RENAULT - SYMBOL

 

Günümüz otomobil devlerinden sayılan Renault, kariyerine 1890 yılında başladı. 3 kardeş tarafından Fransa’da kurulan Renault 1898 yılında ilk otomobil üretimi olan “Voiturette” görücüye çıkardı. 3 ileri ve 1 geri vitesi, motor gücünü mil yardımı ile arka dingile aktarması ve sessiz kullanımı ile daha o yıllarda sürücüleri etkilemeyi başardı. Bu başarının mimarisi olan Louis Renault, kariyerine 21 yaşında hızlı bir giriş yaptı ve kardeşleri ile “Renault Freres” şirketini kurdu. Oldukça istekli ve azimli olan Louis, otomobillerinin tanıtımını yapmak ve geniş kitlelere ulaşabilmek için 1899 yılında yarışmalara katıldı ve şampiyon olarak çıkmayı başardı. Asıl Renault kariyeri ise bu sene sonrasında başladı. Seri üretime geçen Renault, 1914 yılında “Societe des Automobiles Renault” ismini alarak 4400 çalışan kapasiteli bir sanayi devine dönüştü. Büyümesini hızla devam ettiren marka, 1918 yılına geldiğimizde çalışan kapasitesini 22000’e çıkartarak artan talepleri karşılamaya ve model serilerine yenilerini eklemeye devam etti.

Otomobil tarihine amortisör, soldan direksiyon ve servo freni gibi ilkler katan Renault, tarih çizelgesine aynı zamanda kamyonet, ambulans, itfaiye araçları, gemi ve uçak motoru tasarımlarını da ekleyerek günümüze kadar gelmeyi başardı.

Türkiye’nin En Çok Satan Otomobili: Symbol

 

1998 yılında üretimine başlanan Renault Symbol, Clio serisinin Sedan kasa tipidir. Bir süre Clio Symbol olarak üretilen seri 2006 yılında Clio ekini atmış ve “Renault Symbol” olarak anılmaya başlamıştır.

İlk olarak 2008’de test sırasında görüntülenen ve resmi olarak 2009 yılında üretimine başlanan Yeni Symbol, Oyak-Renault Bursa fabrikasında üretilmektedir. Modeli yakından incelediğimizde motor gamı içerisinde yer alan 1.4 8V 75 Hp'lik güç ünitesi Megane I ve Europa (Renault 19) bloklarından türetildiğini görüyoruz. Aynı zamanda Symbol serisi içerisinde yer alan 1.4 8V, 1.4 16V, 1.6 16V'lik üniteleri ve şanzımanları da Bursa fabrikasında üretilmektedir.

Güvenlik noktasında tartışmalara yol açan Renault Symbol, 2002 senesinde Rusya’da gerçekleştirilen bağımsız çarpışma testinde Clio II ile aynı standartlarda güvenlik sunduğunu ve EuroNCAP değerlendirme skalasına göre 4 Yıldız'a eş değer yapıda olduğu kanıtlamıştır.

 

Yeni Symbol Sürücüsüne Neler Sunuyor?

 

Yeni Renault Symbol 2018, daha dinamik ve modern tasarımı ile sürücüleri etkilemeyi başarıyor. Yenilenen ön ve arka tasarımı, farları ve stop lambaları, alüminyum jantlar ve jant kapakları ile dış tasarımıyla hayran bırakırken iç tasarımının kusursuzluğuyla da sürücülerine ev konforu sunuyor.

Geniş koltukları sayesinde tüm aileye birlikte seyahat imkânı sunarken geniş bagajı ile uzun seyahatlere rahatlık katıyor. Seyahat esnasında arka park sensörü sayesinde yakınındaki engellere karşı sürücüyü uyararak daha güvenilir bir sürüş deneyimi sunuyor.

Aynı zamanda 220 Nm'ye varan tork sistemi ve 3,6 lt/100 km'den başlayan yakıt tüketimi sayesinde de yolculuklara tasarruf katarak sürücülerin vazgeçilmez Renault modeli arasına girmeyi başarıyor.

 

İkinci El Renault Symbol Hareketli Piyasa

İkinci el Renault Symbol fiyatları ve özelliklerini görmek için İkinci Yeni araç sayfamızı inceleyebilir, 24 saat boyunca açık artırmalara katılarak en avantajlı fiyatlara araç sahibi olabilirsiniz. İkinci Yeni’de ihaleye çıkan araçların Çelik Motor tarafından değerleme sistemine alınıyor ve açık artırma süreci sonunda en yüksek teklifi veren kullanıcının otomobili almaya hak kazanıyor. Anadolu Grubu bünyesinde bulunan İkinci Yeni, fiyat manipülasyonunun önüne geçmek için ihaleye katılacak tüm kullanıcıların kredi kartlarından provizyon bedelini bloke ediyor.