İkinciyeni.com

ikinciyeni.com Ekspertiz ve Fiyatlama Sistemi

ikinciyeni.com hem satıcıların hem de alıcıların güvenliği için araçları fiziksel olarak kontrol eder. Bu kontroller ile aracın satış değeri ve ekspertiz raporu ortaya çıkar. Ekspertiz raporunun içerisinde en ince ayrıntıya kadar aracın tüm kusurları yazar. Böylece alıcılar, aracınızı alırken detaylı bilgiye sahip olur ve bu detayları onaylayarak satın alma işlemini gerçekleştirir. Bu sayede de satış iptali gibi sorunlar yaşanmaz ve satış süreci kolayca tamamlanır.

Fiyatlama Randevusu Nedir ve Nasıl Alınır?

Fiyatlama randevusu, satışa çıkarmak istediğiniz aracınızın ikinciyeni.com uzmanları tarafından fiziksel olarak incelenmesi için alınan randevudur. Size en yakın ikinciyeni.com ekspertiz noktamızın adres ve iletişim bilgilerini ikinciyeni.com üzerinden görüntüleyebilir ve randevu alabilirsiniz. Bu randevuyu alabilmek için;

 

       ikinciyeni.com’a üye olmanız,

       Aracınızın özelliklerini “Araç Sat” kısmından girmeniz gerekir.

 

Carwizz ile değerleme yaptıktan sonra kendinize uygun olan boş bir randevu tarihini seçmeniz yeterlidir. Randevu tarihinde belirlediğiniz merkezimize aracın ruhsat ve yedek anahtarı ile beraber gelmeniz gerekir.

 

Fiyatlama randevusu bittiği zaman aracınıza Türk Standardları Enstitüsü (TSE) onaylı ekspertiz noktasında işlemi yapılır. Ekspertiz sonucunda tekrar fiyat belirlenir* ve satış sözleşmesi imzalamanız istenir.

*06.07.2023 tarihli İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik uyarınca ikinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilana çıkarılması 1/1/2024 tarihine kadar  yasaklanmıştır. Tarafınızca belirlenecek araç satış fiyatlarının söz konusu düzenlemeye uygun olması gerekeceğini hatırlatmak isteriz. Yönetmelik hükümleri gereğince bu yasağa uymayan müşterilerimizin şirketimizce Ticaret Bakanlığına bildirilmesi söz konusu olabilecektir.

 İlgili mevzuat düzenlemesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/07/20230706-1.htm

 

 

Bu adımdan sonra ikinciyeni.com’a girip “Araçlarım” kısmından satış fiyatı ve satış şekli gibi detayları belirleyebilirsiniz. Daha sonra IBAN numaranızı girmeniz ve satış vekaletini yükleyip onaylamanız gerekir. İşlemleri tamamladığınızda aracınızı ikinciyeni.com üzerinden satışa çıkarabilirsiniz.

Ekspertiz Raporunda Hangi Bilgiler Yer Alır?

ikinciyeni.com, satışa sunduğu tüm araçlar hakkında alıcılar için ayrıntılı bir ekspertiz raporu sunar. Rapor, TSE onaylı bağımsız ekspertiz firmaları tarafından hazırlanır. Araç ekspertiz raporu içerisinde alıcının araç ile ilgili tüm bilgilere vakıf olabilmesi için tüm hususlara yer verilir.

 

Eksper; yürür aksam, elektronik ekipmanlar, debriyaj kabiliyeti ve boya gibi farklı detayları inceler. Alıcı, aracı satın almak için teklif verdiği anda ekspertiz raporunu kabul etmiş olur ve rapor içerisinde yer alan bir kusur nedeniyle aracı iade edemez.

 

Değerleme ve Ekspertiz İşlemi İçin Ücret Ödemem Gerekir mi?

ikinciyeni.com’un ekspertiz ve değerleme işlemleri tamamen ücretsizdir. ikinciyeni.com’da satılan aracınız için sadece 2.000 TL’lik hizmet bedeli alınır.

Araçların ikinciyeni.com’a tesliminden itibaren, 15 günü geçmemek koşuluyla 3 farklı iş günü içerisinde ihaleye dahil edilmeden iade alınmak istenmesi ve/veya ihale sürecine devam edilebilmesi için ikinciyeni.com tarafından belirtilen eksik hususların Müşteri tarafından yerine getirilmemiş olması halinde Müşteri; araç özelinde ikinciyeni.com’un yapmış olduğu her türlü masrafı (ekspertiz maliyeti ve varsa çekici/lojistik vb. masrafları) ikinciyeni.com’a ödeyecektir.

 

ikinciyeni.com’da Araç Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Açık artırma değerlemelerinde aracınızın ortalama fiyat aralığı; Carwizz tarafından fiyatlanır ardından ekspertiz randevusu ve ekspertiz süreci sonrasında ikinciyeni.com tarafından belirlenir. Aracın satışa çıkacağı fiyatı, size sunduğumuz fiyat aralığı içerisinde kalmak kaydıyla siz belirlersiniz. Ancak açık artırma açılış fiyatı, randevu ve ekspertiz sonrası belirlenen ortalama satış fiyatından daha yüksek olamaz.

Mobil Ekspertiz Nedir?

Satın almak istediğiniz ya da satmak istediğiniz araca bulunduğunuz yerde, hızlı ve güvenli yapılan ekspertiz hizmetidir. Mobil ekspertiz hizmetinde kaporta boya-değişen, donanım kontrolü, motor-mekanik kontroller ve iç-dış ekspertiz kontrolü bulunmaktadır. Aracın alt kısmı mobil ekspertiz kapsamında kontrol edilememektedir.