JAGUAR Araç Özellikleri ve Tarihçesi

Jaguar, 1945 yılında İngiltere'de Sör William Lyons tarafından kurulan bir otomobil markasıdır. Kurulduğu andan bu yana öncelikleri hiç bir zaman değişmeden büyüleyici bir performansa ve güzelliğe sahip otomobil üretmeyi hedefleyen Jaguar, kalitesinden ödün vermeden bu bakış açılarını günümüzde de araba üretimine yansıtmaktadırlar. 1990 yılında Ford'un ürettiği lüks ve prestijli araba markalarının arasında yer aldıktan sonra 2008 yılında Hindistan'daki en büyük otomotiv markası olan Tata ile birlikte eşsiz Jaguar araba üretimine devam etmektedir. Aynı zamanda, Jaguar arabalarının motor kaputunun üzerinde bulunan ve marka ile bütünleşmiş olan zıplayan Jaguar logo tasarımını meydana gelebilecek kazalarda risk yaratmamak için artık plaket üzerinde arabalarına monte etmektedir.

1965 yılında otomotiv piyasasında büyük bir etki yaratan ve zamansız araba modellerinden biri olmayı başaran Jaguar E-Type, döneminde güçlü performansı ve benzersiz tasarımı ile piyasada etkili bir yer elde etmiştir. Araba üretiminde hedefledikleri mükemmelliğe, safkan bir Jaguar'ın sahip olduğu güç ve çekiciliği Jaguar'ın eşsiz tasarımı ile birleştirerek Jaguar F-Type modelini piyasaya sokarak ulaşmışlardır. Lüks otomotiv sektöründe büyük bir başarı yakalayan Jaguar, aynı zamanda kişiye özel araba tasarımı özelliği ile ayrıntılara gösterdikleri özeni ve titizlikle çalışma prensiplerini, araba için üretilen ilk alüminyum levhadan son montajına kadar kalite kontrolüne tabi tutarak sağlamaktadır.

İngiltere'deki menşeli olmasına rağmen sıra Jaguar hangi ülkenin markası olduğundan bağımsızlaşarak uluslararası üne sahip bir marka konumuna ulaşmıştır. Castle Bromwich tesislerinde ön üretimi gerçekleştirilen Jaguar arabaları, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa dahil olmak üzere 101 pazara araba ihracatı yapmaktadır. Böyle bir üne ve pazara sahip bir otomotiv markası için akla ilk gelen sorulardan biri "Jaguar nasıl bir araçtır?" olmaktadır. 90 yıldır otomotiv sektöründe olan Jaguar için mümkün olan araba tasarımının ve teknolojinin sınırlarını zorladığını söylemek mümkündür. Bu bağlamda kullanıcılarına benzersiz bir sürüş deneyimi sunan Jaguar firmasının özen gösterdiği diğer bir konu ise sürdürebilir, hafif ve geri dönüşümlü malzemeler kullanmak ve ürünlerinin verimliliğini artırmak için çevreci bir duruşa sahip olmaktır. Jaguar arabaları, müşterilerine sadece bir yerden bir yere ulaşmak için araç kullanmaktan farklı bir deneyim sunmaktadır. Hassas performansı ile dramatik tasarımı bir araya getirerek kullanıcılarının tutkularına hitap etmeyi başarmaktadır. Araba üretimini sanat olarak gören bir otomotiv firmasıdır.

Jaguar araba modelleri arasında en kullanışlı Jaguar spor araba modeli olarak bilinen Jaguar F-Pace, şimdiye kadar ürettikleri en gelişmiş, en verimli ve kaliteli spor sedan otomobili olan Jaguar Xe ve lüks, geniş, güçlü ve atak sedan otomobil olan Jaguar Xj öne çıkmaktadır. Jaguar yeni modeli olan Jaguar I-Pace ise radikal bir tasarımı tamamen elektrikli Jaguar SUV modelinin sahip olduğu pratikliği ve sıfır egzoz borusu emisyonu ile birleştirerek yüksek performans sağlamaktadır. Jaguar X type ise 2001 ve 2009 yılları arasında seri üretimi gerçekleştirilen ilk station wagon gövde tipine sahip lüks, küçük bir model olarak üretilmiştir. Jaguar jeep modeli olarak Jaguar F-Pace SUV ise sportif kullanım ve sürüş konforunu, günlük kullanım ve verimlilikle birleştirmektedir. Bunların hepsinin ötesinde bir klasik olan Jaguar Xjs, 1975 yılından 1996 yılına kadar lüks uzun mesafe sürüşleri için tasarlanmış yüksek performanslı otomobil olarak üretilmiştir.

Tasarım ve teknolojinin ulaştığı son nokta olması ve Türkiye'de lüks araç vergilerinin yüksekliğinden ötürü Jaguar fiyatları oldukça yüksektir. Bu yüzden Jaguar Türkiye piyasasında daha çok ikinci el otomotiv sektöründe satış gerçekleşmektedir. Jaguar ikinci el satışında en çok rağbet gören Jaguar Xf teknik özellikleri incelendiğinde 0-100 km/sa hızlanması 8,1 saniye ve azami hızı 229 km/sa'tir. Aynı zamanda 66 Lt depo kapasitesine sahip olan Jaguar Xf yakıt tüketimi ortalama 100 km'de 4.3 lt'dir. Jaguar araçların yakıt tüketimi modeline ve kullanım biçimine göre farklılık göstermektedir. Jaguar S Type 3.0 Lpg yakıt tüketimi benzinli ve dizel olarak üretilen bir araç için oldukça uygun bir fiyata gelmektedir.

Bu bağlamda Jaguar 2. el piyasasını takip edenler ve karşılaştırma yapmak isteyenler için Jaguar F- Pace teknik özellikleri hangi seriye ait olduğuna bağlı değişmektedir. Fakat, genel olarak Jaguar, gelişmiş teknolojisini hafif alüminyum mimarisi ile birleştirerek motorunu daha güçlü hâle getirmiştir. Bu sayede etkileyici ve göz kamaştırıcı bir verimlilik düzeyi sunmaktadır. Jaguar Xj teknik özellikleri arasında öne çıkan en önemli farklılıklardan biri, tamamen LED farlara ve standart olarak InControl Touch Pro özelliğine sahip olmasıdır. Model, hem iç hem dış tasarıma yönelik olarak diğer kapsamlı geliştirmelerle birlikte sunulur. Jaguar Xe teknik özellikleri arasında havayı yararak ilerlemesi ve bu sayede verimliliği ve hassasiyeti artırması bulunmaktadır. Aynı zamanda maksimum 250km/sa hızına çıkarken, çevik supercharged V6 motoru ile her türlü sürüş stiline uygundur.

ikinciyeni.com otomobil al seçeneğine tıklayarak güvenilir bir şekilde hayalinizdeki Jaguar'a sahip olabilirken, ikinciyeni.com otomobil sat seçeneği sayesinde ise aracınızı gönül rahatlığıyla satabilirsiniz.