SEAT - LEON

1950 yılında kurulan Seat (Sociedad Española de Automóviles de Turismo) markası, Fiat ve Instituto Nacional de Industria ortaklığı ile kurulmuş İspanya’nın en büyük otomobil üreticisi.

 

1981 yılında Fiat ortaklığının bitmesinin ardından, 1982 yılında Alman otomobil üretim devi Volkswagen ile yapılan ortaklık, daha sonraları daha da büyüyerek Alman firmanın güdümünde bir üretime dönüştü, bu da günümüzde satış rekorları kıran Seat Leon FR gibi modellerin doğuşuna sebebiyet verdi.

 

İlk nesil Leon arabalar 1999 senesinde fabrikadan çıktığında büyük beğeni topladı ve tüm dünyada yüksek satış oranlarına ulaştı. Seat’ın 2002 yılında tanıtılan Leon Cupra modeli ile birlikte bu ilgi katlanarak çoğaldı ve rekor satış seviyelerine ulaştı. Seat Leon, üretildiği yıllar içerisinde modifiye tutkunlarının da ilgi odağı oldu. Leon Cupra modelini alamayanlar Seat Leon aksesuar kitleri ile modifiye yaparak arabalarına Cupra görüntüsü vermeye çalıştı. Bunun üzerine Seat markası tüketicilerine yönelik bir hamle ile Leon Cupra’nın bir alt versiyonu olan spor görünümlü Leon FR modelini piyasaya sürdü.

Seat’ın Alt Markası Cupra

Seat, bünyesinde barındırdığı sportif görünüm ve performans paketini isimlendiren Cupra’yı 2019 yılı itibariyle alt markası haline getirdi. Böylece markanın en ilgi çeken modeli olan Leon modellerinin Cupra versiyonları daha sportif ve estetik olarak üretilmeye başladı. Yeni Seat Leon Cupra; 350 HP güç üreten 2.0 lt TSI motor, 4Drive ve DSG otomatik şanzıman ile donatılmıştır. Ayrıca tüm gövdede karbon fiberden üretilmiş aerodinamik parçalar, daha sportif bir egzoz sesi, bakır alaşımlı jantlar ve performans frenleri ile üstün performans ve güvenli bir sürüşü garanti ediyor.

 

Seat Leon Motor Hacimleri

 

Seat Leon ülkemizde 5 farklı motor seçeneği ile satılıyor. Benzinli seçeneklerinde 1.0 lt, 1.2 lt, 1.4 lt ve 1.4 lt Act gibi yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi sağlayan motorlar varken, dizel olarak 1.6 lt TDI motor kullanılıyor. Leon donanım olarak Style, Xcellence ve FR olmak üzere üç farklı kullanıma başarılı şekilde hitap eden paketleri ile rakiplerinini geride bırakıyor.

 

2019 Seat Leon Modellerinde Neler Değişti?

 

Yeni Leon, 2019 içerisinde küçük bir makyaj operasyonu ile daha sert ve sportif bir görünüme kavuştu. Bununla birlikte önümüzdeki yıl içerisinde yeni bir kasanın çıkış haberleri ortalarda dolaşıyor, fakat mevcut görünüme sahip Leon sahipleri araçlarından memnun ve kolay kolay vazgeçeceğe benzemiyor. Seat Leon ikinci el hareketli bir piyasa oluşturuyor. Bu kadar tercih edilen rakip ve kardeş markaların hatchback segmentindeki diğer araçlarına göre üstün bir fiyat performans sunan Leon, yeni kasası ile de ülkemizde daha fazla tercih edilecek gibi gözüküyor.

 

Seat Leon İkinci El Avantajları İkinci Yeni’de!

İkinci el Seat Leon fiyatları ve özelliklerini görmek için İkinci Yeni araç sayfamızı inceleyebilir, 24 saat boyunca açık artırmalara katılarak en avantajlı fiyatlara araç sahibi olabilirsiniz. İkinci Yeni’de ihaleye çıkan araçların Çelik Motor tarafından değerleme sistemine alınıyor ve açık artırma süreci sonunda en yüksek teklifi veren kullanıcının otomobili almaya hak kazanıyor. Anadolu Grubu bünyesinde bulunan İkinci Yeni, fiyat manipülasyonunun önüne geçmek için ihaleye katılacak tüm kullanıcıların kredi kartlarından provizyon bedelini bloke ediyor.