ikinciyeni.com’dan Aldığım Aracı İade Edebilir Miyim?

Aracınızı “Hemen Al” ya da “Açık Artırma” seçenekleri ile teslim aldıktan sonra 7 gün içerisinde, ekspertiz raporunda belirtilen hasar ya da kusurlardan farklı bir sorunla karşılaşırsanız garanti kapsamında iade etmeniz mümkündür. Bunun için tek şart, aracı 500 kilometreden fazla kullanmamış olmaktır.

ikinciyeni.com’dan satın aldığınız araçlar, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik’te belirtilen şartlar dahilinde garantimiz altındadır. Araç içinde ve dışında görülebilir ya da tespit edilebilir hasar, arıza ve sorunları araç teslimi esnasında kontrol etmeniz ve araç teslim tutanağında yazılı olarak belirtmeniz gerekir. Teslim formunda belirtilmeyen konular, iade kapsamında değerlendirilmeyecektir.

ikinciyeni.com’dan Satın Alınan Aracın İade ve Garanti Prosedürü Nasıl İşler?

 • Alıcı; otomobili kendi adına tescil ve teslim edildiğinde araç içinde ve dışında görülebilir ya da tespit edilebilir hasar, arıza ve sorunları araç teslim tutanağında belirtmelidir. Bu istisna dışında alıcı, teslim tarihinden itibaren 7 gün içerisinde ve 500 kilometreyi aşmadan otomobili kontrol ve muayene etmekle yükümlüdür. Başkası adına alınan otomobillerde ise iade süreci, otomobilin tescil edildiği kişi üzerinden yapılmaktadır.
 • Otomobilde, ekspertiz raporunda yer almayan arıza ya da sorunun bulunması durumunda alıcı; arıza ya da sorunu, otomobilin adına tescil edilerek kendisine teslim edildiği tarihten itibaren 7 gün içerisinde ve 500 kilometreyi aşmadan Çelik Motor’a yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür.
 • Belirtilen süreler ve kilometre sınırı içerisinde Çelik Motor’a ulaşacak şekilde yazılı olarak bildirilmeyen arıza ya da sorunlar olması durumunda Çelik Motor’un iade yükümlülüğü bulunmamaktadır.
 • Blok muafiyeti ile ilgili mevzuat kapsamında yapılan bakımlardan dolayı yetkili servisin onarım işlemini garanti kapsamında değerlendirmemesi durumunda alıcının veya alıcının ilgili aracı satmış olduğu 3. kişinin, yetkili servisin ilgili araca işbu sebepten dolayı garanti kapsamında işlem yapmadığını gösterir antetli yazısını, bu yazının temin edilememesi halinde ilgili servisin durumu belirttiği e-posta çıktısını, bu belge ile birlikte yetkili servisin onarım faturası ve tarafımızca sürecin takibi için istenen vekâletnameyi sunması halinde, ilgili fatura tutarının ödemesi ikinciyeni.com tarafından yapılır.
 • Alıcı, otomobili Çelik Motor’un teslimat noktalarımız sayfasında bulunan teslimat noktalarımızdan birine iade etmelidir.
 • Olağan kullanımdan kaynaklanan eskimeler hariç otomobilde hasarların oluşmuşması durumunda, Çelik Motor otomobili iade almakla yükümlü değildir.
 • İade alım yükümlülüğü, ikinciyeni.com’dan alınan aracın el değiştirmesi ya da satılması durumunda geçerli değildir. Yani ikinciyeni.com üzerinden aldığınız aracı başkasına satarsanız ya da tescil ederseniz ikinciyeni.com’a iade edemezsiniz.
 • Başkası adına yapılan alımlarda iade alım yükümlülüğü ve tüm iade süreci, otomobilin tescil edildiği kullanıcı kaydı üzerinden yapılır. Otomobilin tescil edilen kullanıcıdan başka birine satılması ya da el değiştirmesi durumunda Çelik Motor, otomobili iade almakla yükümlü değildir.
 • Satın alınan araçla ilgili iade dışındaki diğer başvuru ve garanti talepleri, Çelik Motor tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde değerlendirilerek işleme alınır.

ikinciyeni.com’dan Satın Alınan Araç İçin İade Yerine Değer Kaybının Tazminini İsteyebilir miyim?

Otomobili iade etmek yerine, oluşan değer kaybından dolayı tazminat talep edebilirsiniz. Bu talepte bulunabilmeniz için şu şartların mevcut olması gerekir:

 • Otomobilde TSE onaylı ekspertiz raporunda belirtilenlerden farklı bir durum mevcut olmalıdır.
 • Otomobili 7 günden ve 500 kilometreden fazla kullanmamış olmalısınız.
 • Bu farklı durumu 7 gün içinde bize bildirmelisiniz ve aynı süre içinde değer kaybı tazmini talebinde bulunmalısınız.

Talebiniz ikinciyeni.com tarafından incelenecek ve yukarıda belirtilen tüm koşulların oluştuğu anlaşılırsa değer kaybı tazminine yönelik işlemler başlatılacaktır. Unutulmaması gereken bir nokta ise TRAMER ve sigortam360 gibi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından kayıt altına alınan konuların sorgulanması ile anlaşılabilen eksiklik ve hasarlardan ikinciyeni.com’un sorumlu olmadığıdır. Bu sorgulamalarla görülebilecek durumlar, değer kaybı tazmini taleplerine konu edilemez.

ikinciyeni.com’da Daha Önce Satılan Bir Otomobil Tekrar “Açık Artırma” ya da “Hemen Al” Otomobilleri İçinde Olabilir mi?

Daha önce “Açık Artırma” ya da “Hemen Al” yolu ile satışa çıkmış ve satılmış bir otomobili yeniden açık artırma listeleri ya da Hemen Al otomobilleri içinde görüyorsanız bunun dört nedeni olabilir:

 • Alıcı tamamen kendi isteği ile satın alma işlemini iptal etmiştir. Bu durumda provizyon bedeli olarak bloke edilen tutar, ikinciyeni.com tarafından tahsil edilmiş ve otomobil, satıcı tarafından yeniden satışa sunulmuştur.
 • Alıcı, iade garantisi kapsamında otomobili iade etmiş ve parasını geri almıştır. Bu durumda da otomobil yeniden satışa sunulabilir.
 • Alıcı, ikinciyeni.com üzerinden satın aldığı otomobili bu kez “satıcı” sıfatıyla yeniden satışa çıkarmış olabilir.
 • “Açık Artırma” yönteminde aracın minimum fiyatı geçilmediyse ya da “Hemen Al” yönteminde aracın belirlenen fiyatı ödenmediyse satıcı, aracı tekrar satışa çıkarmış olabilir.

Bu dört durum dışında ikinciyeni.com, noter işlemleri tamamlanmış hiçbir otomobili yeniden satışa çıkarmaz.

Tüm fiyatlar KDV dahildir.