SKODA - SUPERB

1895 yılında bisiklet meraklısı iki milliyetçi arkadaş, teknisyen Václav Laurin ve kitap satıcısı Václav Klement, Slavia adında ilk bisikletlerini Çek Cumhuriyeti’nde üretmeye başlarlar. Dört yıl gibi kısa bir süre sonra 1899 yılında Laurin & Klement Co. adında şirketleşerek motosiklet üretimine geçerler. Yarışlarda adlarını duyurarak 1905 yılına kadar gelen şirket, artık otomobil üretmektedir.

Motosikletler gibi ilk Laurin & Klement otomobili olan Voiturette A modeli de başarılı olur ve zaman içerisinde klasik bir Çek otomobili haline gelir. Zamanla olgunlaşan şirket 1925 yılında Pilsen Škoda Co. ile birleşme gerçekleştirir ve Laurin & Klement markası tarihin tozlu raflarında yerini alır. 1930`ların başlarında otomotiv bölümü yeniden organize edilerek Škoda Group içerisinde ayrı bir anonim şirket haline gelir. Şirket, Škoda Popular modeli ile bir atılım gerçekleştirir.

1939 ile 1945 yılları arasındaki Alman işgali, şirket tarihinde önemli değişikliklere neden olur. Kabuk değiştiren şirket, 1989 yılında yaşanan politik değişimlerin ardından, yeni ekonomik koşullar çerçevesinde Çek Cumhuriyeti Hükümeti’nin deneyimi ve yatırımlarıyla şirkete uzun vadede uluslararası rekabet gücü kazandıracak güçlü bir yabancı ortak arayışına girer.

1990 yılı Aralık ayında hükümet, Alman Volkswagen Grup ile iş birliği kararı alır. 16 Nisan 1991 tarihinde Škoda-Volkswagen ortak girişimi Škoda Automobilova A.S. adıyla faaliyet göstermeye başlar ve VW, Audi ve SEAT markalarının ardından Volkswagen Group bünyesindeki dördüncü marka olur.

 

Bu Araba Süper!

Skoda Suberb, Skoda markasının amiral gemisi…

Bu başarısı tescilli otomobili, doğru bilinen yanlış telaffuzu ile anlatmaya başlamalıyız. Çünkü bu yanlış onu çok doğru anlatmaktadır. Araç, fiyat performans oranı ile kullanıcılarına ‘’süper be’’ dedirtmeyi başarıyor. Bu da İngilizce muhteşem anlamına gelen “superb” kelimesinin benzeri olan ‘SUBERB’i oluşturuyor ve yaklaşık olarak ‘süpırb’ olarak telaffuz ediliyor.

Skoda Superb, Çek otomobil firması Skoda Auto tarafından piyasaya sürülen büyük aile otomobilidir. Orijinal Superb, 1934-42 yılları arasında üretilmiştir. Modern Superb ise Volkswagen Group bünyesinde 2001 yılından itibaren halen üretilmeye devam etmektedir.

Modern Superb’in ilk nesli olarak tanımlanan modeli 2001 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda tanıtılmış ve 2001-2008 yılları arasında üretilmiştir. Volkswagen Passat ile oldukça benzer görünüme sahib Superb, Passat’tan 10 cm daha uzundur. Motor seçenekleri ile Passat’tan ayrılan otomobil dış ve iç görünüm olarak Volkswagen Passat ile aynı platformu (B5 PL45+) paylaşmaktadır.

İkinci nesil Superb ise ilk olarak Cenevre Otomobil Fuarı'nda 2008 yılının Mart ayında tanıtılmıştır. 2008-2015 yılları arasında üretilmiş ve yine o dönemin Volkswagen Passat'ı ile aynı platformu (A6 PQ46) paylaşmıştır.

Üçüncü nesil yeni Superb de günümüzde üretilmeye devam eden modeldir. İlk olarak 2014 yılında Cenevre Otomobil Fuarı'nda ‘Vision C’ adı altında konsept olarak tanıtılmıştır. Artık Skoda Suberb tam sedan kategorisinde kendisine yer bulmaktadır. Kullanıcısına Passat ile ortak motor seçenekleri sunabilmektedir.

Skoda Suberb Prestige, Skoda Suberb 1.4 tsi , Suberb 4x4 gibi model seçenekleri, Suberb aksesuar olanakları ile kullanıcısını mest etmeyi ilke haline getirmiş, otomobil suberb bagaj hacmi ile yine adından söz ettirmiştir. Skoda Suberb 2017, Skoda Suberb 2018, Skoda Suberb 2019 modelleri açıklanan Skoda suberb fiyat listesi ile en çok tercih edilen otomobiller arasına girmeyi başarmıştır.

 

Tüm Skoda Suberb İkinci El Modelleri

Skoda Suberb ikinci el fiyatları, alıcısını ve satıcısını İkinci Yeni ile memnun ediyor. Uzmanlarımız tarafından incelenen araç ekspertiz raporunda araç, satışa uygun bulunursa piyasa fiyatına uygun şekilde değerlemesi yapılır ve satışa sunulur. Ayrıca alıcıyı memnun etmek ve fiyat manipülasyonunun önüne geçmek için provizyon bedeli bankanız tarafından bloke edilir. Böylece sahte fiyat artırımı yapılarak aracın fiyatı yükseltilemez.