İade ve Garanti Koşulları

ikinciyeni.com olarak müşteri memnuniyetine büyük önem veriyor, sadece satış sırasında değil, sonrasında da keyifli bir deneyim yaşamanızı istiyoruz. Bu nedenle ikinciyeni.com’dan satın aldığınız otomobilinizde ekspertiz raporunda belirtilenden farklı bir durumla karşılaşırsanız, teslimattan itibaren 7 gün içerisinde yapacağınız başvuru ile iade koşullarında belirtilen kontrolleri sağlayarak otomobili geri alıyor ve paranızı iade ediyoruz.

İkinciyeni.com’dan satın aldığınız araçlar İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik’te belirtilen şartlar dahilinde ikinciyeni.com’un garantisi altındadır.

İade ve Garanti Koşulları

 • Otomobil elinize geçtikten sonra, 7 gün içerisinde ekspertiz raporunda belirtilenden farklı bir durumla karşılaşırsanız,
 • Otomobilinizi 500 kilometreden fazla kullanmamışsanız, İade garantisi kapsamında paranızı geri isteyebilirsiniz.

İkinciyeni.com’dan satın aldığınız araçlar İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik’te belirtilen şartlar dahilinde ikinciyeni.com’un garantisi altındadır.

İade ve Garanti Prosedürü

 • Alıcı, otomobilin adına tescil edilerek kendisine teslim edildiği tarihten itibaren 7 gün içerisinde otomobili kontrol ve muayene etmekle yükümlüdür.
 • Otomobilde ekspertiz raporunda yer almayan arıza/sorunun bulunması durumunda alıcı; arıza/sorunu, otomobilin adına tescil edilerek kendisine teslim edildiği tarihten itibaren 7 gün içerisinde, Çelik Motor’a yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür
 • Belirtilen süreler ve kilometreler içerisinde e Çelik Motor’a ulaşacak şekilde yazılı olarak bildirilmeyen arıza ve sorunlar olması durumunda Çelik Motor’un iade yükümlülüğü bulunmamaktadır.
 • Çelik Motor’a yapılacak bildirimin ulaşmasının ardından, iddianın yerinde olup olmadığı konusunda Çelik Motor kendisi tarafından belirlenecek bağımsız bir ekspertiz firmasından rapor alacaktır. Üyenin iddiasının bağımsız ekspertiz firmasının raporu ile ispatlanması ve otomobilin satıldığı mevcut haline uygun olarak iade edilmesi kaydıyla, otomobil Çelik Motor tarafından iade alınarak alıcının ödemiş olduğu satış bedeli alıcıya iade edilecektir. Bağımsız ekspertiz firmasının tanzim edeceği rapora alıcı itiraz edemez.
 • Alıcı, otomobili Çelik Motor’un Şekerpınar/Kocaeli’nde, İstanbul Kartal, İstanbul Bakırköy, İzmir Gaziemir, Ankara Pursaklar, Bursa Nilüfer ve Gaziantep Şehitkamil adresinde bulunan lokasyonlarından birine iade etmekle yükümlüdür.
 • Ayrıca olağan kullanımdan kaynaklanan eskimeler haricinde otomobilde hasarların oluşmuş olması durumunda, Çelik Motor otomobili iade almakla yükümlü değildir.
 • İade alım yükümlülüğü, otomobilin alıcı üye adına kayıtlı olması kaydı ile geçerli olup, otomobilin satılması/el değiştirmesi durumunda Çelik Motor otomobili iade almakla yükümlü değildir.
 • Satın Alınan Araçla ilgili iade dışındaki diğer başvuru ve Garanti talepleri Çelik Motor tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde değerlendirilerek işleme alınacaktır.

İade Yerine Değer Kaybının Tazminini İsteyebilir miyim?

Otomobili iade etmek yerine, oluşan değer kaybının tazminini istemeniz de mümkündür. Bu talepte bulunabilmeniz için şu şartların mevcut olması gerekir:

 • Otomobilde TÜV SÜD ekspertiz raporunda belirtilenlerden farklı bir durum mevcut olmalı,
 • Otomobil ile 500 km'den fazla yol yapmamış olmalısınız,
 • Bu farklı durumu 7 gün içinde bize bildirmelisiniz ve aynı süre içinde değer kaybı tazmini talebinde bulunmalısınız,

Talebiniz ikinciyeni.com tarafından incelenecek ve yukarıda belirtilen tüm koşulların oluştuğu anlaşılırsa, değer kaybı tazminine yönelik işlemler başlatılacaktır. Ancak unutmayın: TRAMER sorgusu ile anlaşılabilen eksiklik ve hasarlardan ikinciyeni.com sorumlu değildir ve bunlar değer kaybı tazmini taleplerine konu edilemez.

Satıldığını Bildiğim Bir Otomobili Hala Açık Artırma ya da Hemen Al Otomobilleri İçinde Görüyorum. Neden?

Daha önce açık artırma ya da Hemen Al yolu ile satışa çıkmış ve satılmış bir otomobili yeniden açık artırma listeleri ya da Hemen Al otomobilleri içinde görüyorsanız, bunun üç nedeni olabilir:

- Alıcı tamamen kendi isteği ile satın alma işlemini iptal etmiştir. Provizyon bedeli olarak bloke edilen tutar ikinciyeni.com tarafından tahsil edilmiş ve otomobil yeniden satışa sunulmuştur.

- Alıcı, iade garantisi kapsamında otomobili iade etmiş, parasını geri almıştır. Bu durumda da otomobil yeniden satışa sunulur.

- Alıcı, ikinciyeni.com üzerinden satın aldığı otomobili bu kez “satıcı” sıfatıyla yeniden satışa çıkarmıştır.

Bu üç durum dışında, ikinciyeni.com noter işlemleri tamamlanmış hiçbir otomobili yeniden satışa çıkarmaz.