En Faydalı Araba Uygulamaları


24 Kasım 2022
115041 kez okundu
En İyi Araba Uygulamaları 2022
Oto Hayat

Hayatımızın birçok alanında bize kolaylık ve hızlı erişim imkânı sağlayan teknolojiyi hem araba kullanmak ve hem de araba almak için kullanabilirsiniz. Bunun için size araç yönetimi, navigasyon, ikinci el araç alma gibi konularda faydalı olacak en iyi araç uygulamalarını sıraladık. Bu uygulamaları akıllı telefonunuza indirin, araba kullanmayı kendiniz için çok daha keyifli hâle getirin.

Araç Yönetimi Uygulamaları: Drivvo ve Fuelio

Bir araç yönetimi uygulaması olan Drivvo’da aracınıza yaptığınız masrafları kaydedip hangi durumlar için ne kadar harcama yaptığınızı görebiliyorsunuz. Örneğin her yakıt alımında ya da bakım yapıldığında uygulamaya kayıt girip aracınızın dönemsel giderlerini görebilirsiniz. Raporların grafiklerle sunulduğu Drivvo, Android ve iOS için ücretsiz. 

 

En iyi araba uygulamalarından bir diğeri de Fuelio. Fuelio size mükemmel bir yakıt takip sistemi sunuyor. Ne zaman, ne kadar yakıt aldığınızı uygulamaya girmeniz hâlinde aracınızın yakıt tüketimini takip edebilirsiniz. Ayrıca harcadığınız yakıt ücretlerini görebilmeniz de mümkün. iPhone ve Android kullanıcıları bu uygulamayı indirebiliyor. 

Navigasyon Uygulamaları: Google Haritalar, Yandex Navigasyon ve Apple Harita

navigasyon-uygulamalari

Navigasyon uygulamaları dendiğinde akla gelenler; Yandex Navigasyon, Apple Harita ve Google Haritalar olarak sıralanıyor. Ancak uygulamaların çok iyi çalışmadığı alanlar, ilçeler veya mahalleler gibi bölgeler bulunabiliyor. Bu nedenle sürücülerin mümkünse üç uygulamayı da akıllı telefonlarına indirmesi önemli.

 

Ayrıca harita uygulamaları çok sık güncelleniyor. Bu nedenle de otomatik güncelleme seçeneğini açmak yararlı oluyor. Aksi takdirde yeni gelen özellikler sürücüler tarafından kullanılamayabilir. 

 

Akıllı telefonunuz Apple marka ise Apple Harita, Yandex Navigasyon veya Google Haritalar uygulamalarını indirebilmeniz mümkün. App Store aracılığı ile indireceğiniz uygulamalardan kendinize en uygun olduğunu düşündüğünüz seçeneği kullanabilirsiniz. 

 

Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız da Google Play aracılığı ile Google Haritalar ve Yandex Haritalar uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Son olarak navigasyon uygulamaları ile gideceğiniz yerlerde yakında bulunan otoparklar gibi detaylara da ulaşabileceğinizi unutmayın.

Medya Uygulamaları: Spotify ve YouTube Music

iOS ve Android işletim sistemlerine sahip akıllı telefonlara indirilebilen Spotify ve YouTube Music, sevdiğiniz şarkılardan liste oluşturabilmenize izin veriyor. Dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından olan Spotify ve YouTube Music hem ücretsiz hem de ücretli olarak kullanılabiliyor. 

 

Ücretsiz versiyonda liste oluşturmanız mümkün. Ücretli versiyondaysa hazırlanan listeler telefona indirilebiliyor ve müzik dinlerken internet kullanılmıyor.

Yardımcı Uygulamalar: Apple CarPlay ve Android Auto Desteği

apple-car-play-android-auto

Telefonunuzda yer alan uygulamaları multimedya ekranı üzerinden de kullanabilmek için Apple CarPlay ve Android Auto desteğini kullanabilirsiniz. Her iki uygulamayla da gelen aramaları cevaplamanız veya Spotify gibi uygulamaları doğrudan multimedya ekranından kontrol edebilmeniz mümkün. Böylece telefona hiç bakmadan aracı kullanabilirsiniz.

Acil Durum Uygulaması: Mobil Kaza Tutanağı

Araba için mobil uygulamalar arasında en gerekli olanlardan biri de Mobil Kaza Tutanağı’dır. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmî uygulamalarından biri olan Mobil Kaza Tutanağı, olası bir trafik kazasını hızlıca kayıt altına almaya yarıyor. Çeşitli belgelerle uğraşma zahmetini ortadan kaldıran bu uygulam hem Play Store hem de App Store’da yer alıyor.

Araç Kiralama Uygulaması: Garenta

Aracınız olsun ya da olmasın, bir araba kiralama uygulamasına her zaman ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu konuda en iyi araç kiralama uygulamasından biri Garenta. Garenta’nın iOS ve Android için kullanıma sunduğu mobil uygulama sayesinde araç kiralama işlerinizi kolayca halledebilirsiniz. 

İkinci El Araç Uygulaması: ikinciyeni.com

ikinci-el-arac-uygulamasi

En faydalı otomobil uygulamaları arasında ikinciyeni.com da yer alıyor. Online olarak ikinci el araçları kolayca almak veya satmak için ikinciyeni.com’u kullanabilirsiniz. Pratik, hızlı ve tüm işletim sistemleri ile uyumlu olan ikinciyeni.com’da tüm araçlar için TSE onaylı ekspertiz hizmeti mevcut. 

Satılan araçların ilan detay sayfasında yer alan ekspertiz raporunda bulunanlar dışında herhangi bir hasar veya kusur fark etmeniz durumunda da iade hakkından yararlanabilirsiniz.

 

Hayalinizdeki ikinci el aracı almanızı veya aracınızı satmanızı sağlayacak ikinciyeni.com uygulamasını iOS veya Android işletim sistemine sahip telefonunuza indirebilirsiniz.


Araç kullandığınız süre dışındaki boş zamanlarınızı arabalarla ilgili bir eğlenceyle doldurmak istiyorsanız “En İyi 5 Araba Yarışı Uygulaması” başlıklı yazımızdaki uygulama önerilerine göz atabilirsiniz.