CITROEN Araç Özellikleri ve Tarihçesi

"Citroen nasıl kuruldu" sorusunun hikayesi 1919 yılına uzanan bir hikayedir. Citroën, Andre Citroen’in Fransa’da kendi soyadını taşıyan bir araç üretmek istemesiyle kurulmuştur. Şirketin ilk aracı ‘’Tip A’’ son derece orijinal bir reklam ile herkese duyurulduktan sonra, 65 km/s hız özelliğiyle piyasalara dahil olduğu ilk yılında 10.000 araçla satış rekoru kırar. 1921’de Fransa’da bir ilki gerçekleştirerek, araç yollarına yerleştirdiği uyarıcı levhalarla Andre Citroen ve ekibinin, zamanın hep bir adım ötesini düşündüğü kanıtlanmıştır. Citroen nasıl okunur diye de hakkında çok fazla soru alan markanın adını ‘’Sitroen’’ olarak telaffuz edebilirsiniz.

Logosunun son derece ilginç bir hikayeye sahip olduğu Citroen’ler, anlatılanlara göre, hangi hızda olursa olsun virajdan dönerken savrulmayan arabalar olarak tasarlanmak istenir. Birçok insan bunun gerçekleşmesinin mümkün olmadığını savunurken, markanın bu isteğinin gerçekleşemeyeceğini ortaya çıkarmak için birçok insan test sürüşleri yapmaya başlar. Her seferinde hızı fark etmeksizin virajlardan savrulmadan dönmeyi başaran Citroen’lerin tasarımcısının çavuş olan oğlu da test sürüşüne katılmak ister. Arabanın savrulacağını savunan çavuş, her ne kadar kendi düşündüğünü kanıtlamış olsa da arabadan sağ çıkamaz. Bunun üzerine tasarımcı, arabanın logosunun, oğlunun çavuş simgesini andıran şekle benzer olarak oluşturulmasını ister. Bunun üzerine de yıllar içinde yenilenmiş olsa da özünden hiç vazgeçmeyen Citroen logosu oluşur.

‘’Citroen nasıl bir araba’’ sorusuna cevaben, Citroen Elysee, Citroen C Elysee, Citroen c3, Citroen c4, Citroen c5 modelleri örnek gösterilebilir ve özellikleri sıralanabilir. Markanın genel olarak her modelinde bulunan dikkat çekici özellikler arasında düşük yakıt tüketimi, geniş bagaj ve yüksek konfor vardır. Sıra dışı tasarımlarını ileri teknolojinin bütün gereklilikleriyle birleştiren Citroen modelleri, yıllar boyunca eskimeyen marka değeri ve sürüş performansının kalitesiyle kullanıcılarına vazgeçemeyecekleri bir konfor yaşatır. Araçların süspansiyon, tork, kalkış hızı ve ses sistemi gibi teknik özelliklerinin son derece dikkat çekici olmasının yanında gerek iç gerekse de dış tasarımlarındaki modern çizgiler de Citroen’leri vazgeçemeyeceğiniz markalar arasına dahil eder.

"Citroen ne kadar yakar" sorusu, diğer markaların modelleri hakkında araştırma yapılırken de olduğu gibi akla gelen ilk sorulardandır. Buna göre, Citroen yakıt tüketimi açısından piyasadaki en bütçe dostu araçlara sahip firmalardan biridir. Örnek vermek gerekirse, Citroen Berlingo yakıt tüketimi olarak modelden modele ufak değişiklikler gösterse de, ortalama 5.5 lt/100 km gibi bir oranla son derece iddialıdır. Citroen Nemo yakıt deposu kaç litre ve ne kadar yakıyor diye merak ederseniz de 45 litrelik depoya sahip aracın ortalama yakıt tüketimi 4.5 lt/100 km’dir. Tercih ettiğiniz model fark etmeksizin size en iyisini sunmak için tasarımlarını ve vizyonunu geliştirmeye devam eden Citroen, sizi asla yarı yolda bırakmayacaktır.

Uluslararası olduğu kadar yerel piyasalarda da son derece bilinen ve tercih edilen bu markanın araçlarını, Citroen alınır mı diye düşünmeden ihtiyaçlarınıza uygun olan modelini seçip, fırsatları kaçırmadan almalısınız. Buna ek olarak aklınıza gelebilecek Citroen’in yetkili servis listesini ve yine aynı şekilde Citroen servis ücretleri hakkında bilgileri aracınızı teslim alacağınız kişiye ya da kuruluşa sorabileceğiniz gibi, İnternet'ten kendiniz de aratabilirsiniz. Orijinal yedek parçalarının kolaylıkla bulunabildiği, servis ücretlerinin de son derece uygun olduğu Citroen, her türlü konforu ve güvenilirliği sunmaktadır.

Citroen fiyat listesi 2018 yılı için yayınlanmış olup, sizlere istediğiniz modelin detaylı açıklamasını, teknik özelliklerini ve ihtiyacınız olan diğer bilgileri de vermektedir. Eğer isterseniz Citroen ikinci el fiyatlarını da İnternet sitelerinde rahatlıkla bulabileceğiniz modeller, Citroen kampanya başlığı altında dönemsel bazda gerçekleştirilen promosyonlar ile de dikkatinizi çekebilir. İkinci el konusunda en güvenilir seçenekleri sunan ikinciyeni.com’da kriterlerinize göre Citroen ikinci el İstanbul, Citroen ikinci el Berlingo ve Citroen ikinci el Nemo gibi aramalarla ideal aracınızı bulabilirsiniz.