Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2022


12 Ekim 2022
113428 kez okundu
Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2022
Oto Hayat

Türkiye’de mevcut yasal düzenlemelere göre trafiğe çıkan araçların trafik sigortası yaptırması zorunlu. Zorunlu Trafik Sigortası olarak bilinen poliçe türünün her yıl güncellenmesi ve poliçe için ödeme yapılması gerekiyor. Zorunlu Trafik Sigortası 2022 fiyatları ise yapılan düzenleme ile değişti. Sizin için 2022 fiyatlarını ve öne çıkan noktaları derledik. 

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortasının yasal düzenlemelerde geçen ismi “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası”dır. Ancak Türkiye’de sık sık Zorunlu Trafik Sigortası olarak adlandırılır. Bir aracın karayollarına çıkabilmesi için yaptırılması zorunlu tutulan bir sigorta türüdür. Ayrıca sık sık kasko ile karıştırılır. 

Zorunlu Trafik Sigortası, sürücülerin dahil olabilecekleri kazalarda karşı tarafın hasarını giderir. Kasko ise sigortalı araca gelen hasarlara karşı bir önlemdir. 

Trafik Sigorta Fiyatları 2022 Ne Kadar?

trafik-sigorta-fiyatlari-ne-kadar

 

Araç tiplerine göre Zorunlu Trafik Sigortası fiyatları değişiklik gösterir. Ayrıca yüksek riskli olarak değerlendirilen ve kaza geçmişi olan sürücüler için daha yüksek trafik sigortası bedelleri talep edilebilir. Ancak tavan fiyat uygulaması ile talep edilebilecek maksimum tutar belirlenir. 

Sürücü profili dışında şehirlere göre de farklı fiyatlar belirlenebilir. Türkiye’de halihazırda tavan fiyat olarak uygulanan Zorunlu Trafik Sigortası fiyat listesi ise şöyle:

 

Şehir/Basamak

1. Basamak

2. Basamak

3. Basamak

4. Basamak

5. Basamak

6. Basamak

7. Basamak

İstanbul

7.872 TL

6.298 TL

4.723 TL

3.149 TL

2.676 TL

2.205 TL

1.732 TL

Ankara 

7.649 TL

6.119 TL

4.950 TL

3.060 TL

2.601 TL

2.142 TL

1.683 TL

İzmir

7.426 TL

5.941 TL

4.456 TL

2.971 TL

2.525 TL

2.079 TL

1.634 TL

Bursa 

7.649 TL

6.119 TL

4.950 TL

3.060 TL

2.601 TL

2.142 TL

1.683 TL

Diğer şehirlerde de basamaklara göre farklı tavan fiyatları bulunur.

Zorunlu Trafik Sigortasına Ne Kadar Zam Geldi?

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme Kurumu tarafından Zorunlu Trafik Sigortası fiyatları belirlenir. Kurum belirli aralıklarla fiyatları güncelliyor. Son güncelleme ise 2022 Haziran itibarıyla oldu ve fiyatlar yaklaşık %2 zamlandı.

7. Basamak Trafik Sigortası Nedir?

basamak-sigortasi-nedir

 

Sürücüler, Zorunlu Trafik Sigortası’nda çeşitli kriterlere göre gruplandırılır ve bu gruplara basamak adı verilir. Geçmiş hasar kaydı ise burada en önemli unsurdur. Böylece bir sürücü ne kadar çok hasarlı trafik kazasına karışırsa ödeyeceği tutar da o kadar yükselir ve trafik kazalarına karışmayan sürücülerin daha az ücretle sigorta yaptırması sağlanır. 

7. basamak trafik sigortası ise sürücünün hasar bakımından geçmişi olmadığını gösterir. Ancak burada bilinmesi gereken bir husus vardır. Geçmişte bir kazaya karışan sürücü, ömrü boyunca yüksek ücret ödemek zorunda değildir. Belirli bir süre sonra risk faktörü düşeceği için ödeyeceği ücret azalır ve 7. basamağa kadar ulaşabilir. 

Trafik sigortası fiyatlarını etkileyen diğer hususlar ise şöyle sıralanır: 


  • Aracın yaşı yükseldikçe tamir masrafları artabilir. Bu nedenle de trafik sigortası ücreti yükselebilir. 

  • Aracın türü, modeli veya özelliklerine göre sigorta şirketleri indirim uygulayabilir. Bu nedenle de birden fazla sigorta şirketinden görüş almak önemlidir. 

  • Aynı sigorta şirketini uzun süredir kullanan ve kasko gibi diğer sigortalarını da aynı şirketten yaptıran sürücülere indirim uygulanabilir. 

  • Sigorta yaptıran kişinin mesleği veya durumu gibi nedenlerle de indirim uygulanabilir. Ülkemizde genellikle engelliler, gaziler, öğretmenler, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve Emniyet Genel Müdürlüğü mensupları için indirim uygulanabilir. 

 

Son olarak özel durum veya meslek gibi bir neden yoksa sigorta fiyatları arasında çok büyük değişiklikler olmaz. Yani İstanbul’da yaşayan ve 3. basamak sigorta yaptıracak bir kişi için sigorta şirketleri tarafından hemen hemen aynı ücret talep edilir. 

7. Basamak Trafik Sigortası Ne Kadar?

Şehirden şehire Zorunlu Trafik Sigortası fiyatları değişiklik gösterdiği için 7. basamak trafik sigortası için net bir fiyat söylememiz mümkün değil. Ancak büyük şehirlerimiz baz alındığında en yüksek ücret 1.732, en düşük ücret ise 1.634 TL’dir.