TOGG Tanıtımı Yaptı: Yerli Elektrikli Otomobil 2022'de Yollarda Olacak

TOGG Tanıtımı Yaptı: Yerli Elektrikli Otomobil 2022'de Yollarda Olacak

Kaynak

Türkiye’nin uzun yıllardan beri hasretle beklediği yerli otomobil, TOGG tarafından yapılan resmi törenle tanıtıldı. Otomobil, beklenenin aksine fosil yakıt yerine elektrik enerjisi ile çalışacak. Çağın gereklerine ayak uydurması beklenen ve yüksek teknoloji ile donatılan yerli otomobilin çıkması için öngörülen tarih ise 2022.

TOGG Nedir?

TOGG ya da uzun hali ile Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin kuruluşu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kasım 2017’de açıklanmıştı. Resmi kuruluş tarihi ise Haziran 2018 oldu. Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding, TOGG’un %19’şar hissesine sahip. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ise hisselerin %5’ini elinde bulunduruyor.

TOGG Yerli Otomobil: Öne Çıkan Yönleri 


 Kaynak

Yerli elektrikli otomobil, 200 ve 400 beygir güce sahip iki farklı versiyona sahip olacak. 200 beygir güce sahip olan model, arkadan itişli ve 0’dan 100 km/s hıza 7.6 saniyede ulaşabiliyor. 400 beygir güce sahip olan model ise 4 çekişli ve 0’dan saatte 100 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşıyor. Yerli otomobilin ulaşabileceği maksimum hız ise 180 km/s.

TOGG’un şu an için duyurduğu 5 farklı versiyon bulunuyor. Ancak ilk olarak C sınıfı sedan ve SUV araçlar üretilecek. Araçların içerisinde yer alan güvenlik önlemleri ile 7 hava yastığı aktif olabilecek. Ayrıca araçların 3. seviye otonom olması bekleniyor. Tüm bu özelliklerle de TOGG’un üreteceği araçların, EuroNCAP gibi kuruluşların güvenlik testlerini başarıyla geçmesi bekleniyor.

Yerli otomobilin özelliklerinden biri de 4G ve 5G teknolojileri ile uyumlu olacak olması. Böylece araca kolayca yeni güncellemeler eklenebilecek. Tesla gibi elektrikli araç piyasasında önemli bir yere sahip olan markalarda gözlemlenen bu özellik sayesinde önemli durumlarda araçların teknik değerlerine merkez tarafından müdahale edilebiliyor. Örneğin Tesla, geçtiğimiz yıllarda meydana gelen bir doğal afet sırasında bölgeyi tahliye etmeye çalışan kullanıcılarının sınırlı menzilini kaldırmış ve pillerin daha uzun süre kullanılabilmesini sağlamıştı.

Kaynak

TOGG’un öne çıkan diğer bir yönü ise batarya. Satın alınan donanım paketine göre araç 300 ya da 500 kilometre menzile sahip olacak. Bataryanın 30 dakikalık hızlı şarj ile 0’dan %80 doluluğa ulaşabileceği de edinilen diğer bilgiler arasında yer alıyor. Ayrıca araç içerisinde yer alan rejeneratif fren teknolojisi ile geri kazanım yapılacak ve belirli bir düzeyde olsa bile kendi kendine şarj imkanı sağlanacak. Temel olarak rejeneratif fren teknolojisi, aracın durmak için uyguladığı enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürme prensibi ile çalışıyor.

Teknoloji ekosistemi ile de uyumlu olacağı duyurulan yerli aracın yeni teknolojilere kolayca adapte edilebileceği belirtiliyor. Yani araç yeni geliştirilen bir sürüş sistemini destekliyebiliyorsa kolayca entegre edilecek. Böylece güvenlik gibi kritik konularda her zaman güncel kalacak ve sürücülerin uzun yıllar yeni bir araç almasına gerek kalmayacak.

TOGG Modelleri Ne Zaman Üretilecek?


Kaynak

TOGG’dan gelen açıklamalara göre 2020 yılı içerisinde Gemlik’te fabrika inşaatı başlayacak ve 2021 yılına kadar bu inşaat bitecek. Tamamlanan fabrikada üretilecek olan araçların asfalta çıkış tarihi ise 2022. Fabrikanın, Türkiye’nin yerli otomotiv sanayi açısından en güçlü bölgelerinden olan Bursa’da yer alacak olması nedeniyle yedek parçaların çevredeki tesislerde üretileceği düşünülüyor. Böylece yedek parça konusunda yerli tüketicinin daha düşük maliyetle karşılaşacağı ve kolayca değişiklik yapabileceği öngörülüyor.

Yerli otomobilin üretimi ile ilgili duyurulan diğer bilgiler şöyle:

Araçlar ilk etapta %51 oranında yerli olacak. İlerleyen süreçte oran %70’lere kadar ulaşacak.
Açılan fabrika ile 5.000 kişinin istihdam edileceği düşünülüyor.
Fabrikanın yılda 175 bin araç üreteceği belirtiliyor.

Türkiye’nin elektrikli otomobili trafiğe çıkana kadar yeni nesil elektrikli otomobilleri iade garantili ve ikinci el olarak satın almak için ikinciyeni.com’un açık artırma ihalelerini takip edebilirsiniz.

EN ÇOK OKUNANLAR