RENAULT - CLIO

Otomobil dünyasında ismini duyurmayı başaran Renault, 1890’lı yılların sonlarına doğru Fransa’da Louis Renault ve kardeşleri tarafından kuruldu. Küçük yaşlardan itibaren araba ve motor meraklısı olan Louis, babasının ve kardeşlerinin de desteği ile 20’li yaşlarda araba sektörüne ilk adımını atmıştır. Daha o yaşlarda harçlıklarını biriktirip aldığı ilk arabası, Renault’un oluşumuna büyük bir katkı sağlamıştır. Arabalara olan ilgi ve yeteneklerini her geçen gün artırarak 1898 yılında Renault’un ilk arabası olan Voiturette’i ortaya çıkarmayı başarır.

21 yaşının başında kardeşlerinin ortaklığı ile “Renault Freres” şirketini kuran Louis, 1899 yılında otomobillerinden söz ettirmek ve tanıtımını yapmak için yarışlara katılır. Yarışı kazanmasının ardından ürettikleri otomobile ilginin artması ve babalarının maddi destek sağlaması ile Renault kardeşler fabrikalarını kurarak seri üretime başlar.

1900’lü yılların başı Renault kardeşler için arka arkaya gelen ölüm haberleri ile geçse de hayatta kalan Louis, kardeşlerinin anısına Renault markasını geliştirmeyi ve büyütmeyi başarır. 1918 yıllarında meydana gelen I. Dünya Savaşı ülkeyi olumsuz etkilese de Renault markası için bir dönüm noktası olmuş ve otobüs, tank ve askeri araç üretimine geçmiştir. Gelişimini zorlu ama bir o kadar da başarılı tecrübelerle tamamlayan Renault, şu an otomobil sektöründe önemli bir yere sahiptir.

Renault’un Sevilen Modeli Clio’yu Yakından Tanıyalım

Renault’un 1990 yılında piyasaya sürdüğü Clio modeli rahatlığı ve konforu ile çok sevilerek en çok tercih edilen Renault modellerinden biri olmayı başardı. Otomobil sektöründe yaklaşık 29 yılı deviren Clio 4 nesil gördü ve başarılı yolculuğuna 1991 ve 2006'da “Avrupa Yılın Otomobili” ödülünü ekledi.

Dünyanın en çok satan Fransız modeli olan Clio'nun ilk nesli oldukça küçüktü. Uzunluğu 3,709 mm olan hatchback’te birçok motor seçeneği bulundurmakla birlikte motor gücü 55 ile 135 bg arasında değişiyordu. Bu rakamlar şu an için yetersiz gibi dursa da 1990’lı yılları düşündüğümüzde oldukça başarılı sayılıyordu.

1999 yılına geldiğimizde Renault Clio, kasa değiştirmesiyle beraber hatchback modeline ek olarak Renault Clio Symbol adıyla aynı kasanın sedan modelini çıkardı. 2000, 2001 ve 2002 modelleri olan bu kasanın sadece 1.4 benzinli motor versiyonu bulunuyordu. 2002 yılında Renault hem Clio hem de Symbol modeline dış tasarım ve motor seçeneğinde değişklikler ekledi. 2006 yılında Clio’nın 3. modeli Symbol ve Clio ayrımı ile görücüye çıkarıldı. Çıkarılan modelde iç tasarım olarak bir değişiklik bulunmazken kasa kısmında küçük yeniliklere gidildi. Renault her Clio modeline bir yenilik ekleyerek 2019 yılına kadar varlığını sürdürdü ve kendinden bahsettirmeyi başardı.

Peki, Yeni Dönem Clio’da Neler Değişti?

Macerasına 1990 yılında başlayan Clio, 2019 yılına geldiğimizde teknolojik destek sistemleri ve konforlu sürüş deneyimleri ile sürücülerin vazgeçilmez modelleri arasına girmeyi başardı. Yenilenen modeli incelediğimizde iç tasarımında zarif döşemeleri ve deri kaplı direksiyon simidi ilk dikkat çeken parçalarından oluyor. Motor gücüne geldiğimizde Symbol 1.5 dCi 90 bg dizel motoru, 3,3 lt. / 100 km ortalama yakıt tüketimi ve 85 g/km CO2 değerleri ile karşımıza çıkıyor.

Otomatik EDC vites sistem sayesinde vites yükseltmenin hızlı olmasından ziyade esnek vites geçişleri ile konforlu bir sürüş sağlayan Clio, yakıt tüketimde ise düz şanzıman ile kıyaslanabilir düzeyde. Çünkü eklenen stop & start teknolojisi sayesinde Renault Clio motorunu otomatik olarak durdurup çalıştırmayı başarıyor. Böylece yakıt tüketimi ve CO2 salınımı düşmüş oluyor. İlk çıktığı güne kıyasla büyümesini somut anlamda da gerçekleştiren Clio, toplam uzunluğunu 4062 mm’ye çıkartırken bagaj kapasitesini ise 300 litreye ulaştırarak sürücüsüne daha rahat bir yolculuk vaat ediyor.

Daha birçok göz alıcı iç ve dış tasarımı ile Renault Clio 2019 yılında da sürücülerini etkileyerek kendinden söz ettirmeyi başarıyor.

 

Herkese Yönelik İkinci El Renault Clio

 

Renault Clio ikinci el fiyatları, alıcısını ve satıcısını İkinci Yeni ile memnun ediyor. Uzmanlarımız tarafından incelenen araç ekspertiz raporunda araç, satışa uygun bulunursa piyasa fiyatına uygun şekilde değerlemesi yapılır ve satışa sunulur. Ayrıca alıcıyı memnun etmek ve fiyat manipülasyonunun önüne geçmek için provizyon bedeli bankanız tarafından bloke edilir. Böylece sahte fiyat artırımı yapılarak aracın fiyatı yükseltilemez.