?

Araçlara teklif verebilmek için öncelikle provizyon yatırmanız gerekir. Provizyon bedeli, aracı satın almanız veya teklifinizin üzerine daha yüksek bir teklif gelmesi durumunda hesabınıza iade edilir. Provizyon ekledikten sonra beğendiğiniz araca 500 TL tutar artırarak teklif verebilirsiniz. Ayrıca teklif vermek istediğiniz araç ile ilgili karar verdiğiniz son bir alım fiyatı varsa “Otomatik Teklif” seçeneği ile tek seferde teklif vermeniz mümkündür.

Otomatik Teklif Nedir?

Beğendiğiniz araç için belirlediğiniz bir bütçe limiti varsa otomatik teklif özelliğini kullanarak bu tutarın girişini yapar ve sistemin sizin adınıza bu tutara kadar yeni teklifler vermesine izin vermiş olursunuz. Böylece her tekliften sonra manuel olarak tekrar yeni bir teklif vermeniz gerekmez. Tarafınızdan belirlenen otomatik teklif tutarına kadar sistem sizin adınıza teklif artırımında bulunur.

Nasıl Otomatik Teklif Verebilirim?

Araç detay sayfasına girip “Teklif Ver” dedikten sonra karşınıza gelecek ekrandan “Otomatik Teklif Ver” kısmına aklınızdaki fiyatı girip sistemin sizin adınıza otomatik olarak teklif vermesini sağlayabilirsiniz.

Otomatik Teklif Hakkında Bilmeniz Gerekenler

       Belirlenmiş olan otomatik teklif tutarı, teklif verilen aracın nihai satış fiyatını belirlemez. Son teklif, sizin belirlemiş olduğunuz otomatik teklif tutarının altında kalabilir ve girilen otomatik teklif tutarından daha düşük bir bedele açık artırmayı kazanabilirsiniz.

       Girişini yapmış olduğunuz otomatik teklif tutarı başka bir üye tarafından geçildiğinde SMS ile bilgilendirilirsiniz. Bilgilendirmeleri dilerseniz profilinizde yer alan iletişim tercihleri bölümünden kapatabilirsiniz.

       Otomatik tekliflerdeki teklif artış tutarı  açık artırma ve araçlar özelinde değişiklik gösterbilmektedir.

       Başka bir kullanıcı tarafından, girmiş olduğunuz otomatik teklif tutarından daha yüksek bir tutar girildiğinde, aracın son teklif tutarı sizin girdiğiniz teklif tutarına ulaşır. Örneğin 100.000 TL otomatik teklif verdiyseniz ve başka bir kullanıcı 101.000 TL teklif verirse ihale teklif fiyatı otomatik olarak 100.000 TL’ye çıkar.

       Minimum fiyatlı araçlarda verilen otomatik teklif tutarı, aracın minimum fiyatından fazlaysa aracın ihaledeki fiyatı doğrudan minimum fiyata ulaşır. Örneğin aracın minimum teklif fiyatı 99.000 TL ve siz 100.000 TL otomotik teklif verdiniz, bu durumda aracın ihaledeki fiyatı doğrudan 99.000 TL olur.

Süre Uzatmalı Açık Artırma Nedir?

Süre Uzatmalı Açık Artırma, aracın teklif alma süresi sonunda, her bir teklif veren üye için süre sayacının açık artırma özelinde belirlenen süre kadar geri alınarak yeni teklif sunulabilmesi için ek süre sağlayan sistemdir.

Minimum Fiyat Nedir?

ikinciyeni.com’dan aracını satışa çıkaran kullanıcılar, açık artırmada verilen teklif tutarı belirli bir bedelin üzerine çıkmadan araçlarını satmak istemeyebilir. Bu nedenle ikinciyeni.com, satıcılara araçlarını satmak istedikleri minimum fiyatı belirleme imkanı sunar.

Açık artırma sırasında araca gelen teklifler, satıcının belirlediği minimum fiyata ulaşmazsa araç satılmaz ve satıcı e-posta yoluyla bilgilendirilir. Minimum fiyat altında kalan araçlarda son teklif sahibi, satıcı onay verdiği takdirde aracı kazanmış olur.

Girdiğiniz minimum fiyat; açık artırma süresi boyunca, teklif verme sayfasında yer alan ilgili bölümden, sadece aşağı doğru revize edilebilir. Açık artırma devam ederken 3 revize hakkınız bulunur.

Açık Artırmasını Kazandığım Aracı Nasıl Alırım?

Açık artırmayı kazandıktan sonra ödemeyi yapmanız ve ikinciyeni.com’a alış için vekâletname vermeniz yeterlidir. Tüm işlemleri “Kolay Satış Sistemi” aracılığıyla rahatça yönetebilirsiniz. Aracı bulunduğu lokasyondan kendiniz teslim alabilir ya da Lojistik Hizmeti talep edip aracınızı bulunduğunuz noktaya da getirtebilirsiniz.

Açık Artırmada Verdiğim Teklifi Geri Alabilir Miyim?

ikinciyeni.com üyelik sözleşmesi hükümleri ve mevcut hukuki düzenlemeler ile adil satış ortamı sunabilme amacımız doğrultusunda, açık artırmalara verilen tekliflerin geri alınması veya tekliflerden cayılması hakkı üyelerimize verilmemektedir. Sunulan teklifler, nitelikleri itibarıyla üyelerin irade beyanı olarak kabul edilmekte olup hukuken bağlayıcıdır.

Açık artırma ile kazandığınız aracı almamanız durumunda, provizyon bedeli olarak bloke edilen tutar size iade edilmeyecektir. Aracın satışı tamamlandıktan sonra ise sitede sunulan ekspertiz raporuna aykırı bir husus veya bir ayıp hali tespit etmeniz halinde, aracı iade etme talebinde bulunabilir veya aracın ilgili eksik/ayıp sebebi ile değerinde düşme söz konusu ise ilgili değer kaybı tutarını talep edebilirsiniz.

Provizyon Neden Alınır?

Provizyon, satın alım süreci öncesinde kredi kartınızdan bloke edilen tutar anlamına gelir ve manipülasyonu önleyen bir teminattır. Bu tutar sadece bloke edilir, ikinciyeni.com’a yatırılmaz.

Provizyon İadesi Nasıl Yapılır?

Açık artırmayı kazanırsanız aracınızın noter satış işlemleri tamamlandığında bloke edilen provizyon tutarının iade süreci başlar. İade süresi, hesabınızın bulunduğu bankanızın süreçlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Açık artırmayı kazanmanıza rağmen ödeme yapmamanız durumunda ise provizyon bedeli hesabınıza iade edilmez.

Açık artırmayı kazanamadıysanız 5 günlük süre içinde provizyon blokesini, profilinizde yer alan “Hesabım” menüsünden dilediğiniz zaman kaldırabilirsiniz. Eğer iptal talebinde bulunmazsanız provizyon bedeli, 5 gün sonunda sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir. ikinciyeni.com sistemine tanımladığınız provizyonu, katıldığınız bir açık artırmayı kazanamazsanız tekrar kullanabilirsiniz.

Tüm fiyatlara KDV dahildir.