FIAT - EGEA

1899 yılında İtalya’nın kuzeyinde bulunan Torino şehrinde Giovanni Agnelli tarafından kurulan FIAT (Fabbrica Italiana Automobili Torino) markası başarılarını katlayarak devam etmiş ve bugün en büyük otomobil üreticilerinden biri olmayı başarmıştır. ''Herkes için bir otomobil'' sloganı ile çıkış yapan Fiat, dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

1899 yılında tek otomobil fabrikası olma özelliği taşıyan Fiat, toplamda 150 işcisi ile 3½ beygir gücünde “Fiat 4 Hp” adında bir otomobil üretti ve o yıl içerisinde 24 adet satmayı başardı. İlerleyen yıllarda ise Fiat 4 Hp’nin ünü İtalya’yı da aşarak 1908 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne kadar ulaştı.

Bu başarısı sayesinde 1909 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde bir fabrika kurmayı başardı ve kamyonet, traktör, tren, gemi ve uçak motorları üretimine de başladı. Bununla birlikte “her bütçeye uygun araç üretme” düşüncesi ile yola devam eden Fiat, 1950’li yılların ortasında Seicento ve Cinquecento markalarında seri üretime geçerek İtalya ekonomisine büyük katkıda bulundu.

Dünyanın en iyi grupları içerisinde yer alan Fiat, bünyesinde Lancia, Alfa Romeo, Maserati, Ferrari, Chrysler, Dodge, Jeep, Yamaha ve Iveco gibi markaları da barındırır. 100 yılı aşkın tecrübesi ile klasik 500'den yeni 124 Spider'a kadar birçok model ortaya çıkartan Fiat,  günümüzde en çok tercih edilen otomobil markaları arasında sayılıyor.

 

Aile arabası: Fiat Egea

İlk olarak 1988 yılında Fiat Tipo adıyla sürücülerin beğenisine sunulan Egea, küçük ailelerin ihtiyaçlarını karşılamayı başardı. Başta Bursa’da yer alan TOFAŞ fabrikası olmak üzere farklı ülkelerde 2000 yılına kadar üretimini sürdürdü.

1995 yılına gelindiğinde Fiat Tipo’nun geliştirilmesi ile üretilen C sınıfı hatchback 1. nesil Bravo, 1996 yılında “Avrupa’da Yılın Otomobili” ödülünü kazanmasına rağmen 2001 yılı itibari ile üretimden kaldırıldı.

2015 yılında ise “Ezber Bozan Sedan” sloganı ile tanıtılan Egea, İtalyan üreticinin Türkiye’de en başarılı araçları arasında gösterildi. Dinamik çizgilere sahip olan araç, 4,53 metre uzunluğu ve AUX ve USB portları ile yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon özellikleri sayesinde kullanıcıları etkilemeyi başardı.

Yenilenen Fiat Egea 2019 yılında, konforlu iç mekân ve tasarruflu motor seçenekleri ile Türkiye’de en çok satılan otomobiller arasına girmeyi hedefliyor. Daha güçlü motor ve daha konforlu iç tasarımı ile Fiat Egea, 2019 yılında da hayranlarını etkilemeyi başaracak gibi duruyor. ASR, yokuş kalkış desteği, Mcpherson süspansiyon ile kullanıcılarına 11 metre dönüş çapında yüksek manevra dönüş kabiliyeti sunan Fiat Egea, bu özellikleri dışında güçlü ve daha ekonomik 5 farklı motor seçeneği ile tasarruflu bir sürüş deneyimi sunuyor. Egea, dizel 1.3 16V Multijet 5 ileri manuel şanzıman, dizel 1.6 16V Multijet 6 ileri manuel şanzıman, dizel 1.6 16V Multijet 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman, benzinli 1.4 16V 6 ile benzinli şanzıman ve benzinli 1.6 16V 6 ileri tam otomatik şanzıman seçenekleri ile meraklılarını memnun etmeyi hedefliyor. Bu özelliklerine ek olarak hız sabitleme, yağmur ve karanlık sensörleri, geri görüş kamerası, 6 hava yastığı, ABS sistemi ve TCS, DST, ERM ve yokuş kalkış desteği ve ESC ile sürüş güvenliği sağlayarak kendini vazgeçilmez Fiat modelleri arasına aldırmayı başarıyor. Ayrıca Fiat Egea Hatchback modeliyle de şehir içi kullanımda avantajlar sağlıyor.

 

İkinci El Fiat Egea

Fiat Egea ikinci el fiyatları, alıcısını ve satıcısını İkinci Yeni ile memnun ediyor. Uzmanlarımız tarafından incelenen araç ekspertiz raporunda araç, satışa uygun bulunursa piyasa fiyatına uygun şekilde değerlemesi yapılır ve satışa sunulur. Ayrıca alıcıyı memnun etmek ve fiyat manipülasyonunun önüne geçmek için provizyon bedeli bankanız tarafından bloke edilir. Böylece sahte fiyat artırımı yapılarak aracın fiyatı yükseltilemez.