HYUNDAI - ACCENT

 

Kore dilinde ‘şimdiki zaman’ anlamına gelen Hyundai, 1947 yılında Güney Kore'de Chung Ju-Yung tarafından inşaat şirketi olarak kurulmuştur. Faaliyet alanı olan inşaatın yanında, Hyundai Grubu’nun küçük bir de tamir atölyesi bulunmaktaydı.

 

Kore savaşı sonrasında yeniden yapılanmaya giden Hyundai Grubu, 1960 ve 1970 yıllarında; gemi, otomobil ve makine üretimi gibi sanayilerde varlık göstermiştir.

 

1967 yılında Güney Kore Ulsan’da Chung Ju Yung, bugünkü Hyundai Motors firmasını HMC adıyla kurarak İngiltere'den kit halinde gelen Ford Cortina modeli arabaları monte etmeye başlamıştır.

 

Chung Ju Yung’a göre markanın gelişmesi için farklı bir bakış açısı gerekmekteydi. Bu yüzden 1974 yılında fabrikaların başına İngiltere’den George Turnbull’u getirerek iki sene içerisinde ondan kendi markasını taşıyan bir otomobil üretmesini istedi.

 

Chung Ju Yung’un haklı olduğu iki yıl sonra, 1974 senesinde tüm zorluklara rağmen üretilen Hyundai Pony modeli ile ortaya çıktı. Böylece bir Koreli ve bir İngiliz el ele vererek Güney Korelilerin yaygın bir şekilde satın alıp kullanabileceği bir otomobili hayata geçirdiler.

 

Hyundai, 1998 yılında KIA markasını da satın almasıyla piyasa gelirlerinin %70'lik bir kısmına sahip olmuştur. Hyundai Motor Company otomotiv sektöründe dünyada 6. sırada yer almaktadır. Güney Kore dışında faaliyet gösterdiği fabrikaları Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Hindistan'da bulunmaktadır. Bünyesinde bulunan 45 şirketi ile dünyanın en büyük gruplarından biridir.

 

Ülkemizde 1997 yılında kurulan Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. Türkiye’de 2002 yılından bugüne kadar 1.5 milyondan fazla araç ihracatı gerçekleşmiştir. Hyundai Assan; %70 Hyundai Motor Company ve %30 Kibar Grubu ortaklığıyla yönetilmektedir. Toplamda 1.2 milyar TL’lik yatırımla markanın kompakt otomobil üssü konumundaki Hyundai Assan, 2 bin 500 çalışanıyla maksimum olarak 245 bin adet i10 ve i20 modellerini üretiyor. Ayrıca Hyundai Assan bu araçları 40’tan fazla ülkeye ihraç ediyor. Almanya, İngiltere ve İtalya gibi Batı Avrupa ülkeleri, markanın en fazla ihracat yaptığı yerlerin başında geliyor. Türkiye’de çok sevilen Hyundai Accent ve Hyundai Accent Blue araçları da bu fabrikada üretilmiştir.

 

Hyundai, Türkiye’de en çok sevilen otomobil markaları arasında olup ülke genelinde 70 adet yetkili satıcı aracılığıyla yıllık ortalama 50 bin adetten fazla araç satıyor. Toplam 1 milyon metrekarelik alana sahip olan ve Hyundai Motor Company’nin denizaşırı ülkelerde kurduğu ilk üretim tesisi olma unvanını da elinde bulunduran Hyundai Assan İzmit Fabrikası, 2018 itibariyle yıllık maksimum 245 bin araç üretim kapasitesine sahiptir.

 

Hyundai Accent ilk kez 1994 yılında üretilen Hyundai'nin güncel modelidir. Bazı ülkelerde Verna adı altında satılmaktadır.

 

Accent’in Türkiye'de satışa sunduğu 2000 yılına kadar olan modelleri halk arasında “yumurta kasa”, 2000-2003 arası modeller ise “milenyum kasa” olarak bilinir. 

 

2010 itibariyle üretilen son nesil Hyundai Accent Blue; Güney Kore, Hindistan, Rusya, Türkiye ve İran'da imal edilmektedir.

 

2019 Hyundai Accent Blue

 

Hyundai Accent Blue; ortadan ikiye bölünmüş parçalı ızgarası, yanal olarak uzayan farları, ön çamurluktan arka tampona uzanan keskin yan hatları ve klasikleşen sedan tasarımı ile tarzını ortaya koyup çekici bir görünüm sergilemektedir.

 

Hyundai Accent Blue aksesuar seçimi olarak; 16 inç alaşımlı jant, gündüz LED far seçekleri ile birlikte renk alternatifi olarak; siyah, gökyüzü mavisi, kadife gri, yıldız gri, manyetik kırmızı ve metalik beyaz seçenekleri sunmaktadır.

 

Hyundai Accent Blue, 2017 modellerinde iç mekan ergonomisini ve konforunu ön planda tutarak geniş iç hacim ve işlevsel saklama alanları özelliklerini her modelde barındırmıştır.

 

Hyundai Accent Blue motor seçeneklerinde hem güçlü hem de verimli seçenekler sunmaktadır. 1.6 CRDI dizel motor VGT 300 Nm tork ve 136 PS güç üretmekte, 1.4 MPI benzinli D-CVVT motor ise 100 PS güç ve 133 Nm tork üretebilmektedir.

 

Ayrıca motor seçenekleri ile birlikte 6 ileri manuel, sürekli değişken şanzıman CVT ve 7 ileri DCT şanzıman ile tercih edilebilmektedir.

 

Hyundai Accent Blue güvenlik donanımları olarak 6’lı hava yastığı sistemi, kaza sezici sensörleri ve ABS fren sistemi ile donatılmıştır.

 

Ülkemizdeki vergilendirme sistemine uygun motor seçenekleri, Hyundai Accent yedek parçalarının ve servisinin bulunabilirliği gibi olumlu şartlar sebebi ile Hyundai Accent Blue sıfır ve ikinci el olarak tercih edilen bir otomobildir. Accent Blue fiyat listeleri karşılaştırıldığında rakiplerine göre baz fiyat ve parça, servis temini kolaylığı ile ön plandadır.

 

İkinci El Hyundai Accent İkinci Yeni Güvencesiyle

 

Hyundai Accent ikinci el fiyatları, İkinci Yeni uzmanları tarafından piyasaya uygun değerleniyor. Böylece hem alıcı taraf hem de satıcı tarafın fiyatlardan memnun kalması hedefleniyor. Açık artırmayı kazanan ya da hemen satın alma opsiyonunu kullanan kullanıcı satın alma işlemlerini hemen başlatabilir. TÜV SÜD ekspertiz raporu ile aracın ekspertiz raporunu açık artırmadan önce inceleyebilir ve Anadolu Grubu Çelik Motor güvencesiyle yapılan açık artırmanın heyecan ve keyfini hemen yaşayabilirsiniz.