Kışın Karlı ve Sisli Havalarda Araba Kullanma Teknikleri


15 Aralık 2022
208923 kez okundu
Karlı ve Sisli Havada Araç Sürme Önerileri
Oto Hayat

Ülkemizin büyük çoğunluğunda kış ayları kar yağışlarıyla geçiyor. Sürücüler ve yayalar için trafiğe çıkmanın en riskli olduğu zamanları da karlı havalar oluşturuyor. Özellikle kar yağışının ardından devam eden soğuk havayla birlikte buzlanmalar, sürücülere dikkatli olmaktan daha fazla sorumluluk yüklüyor.  

Ayrıca karda araba sürmek kadar sisli havalarda sürmek de zor. Bu nedenle sizin için sisli havalarda ve karda araba kullanma tekniklerini ele aldık. 

Karlı Havada Araba Nasıl Kullanılır?

karli-havada-araba-nasil-kullanilir

Karlı havada araç kullanmak için dikkatin her zaman en üst seviyede olması gerekiyor. Bununla birlikte bazı teknik detaylar da bilinmeli. Peki, karda ve buzda araba nasıl kullanılır?

1. Kış Bakımınızı Yaptırın

Kışın araç bakımı ve alınacak önlemler, mevsim koşullarına göre yapılmalıdır. Karlı yolda araba sürmek için mevsimsel önlemler mutlaka alınmalıdır. Arabanızı kış sürüşüne hazırlamak için yapmanız gerekenleri Araç Kış Bakımı ve Kıştan Önce Yapılması Gerekenler yazımızda ayrıntılarıyla bulabilirsiniz. 

2. Araç Takip Mesafesi Kaç Metredir?

En çok yapılan sürücü hatalarından biri olan takip mesafesi kuralına uymama, kışın araba kullanırken güvenliği tehdit edecek durumların da başında geliyor. Normal koşullarda araç takip mesafesi aracın hızının (kilometre) yarısıdır (metre). 

Örneğin, 70 kilometre hızla giden bir aracın normal koşullarda araç takip mesafesi 35 metre olmalıdır. Ancak karlı ve sisli havalarda  araç takip mesafesini 70 metre olarak korumak daha güvenli olacaktır.

3. Ani ve Sert Hareketlerden Kaçının

Fren ile gaza sert basmak ve ani direksiyon hareketlerinde bulunmak kışın çok tehlikelidir. Özellikle tekerleklerin kilitlenmemesi için ABS fren sistemi olmayan araçlarda frene hafif ve yumuşak bir şekilde basılması gerekir. 

4. Karlı Buzlu Havada Yokuş Aşağı Nasıl İnilir ve Çıkılır?

karli-havada-yokus-nasil-cikilir

Karlı ve buzlu havada yokuş aşağı inerken aracın savrulmasını ve kaymasını önlemek için vitesi küçültmek ve belli aralıklarla hafifçe fren pedalına basmak gerekir. Arabanın arkası kaymaya başlarsa da fren bırakılmalı, direksiyon da aracın arkasının gittiği yöne doğru kırılmalıdır.

Karlı havalarda arabayla yokuş çıkarken yaşanan en büyük sorun, aracın patinaj yapmasıdır. Bu durumda gaza yüklenilmemelidir. Araç olabildiğince düşük hızda kullanılmalı, hızlanma kademeli bir şekilde vitesi artırarak yapılmalıdır. 

Ayrıca karlı zeminlerde sürüş yaparken mümkünse taze ve ezilmemiş bölgeler tercih edilmelidir.

5. Sileceklerin Donması ve Camların Buğulanması Nasıl Önlenir?

Kışın sileceklerin donup arabanın camına yapışması durumu ile karşılaşma olasılığınız yüksek. Bunu önlemek için cam ve sileceklerin arasına karton parçası koyabilirsiniz.

Eğer arabanızın camları buğulandıysa, klimayı açıp sıcak havayı ön cama üfletirseniz bu problemden kurtulabilirsiniz. 

6. Karda Patinaj Çeken Arabalar İçin İpucu!

Karda patinaj çeken arabaların önüne geçmek için ilk yapmanız gereken şey ayağınızı gazdan hafifçe kaldırmak olacaktır. Daha sonra ise vitesi bir üst seviyeye çıkarmanız gerekmektedir. 

Bazı durumlarda ise aracı hareket ettirebilmek için patinaj yapmak gerekir. Aracınızda Patinaj Önleme Sistemi (Traction Control System-TCS, ASR) varsa devre dışı bırakın.

7. Vitesi Boş Almayın

Kaygan yollarda vitesi hiçbir zaman boşa almayın. Tekerleklerde her zaman çekiş gücü olmalı.

8. Karda Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?

karda-otomatik-vites-araba-nasil-kullanilir

Karda otomatik vites arabayla hızlanırken gaz pedalının sonuna kadar basılmaması önemli bir püf nokta. Düz vites araçlarda ise debriyaj pedalına sertçe basmamak gerekiyor.

Karlı ve buzlu havada otomatik araç kullanımı otomatik vites çeşitlerine göre de değişiklik gösterir.

Tiptronik vitesli araçlarda;

  • Kar ve buz üzerinde vitesi manuel’e alın.

  • Arabanızı 1. vitese aldıktan sonra hafifçe gaza basın. Lastikler patinaj yapmadan vitesi 2’ye çıkarın.

  • Arabanız hareket edince dengeli bir şekilde hızlanın.

  • Aracınızı düşük devirde tutun. Devrin gerektirdiği vitesin bir üstünde vitesle hareket ederseniz patinajı önlersiniz.

  • Mecbur kalmadıkça vitesi düşürmeyin.

Tam otomatik şanzımanlı araçlarda;

  • Arabanızda kar modu varsa devreye sokun.

  • Buz ve kar üzerinde kalkış yapacaksınız şanzıman üzerinde bulunan “L” modunu veya yazılı olan en düşük vitesi seçin. Hiç gaza basmayın. Ayağınızı hafifçe fren pedalından çekin.

  • Harekete geçtikten sonra aracınızı “D” moduna getirin.

  • Gaz pedalına çok basmayın. Hafif ve kademeli olarak hızlanın. Bu, fazla yakıt tüketimini engellemek açısından da önemli.

Sisli Havalarda Araba Sürme Teknikleri

sisli-havalarda-araba-surme-teknikleri

Sisli havalarda araç kullanma, görüş alanının daralması nedeniyle sürücüleri zora sokan bir durumdur. Bu nedenle sisli havalarda alınacak önlemlerin bilinmesi ve araba kullanma tekniklerinin uygulanması gerekir. 

1. Araç Hız Limitleri ve Araç Takip Mesafesi

Gidilecek yol üzerinde izin verilen hız limitine göre değil; sürücü olarak kendi görüş mesafenize göre hız limitinizi belirlemelisiniz. Çünkü sis farkı nedeniyle hızınızı normale göre azaltmanız gerekir.

Araç takip mesafesi ise sisli havalarda normalin 2-3 katına çıkartılmalıdır. 

2. Far Temizleme Nasıl Yapılır? 

Sisli havalarda arabanızın farlarını normalden daha fazla kullanacağınız için far temizliğini ihmal etmemelisiniz. Uzun huzmeli farları yakmak, birçok sürücünün düşündüğünün aksine sisli havalarda alınacak önlemlerden değildir. Aksine kısa huzmeli farları yakmalısınız; çünkü uzun huzmeli farları yaktığınızda önünüzdeki sisli bölge tamamen ışıkla kaplanır ve görüşünüzü engeller.

Tüm farların kapatılıp sadece ön sis farlarının yakılması da doğru bir önlem değildir. Çünkü böyle bir durumda karşıdan gelen sürücüler aracınızın boyutunu tam göremeyebilir ve kazalar meydana gelebilir. 

3. Yol Çizgilerini Takip Etmek Yanlış mı?

yol-cizgilerini-takip-etmek-yanlis-mi

Sisli havalarda yol çizgileri yerine yolun kenarındaki işaretleri takip etmelisiniz. Çünkü yol çizgileri silinmiş olabileceğinden yanılma ihtimalinizi yükseltir. 

4. Sollama Yapmaktan Uzak Durun

Mümkün olduğunca sollama yapmayın; çünkü azalan görüş mesafesi ve hızla birlikte karşıdan gelen araçla çarpışma riskiniz sisli havalarda daha yüksek. Sollama yapmanız gerekiyorsa ışık ve klaksonla yoldaki diğer sürücülere uyarı gönderin.

5. Dörtlü Flaşörler Ne Zaman Yakılmalı? 

Dörtlü flaşörleri hareket halindeyken değil; herhangi bir sorundan ötürü yolda durmanız gerektiğinde yakın.

6. Camları Açın

EcoTour

Hava soğuk olsa da yoğun sis varsa arabanızın camlarını açmak faydalı olabilir. Çünkü bu şekilde camlarınızın buğulanmasını engelleyeceğiniz gibi diğer araçların sesli uyarılarını da duymanız mümkün hale gelir. 

Sisli ve karlı havalarda bu teknikleri kullanarak daha risksiz bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Bunlara ek olarak kış lastiği kullanımına da özen göstermelisiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgi için de “Kış Lastiği Özellikleri ile İlgili Yanlış Bilinenler ve Merak Edilenler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.