Yakından Bakış: Opel Astra 2017 Nasıl Bir Araba?

Yakından Bakış: Opel Astra 2017 Nasıl Bir Araba?

Opel Astra 2017; göz kamaştıran gece sürüşü, “mobil spa” şeklinde tarif edilebilecek AGR koltukları ve duyularınızı harekete geçirecek Opel Eye teknolojisi ile çağının ilerisinde bir otomobil olduğunu her yönden belli ediyor. Etkileyici tasarımının yanında güçlü motorları ve sunduğu konfor sayesinde size bambaşka bir deneyim yaşatan bu araç, kelimenin her anlamıyla ayaklarınızı yerden kesiyor.

opel-astra-yakindan-bakis
2017 model Opel Astra’ya daha yakından bakalım.

Tasarım


Astra 2017’nin üç kasa tipi bulunuyor: Astra HB, Astra Sedan ve Astra Sports Tourer. Keskin çizgilere sahip Astra HB, sportif görünümü ve şaşırtıcı tavan tasarımıyla göz dolduruyor. Astra’nın kanat tasarımlı LED arka farları aracın potansiyelini var gücüyle dışa vuruyor. Üstelik LED gündüz farları da bir o kadar göz alıcı.

opel-astra-dis-tasarim
Hem Opel Astra 2017 HB’nin, hem Astra Sedan’ın, hem de Sports Tourer’in iç tasarımda odak nokta konfor. Daha rahat bir yolculuk için özel olarak tasarlanan Yeni Astra, kendi sınıfında bir adım öne çıkıyor.

opel-astra-ic-tasarimi
Bütün bunlar bir yana, Astra HB; yalnız sürüş bakımından değil, kullanım açısından da kolaylık üzerine kurulu bir tasarımın ürünü. Bu kolaylığı aracın saklama fonksiyonunda dahi görmek mümkün. Öyle ki daha alçak bir eşiğe sahip Yeni Astra, eşyalarınızı bagajınıza çabucak yerleştirebilmeniz için düşünülmüş detaylardan yalnızca biri.

Astra Sports Tourer ise 1.630 litreye varan geniş bagaj hacmi ile ailece çıkılan seyahatlerin arananı olmaya aday. Üstelik akıllı ve elektrikle çalışan hareket sensörlü bagaj kapağı ile epey kullanım kolaylığı sağlıyor.

Jantların performansa ve yakıt tüketimine olan etkileri bir yana, görünümleri de bir hayli önem teşkil ediyor. Boyutları 16” – 18” arası değişen alaşımlı jantları ile güçlü bir duruş sergileyen Yeni Astra, şıklığından da asla ödün vermiyor.

Güvenlik


opel-astra-guvenlik
Yeni Astra, Opel farkını her yönden yansıtıyor. O kadar ki bu fark, çağın teknolojisiyle birleşerek hayat kalitenizi bir hayli artırıyor. Örneğin Opel Eye teknolojisi sayesinde güvenli ve konforlu bir sürüş sizi bekliyor. Öyle ki söz konusu teknoloji birçok akıllı özellik sunuyor:

Trafik İşareti Tespit Sistemi:
Bu sistem, tanımladığı trafik işaretlerini akıllı ekrana taşıyarak sizi hız sınırları, uyarı tabelaları vb. hakkında bilgilendirmeye yarıyor.

Ön Takip Mesafesi Göstergesi
: Öndeki araçla aranızdaki mesafeyi ölçerek kritik noktada sizi uyaran teknoloji sayesinde güvenli bir sürüşün kapısı aralanıyor.

Ön Çarpışma İkazı:
Olası bir önden çarpışmayı öngörerek uyarı mekanizmasını devreye sokan teknoloji, otomatik fren sistemi ile birlikte çalışıyor.

Şerit İhlali Uyarı Sistemi:
Aracınız şeritten ayrıldığında yalnız uyarmakla kalmayan bu sistem, direksiyonunuzu hafifçe şeride çevirme fonksiyonuna da sahip.  Opel’in “Gör ve görün” sloganıyla sunduğu IntelliLux LED® Matrix farlar, uzun farlarınızı diğer sürücüleri rahatsız etmeden kullanmanızı sağlıyor. Böylece size daha güvenli bir gece sürüşünün keyfini çıkarmak kalıyor.

opel-astra-fari
Bunlar, Yeni Astra’nın sunduğu güvenlik teknolojilerinin yalnızca birkaçı. Çünkü Alman otomotiv devi size bambaşka bir deneyim vaat ediyor. Örneğin anahtarlarınız Yeni Astra’yı hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Çünkü aracınız Anahtarsız Giriş ve Anahtarsız Çalıştırma Sistemi sayesinde kendisine yaklaştığınızda kilitleri otomatikman açıyor. Size ise tek bir tuşa basarak arabanızı çalıştırmak kalıyor.

Son olarak Yeni Astra’nın bir tuşla kontrol edilebilen elektronik park freni sisteminden söz etmek gerekiyor. Gaza basıldığında park frenini otomatikman bırakan bu sistem, geniş orta konsola da sahip.

Donanım

Opel Astra 2017 yeni kasa her bakımdan ileri teknoloji ile donanmış bir araba. Bu donanımı yalnız güvenlikte değil, hemen hemen her alanda görmek mümkün. Örneğin konfor da güvenlik ve şıklık kadar ön planda tutulmuş bir faktör:

 • AGR koltuklar: Çok yönlü ayarlanabilir ve ergonomik AGR ön koltukların yanı sıra masaj ve soğutma özelliğine sahip ergonomik spor deri AGR sürücü koltuğu konforunuzu en üst seviyede tutacak.
 • Isıtma özellikleri: Yeni Astra’nın ısıtmalı ön ile arka koltukları, hatta direksiyon simidi size sıcak bir ortam sağlıyor.

opel-astra-koltuk-isitma
Yeni Astra; konforu yalnız sürüş sırasında değil, park anında da yaşama imkanı sunuyor. Opel Astra 2016’da da bulunan Gelişmiş Park Pilotu ve Geri Görüş Kamerası yardımıyla aracınızı kusursuzca park etmeniz hiç olmadığı kadar kolay.

Aynı konfor Astra 2017 Sedan’da bulunuyor. Bu kasa tipinde yer alan çift bölgeli Elektronik İklim Kontrollü Klima teknolojisi sayesinde sürücü ve ön yolcu kendi sıcaklık ayarlarını yapabiliyor.

opel-astra-otomatik-klima
Yeni Astra’da önceki yıllarda olduğu gibi navigasyon teknolojisi de mevcut. Yalnız söz konusu teknolojiyi sadece navigasyonla anmak haksızlık olur. Çünkü navigasyon teknolojisi Astra’nın bilgi eğlence sistemine bağlı sistemlerden yalnızca biri. Zira Yeni Astra’nın HB ve Sports Tourer modellerinde bulunan NAVI 900 IntelliLink’te sunulan özellikler şunlar:

 • 8’’ dokunmatik renkli ekran,
 • 3 boyutlu navigasyon sistemi,
 • Apple CarPlayTM2,
 • Android AutoTM3 desteği,
 • Sesli komut özelliği 4.2" renkli sürücü bilgi ekranı,
 • Köpekbalığı yüzgeci tavan anteni,
 • CD çalar,
 • AM/FM radyo.

Bununla birlikte Opel Astra 2017 Sedan’da bulunan bilgi eğlence sistemi NAVI 950 IntelliLink, 7 inçlik renkli ekrana sahip. “Hands free” telefon görüşmelerini destekleyen bu sistemde 6 hoparlör ve direksiyondan kontrol mekanizması da bulunuyor.

Opel Astra’nın Teknik Özellikleri ve Performansı


opel-astra-sedan-teknik-ozellikler
Opel motorlarını, “Sportif, pürüzsüz ve son derece güçlü” şeklinde tarif ediyor. Gerçekten Astra 2016 yorumları bu iddiayı destekler nitelikte. Test edilen Astra HB’nin istikrarlı bir şekilde hızlandığı ifade ediliyor. Aynı özellik Astra 2017 için de geçerli. 136 beygir gücüne kadar güç üretebilen dizel motorları bulunan Astra 2017 HB’nin benzinli motorlarında bu değer 200 beygir gücünü buluyor. Astra HB’de geniş bir şanzıman seçeneği mevcut. 5 ya da 6 ileri manuel şanzımanların yanı sıra tercihinizi 6 ileri otomatik şanzımandan yana kullanabilirsiniz.

Opel Astra 2017 model Sedan ise 110 ve 140 beygir gücünde dizel veya benzinli motor seçenekleriyle dikkat çekiyor. Aynı zamanda Astra Sedan ile vites geçişlerini hissetmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Opel Astra dizel motorlarda 6 ileri manuel şanzıman ile beraber Start & Stop Sistemi de sunuluyor.

opel-astra-manuel-vites
Astra Sports Tourer 2017 Dizel ise 136 beygir gücünde. Bu kasa tipinin benzinli motorları ise 150 beygir gücüne kadar güç üretebiliyor.

Opel Astra 2017 sıfır fiyatları hatchback kasa tipi için 72.900 TL’den başlayıp 120.800TL’ye kadar uzanıyor:

 • Yeni Astra HB, 1.6 Dizel 110 HP MT6, Design: 96.400 TL,
 • Yeni Astra HB, 1.4 Benzinli 150 HP AT6 S&S, Enjoy: 84.700 TL,
 • Yeni Astra HB, 1.4 Benzinli 150 HP MT6, Dynamic: 91.900 TL,
 • Yeni Astra HB, 1.6 Dizel 136 HP AT6, OPC Line Sport: 115.700 TL,
 • Yeni Astra HB, 1.6 Dizel 136 HP AT6, Excellence: 120.800 TL.

Yeni Astra Sports Tourer için ise fiyat aralığı biraz farklı. Benzinli bir Sports Tourer’i 99.100 ya da 109.300 TL’ye edinebilirsiniz:

 • Yeni Astra Sports Tourer, 1.4 Benzinli 150 HP AT6 S&S, Dynamic: 99.100 TL,
 • Yeni Astra Sports Tourer, 1.6 Dizel 136 HP AT6, Excellence: 123.300 TL.

opel-astra-sedan-fiyati
Görece daha ucuza satın alabileceğiniz Astra Sedan 2017’nin fiyat tablosu şöyle:

 • Astra Sedan, 1.6 Benzinli 115 HP MT, Edition: 60.950 TL,
 • Astra Sedan, 1.4 Benzinli 140 HP AT, Design: 87.050 TL,
 • Astra Sedan, 1.4 Benzinli 140 HP MT, Sport: 83.050 TL,
 • Astra Sedan, 1.6 Dizel 136 HP AT, Elite: 118.450 TL.

Size en uygun Opel Astra’yı ikinciyeni.com’dan edinebilirsiniz.