RENAULT - FLUENCE

 

Renault markası 1877 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te kuruldu. Varlıklı bir ailenin çocuğunun küçükken lokomotiflere olan ilgisinin, yaşı ilerledikçe makineler ve motorlara evrilmesine, Renault markasının doğuş hikayesi diyebiliriz.

 

Daha sonra o çocuk (Louis Renault) gençlik çağında biriktirdiği para ile aldığı arabanın üstünde değişiklikler yapmaya başlar. Renault, zamanla bu uğraşlarını küçük bir atölyede geliştirmeye devam eder. Louis Renault’nun otomobil üzerinde yaptığı bu geliştirmeler, bugün “şaft” ya da “shaft” dediğimiz mekanizmaya dönüşecektir.

 

Kullanıcıları arasında Renault, büyük ölçüde sorunsuz otomobil anlamına gelmektedir. Marka bu isimle doğru orantıda bir strateji izlemiş ve geçmişten günümüze mekanik anlamda sorunsuz otomobiller üretme çabası ile ilerlemiştir.

 

Geçmişten günümüze artarak süregelen otomobil marka savaşlarına 1999 yılında Nissan markası ile yaptığı ittifak ile devam eden Renault,128 ülkede faaliyet gösteren, dünya genelinde 4. büyük otomobil üreticisi haline gelmiştir.

 

Renault’nun ülkemizdeki gelişimi ise 1969 senesinde kurulan OYAK Renault Otomobil Fabrikaları ile başlamıştır. Bugün yıllık 360 bin otomobil ve 750 bin motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Türkiye fabrikası, Batı Avrupa dışında en yüksek üretim kapasitesine sahip tesislerinden biri haline gelmiştir.

 

Günümüze kadar ülkemizde üretilerek, yurt dışına satılan birçok Renault modeli bulunuyor. Fakat 2009 yılında piyasaya çıkarılan Renault Fluence’ın yeri bizim için ayrıdır.

 

 

Oyak-Renault'un Bursa’da faaliyet gösteren Türkiye fabrikasında kompakt bir sedan olarak üretilen Renault Fluence, üretildiği 2009-2017 yılları arasında Renault’nun binek sınıfının vazgeçilmezi Mégane’ın yerini almayı başarmıştır.

 

C segmenti, yani küçük aile arabası olarak tasarlanan Fluence, boyut olarak Mégane II sedan’dan büyük, geniş ve uzundur.

 

Zamanının en çok satan otomobillerinden biri olan Fluence, makyaj operasyonundan sonra LED gündüz farlarına, projeksiyon mercekli halojen farlara, yeni bir ön panjura ve günümüz Renault modellerine benzer bir görünüme kavuştu.

 

Gelecek teknolojiye göz kırpar şekilde Z.E. kod adlı bir de hibrit versiyon ile üretilen Fluence, LED Gündüz Farları, ‘Follow Me Home’, Renault R-Link gibi günümüz lüks otomobillerinde olan donanımlara sahipti.

 

Türkiye’nin Aile Otomobili Renault Fluence

 

Ülkemizde Joy, Touch ve Icon donanımları ile satışa sunulan aracın en zengin donanım seviyesi Fluence Icon’dur. Ayrıca iki adet 1.6 lt benzinli ve biri 1.6 lt, diğerleri 1.5 lt dCi dizel motor seçeneği ile tercih edilebilen aracın 5 ileri manuel, 6 ileri manuel, 6 ileri EDC (çift kavramalı otomatik) ve 4 ileri CVT (sürekli değişen aktarmalı otomatik) şanzıman seçenekleri mevcuttur.

 

Fluence, ikinci el olarak en çok tercih edilen araçlar arasında olmasını; zengin donanım, yakıt ekonomisi ve geniş iç hacmi ile tam da ailelerin tercih edebileceği özelliklerine borçlu.

 

Türkiye’deki vergi sistemi düşünüldüğünde, 1.6 lt dCi ve 1.5 lt dCi motor seçenekleri otomobilde ekonomi arayanlar için iyi bir tercih sebebi gibi gözüküyor.

 

Ailesini Düşünenlere İkinci El Renault Fluence

Renault Fluence ikinci el fiyatları, İkinci Yeni uzmanları tarafından piyasaya uygun değerleniyor. Böylece hem alıcı taraf hem de satıcı tarafın fiyatlardan memnun kalması hedefleniyor. Açık artırmayı kazanan ya da hemen satın alma opsiyonunu kullanan kullanıcı satın alma işlemlerini hemen başlatabilir. TÜV SÜD ekspertiz raporu ile aracın ekspertiz raporunu açık artırmadan önce inceleyebilir ve Anadolu Grubu Çelik Motor güvencesiyle yapılan açık artırmanın heyecan ve keyfini hemen yaşayabilirsiniz.