İade ve Garanti Koşulları

Otomobil elinize geçtikten sonra, 7 gün içerisinde ekspertiz raporunda belirtilenden farklı bir durumla karşılaşırsanız ve otomobilinizi 500 kilometreden fazla kullanmamışsanız, iade garantisi kapsamında paranızı geri isteyebilirsiniz.

ikinciyeni.com’dan satın aldığınız araçlar İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik’te belirtilen şartlar dahilinde ikinciyeni.com’un garantisi altındadır.

Araç içinde ve dışında görülebilir, tespit edilebilir hasar, arıza ve sorunları araç teslimi esnasında kontrol etmeniz ve araç teslim tutanağında yazılı olarak belirtmeniz gerekmektedir. Teslim formunda belirtilmeyen konular iade kapsamında değerlendirilmeyecektir.

İade ve Garanti Prosedürü

 • Alıcı, otomobilin adına tescil edilerek kendisine teslim edildiğinde araç içinde ve dışında görülebilir, tespit edilebilir hasar, arıza ve sorunlar araç teslim tutanağında belirtmelidir. Bu istisna dışında teslim tarihinden itibaren 7 gün ve 500 km içerisinde otomobili kontrol ve muayene etmekle yükümlüdür. Başkası adına alınan otomobillerde, iade süreci otomobilin tescil edildiği kişi üzerinden yapılmaktadır.
 • Otomobilde ekspertiz raporunda yer almayan arıza/sorunun bulunması durumunda alıcı; arıza/sorunu, otomobilin adına tescil edilerek kendisine teslim edildiği tarihten itibaren 7 gün ve 500 km içerisinde, Çelik Motor’a yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür
 • Belirtilen süreler ve kilometreler içerisinde Çelik Motor’a ulaşacak şekilde yazılı olarak bildirilmeyen arıza ve sorunlar olması durumunda Çelik Motor’un iade yükümlülüğü bulunmamaktadır.
 • Satın almış olduğunuz araçta problem olduğunu düşündüğünüz durumlarda, aracınıza herhangi bir müdahalede bulunmadan, müşteri hizmetlerimizi arayarak bizleri bilgilendirmeniz ve size iletilen tarihte aracınızı kontrol amaçlı ekspertiz noktalarımıza getirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde aracınız ikinciyeni.com garantisinden çıkacaktır.
 • Blok muafiyeti ile ilgili mevzuat kapsamında yapılan bakımlardan dolayı yetkili servisin onarım işlemini garanti kapsamında değerlendirmemesi durumunda alıcının veya alıcının ilgili aracı satmış olduğu 3. kişinin, yetkili servisin ilgili araca işbu sebepten dolayı garanti kapsamında işlem yapmadığını gösterir antetli yazısını, bu yazının temin edilememesi halinde ilgili servisin durumu belirtiği e-posta çıktısını, bu belge ile birlikte yetkili servisin onarım faturası ve tarafımızca sürecin takibi için istenen vekâletnameyi sunması halinde, ilgili fatura tutarının ödemesi ikinciyeni.com tarafından yapılır.
 • Alıcı, otomobili Çelik Motor’un Şekerpınar/Kocaeli’nde, İzmir Gaziemir, Ankara Pursaklar ve Bursa Nilüfer adresinde bulunan lokasyonlarından birine iade etmekle yükümlüdür.
 • Ayrıca olağan kullanımdan kaynaklanan eskimeler haricinde otomobilde hasarların oluşmuş olması durumunda, Çelik Motor otomobili iade almakla yükümlü değildir.
 • İade alım yükümlülüğü, üye adına yapılan alımlarda otomobilin alıcı üye adına kayıtlı olması kaydı ile geçerli olup otomobilin satılması/el değiştirmesi durumunda Çelik Motor otomobili iade almakla yükümlü değildir.
 • Başkası adına yapılan alımlarda iade alım yükümlülüğü ve tüm iade süreci otomobilin tescil edildiği kullanıcı kaydı üzerinden yapılmaktadır. Otomobilin tescil edilen kullanıcıdan başka birine satılması / el değiştirmesi durumunda Çelik Motor otomobili iade almakla yükümlü değildir.
 • Satın Alınan Araçla ilgili iade dışındaki diğer başvuru ve Garanti talepleri Çelik Motor tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde değerlendirilerek işleme alınacaktır.

İade Yerine Değer Kaybının Tazminini İsteyebilir miyim?

Otomobili iade etmek yerine, oluşan değer kaybının tazminini istemeniz de mümkündür. Bu talepte bulunabilmeniz için şu şartların mevcut olması gerekir:

 • Otomobilde ekspertiz raporunda belirtilenlerden farklı bir durum mevcut olmalı,
 • Otomobil ile 7 gün ve 500 km'den fazla yol yapmamış olmalısınız,
 • Bu farklı durumu 7 gün içinde bize bildirmelisiniz ve aynı süre içinde değer kaybı tazmini talebinde bulunmalısınız.

Talebiniz ikinciyeni.com tarafından incelenecek ve yukarıda belirtilen tüm koşulların oluştuğu anlaşılırsa, değer kaybı tazminine yönelik işlemler başlatılacaktır. Ancak unutmayın: TRAMER sorgusu ile anlaşılabilen eksiklik ve hasarlardan ikinciyeni.com sorumlu değildir ve bunlar değer kaybı tazmini taleplerine konu edilemez.

Satıldığını Bildiğim Bir Otomobili Hala Açık Artırma ya da Hemen Al Otomobilleri İçinde Görüyorum. Neden?

Daha önce açık artırma ya da Hemen Al yolu ile satışa çıkmış ve satılmış bir otomobili yeniden açık artırma listeleri ya da Hemen Al otomobilleri içinde görüyorsanız, bunun dört nedeni olabilir:

 • Alıcı tamamen kendi isteği ile satın alma işlemini iptal etmiştir. Provizyon bedeli olarak bloke edilen tutar ikinciyeni.com tarafından tahsil edilmiş ve otomobil yeniden satışa sunulmuştur.
 • Alıcı, iade garantisi kapsamında otomobili iade etmiş, parasını geri almıştır. Bu durumda da otomobil yeniden satışa sunulur.
 • Alıcı, ikinciyeni.com üzerinden satın aldığı otomobili bu kez “satıcı” sıfatıyla yeniden satışa çıkarmıştır.
 • Alıcı, açık artırmada en yüksek teklifi vermiş olsa dahi, teklif tutarı satıcının belirlediği minimum fiyatın altında kaldığından satış gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle satıcı, yeniden otomobilini Açık Artırma ya da Listele Sat seçenekleriyle satışa çıkarmış olabilir.

Bu dört durum dışında, ikinciyeni.com noter işlemleri tamamlanmış hiçbir otomobili yeniden satışa çıkarmaz.