Yakından Bakış: Jaguar I-PACE Nasıl Bir Araç?

Yakından Bakış: Jaguar I-PACE Nasıl Bir Araç?

 Kaynak

İngiliz kökenli üretici Jaguar, son yıllarda SUV araçları F-PACE ve E-PACE ile adından sıkça söz ettiriyor. 2018’in ikinci yarısında Türkiye’de olması beklenen yeni SUV modeli I-PACE ise diğer modellerden biraz farklı. Elektrikli performans SUV’si olarak tanıtılan I-PACE, 0’dan 100 km/s hıza 5 saniyenin altında ulaşabiliyor. Tabii ki bir SUV’den beklenen konfor ve etkileyici sürüş dinamikleri de aracın DNA’sında bulunuyor. Ayrıca Jaguar I-PACE özellikleri kadar nispeten düşük fiyatıyla da oldukça talep edilen bir araç olacakmış gibi görünüyor. Gelin, Jaguar’ın SUV araç meraklıları için çıkardığı I-PACE’ye yakından bakalım.

Jaguar I-PACE Dış Tasarım

jaguar-i-pace-dis-tasarim-nasil

Kaynak

Jaguar, SUV araçlarında, diğer otomobillerinde olduğu gibi yırtıcı tasarımları tercih ediyor. Ancak bu durum I-PACE için tam olarak geçerli değil. Gömülü kapı kolları gibi rüzgar sürtünmesini düşüren detaylardan yararlanılan aracın silik hatları bulunuyor. Hatlar ile kaslı bir görüntü sağlanabilmesi için yanal uzantılar kullanılıyor. Geniş ve logonun öne çıktığı bir ızgara tasarımına sahip olan aracın arka kısmı ise geriye doğru çok fazla uzamıyor ve sert bir hat ile arka kısım son buluyor. Bagaj kapağı ile entegre stop lambaları bulunan aracın arka kısmı, küt köşelere sahip.

Jaguar I-PACE İç Tasarım


jaguar-i-pace-ic-tasarim-ic-mekan
Kaynak

Jaguar’ın iç tasarım konusunda teknolojiye özel bir önem verdiği görülüyor. Kadran gibi noktalara yerleştirilen dijital ekranlarla aracın tüm bilgileri takip edilebiliyor. Elektrikli araçların birçoğunda görülen yeşil ve mavi tonlar, sürüş ve multimedya ekranlarında kendine yer buluyor. Otomobilin bir diğer öne çıkan noktası ise konfor oluyor. Lüks bir atmosfere sahip olan I-PACE, farklı materyallere sahip kaplamalar ile öne çıkıyor. Kaliteli deri döşemeler de otomobile zengin bir görünüm katıyor. Geniş bir yaşam alanı sunan aracın baş ve diz mesafesi ise oldukça geniş.

Jaguar I-PACE Donanımları

jaguar-i-pace-donanimlari-neler

Kaynak

I-PACE’nin geniş bir dokunmatik multimedya ekranı bulunuyor. Aracın neredeyse tüm özellikleri, bu ekran üzerinden kontrol edilebiliyor. Jaguar’ın duyurduğu bir diğer özellik ise “Active Key”. F-PACE gibi farklı araçlarda da görülen Active Key ile anahtar işlevi gören bileklik sunuluyor. Bileklik, aracın bagaj kapağında yer alan sensöre okutulduktan sonra araç otomatik olarak kilitleniyor ve tekrar bileklik okutulana kadar araç kilitli kalıyor.Aracın tüm detayları iOS ya da Android işletim sistemlerine sahip akıllı telefonlar ile takip edilebiliyor. Araç ile konuşmak ise oldukça basit. Amazon’un sahibi olduğu Alexa ya da Google Asistan kullanılarak I-PACE ile konuşulabiliyor. Ancak henüz bu özellik ile neler yapılabildiği konusunda net bilgiler bulunmuyor. Ancak tahminler arasında her iki ekosistem vasıtasıyla aracın çalıştırılabilmesi ve kullanıma hazır hale getirilmesi gibi talimatlar verilebileceği yer alıyor.Jaguar araç içerisinde navigasyon özelliği de sunuyor. Navigation Pro denilen özellik ile güzergah iki ya da üç boyutlu olarak ekrana yansıtılıyor. Ayrıca Navigation Pro, yol boyunca karşılaşılacak olan hız limitleri gibi trafik kuralları hakkında da bilgiler veriyor.

I-PACE ile sunulan bir başka özellik ise Connect Pro oluyor. Araç içerisine takılan SIM kart vasıtasıyla 4G internet bağlantısı kuruluyor. Böylece etrafta yer alan şarj istasyonları bulunabiliyor ve araç içerisinde Wi-Fi istasyonu oluşturulabiliyor.

Jaguar I-PACE Güvenlik Özellikleri


jaguar-guvenlik-ozellikleri-i-pace

Kaynak

Elektrikli otomobillerin neredeyse tamamında kullanılan batarya kafesi uygulaması, I-PACE’de de kullanıcıların karşısına çıkıyor. Çelik ve alüminyum kombinasyonuyla sunulan kafes, araç içindeki ve trafikteki insanların güvenliğini sağlıyor. Yine elektrikli otomobiller ile hayatımıza giren harici ses sistemi de I-PACE’nin güvenlik ekipmanları arasında yer alıyor. Elektrikli araçların motorları ses çıkarmadığı için bazı durumlarda yayalar, aracın hareket ettiğini fark etmiyor. Bunun önüne geçmek için 20 km/s hızın altında araç dışarıya ses veriyor ve yayaları uyarıyor. Güvenlikte en üst seviyeye ulaşmayı amaçlayan aracın neredeyse tüm kabininde de hava yastıkları yer alıyor.

jaguar-i-pace-guvenlik-sistemleri

Kaynak

Araç, içerisinde yer alan güvenlik donanımları ile neredeyse sürücüsüz hareket edebiliyor. Kombine olarak kullanıldığı zaman I-PACE’i yarı otonom bir araç haline getirecek güvenlik ekipmanlarından bahsedelim.

  • Adaptif Hız Sabitleyici: Araç otomatik olarak önündeki aracın hızına göre mesafeyi koruyabiliyor ve öndeki aracın hareketlerine göre hızlanıyor ya da yavaşlıyor.
  • Acil Durum Freni: Kamera, radar ve sensörler vasıtasıyla etrafı tarayan araç, kaza ihtimali tespit ettiği zaman sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarıyor. Sürücü gerekli önlemleri almadığı zaman ise araç otomatik olarak fren yapıyor.
  • Trafik İşareti Tanıma: Araç yine içerisinde bulunan kamera vasıtasıyla trafik işaretlerini bildiriyor. Eğer araç hız sabitleyici ya da sınırlayıcı modundaysa işaretlere uyarak hareket ediyor.
  • Şeritte Tutma Yardımı: Şeritten istem dışı olarak çıkıldığı zaman araç durumu fark ediyor ve tekrar şerit içerisinegirilmesini sağlıyor.

Jaguar I-PACE Teknik Özellikleri


I-PACE, 4.682 milimetre uzunluğu ve 2.139 milimetre genişliği ile oldukça iri bir araç. EV400 kodu ile duyurulan versiyon, 400 beygir güç üretebiliyor. Maksimum hız ise 200 km/s olarak sınırlandırılıyor. Araç 0’dan 100 km/s hıza ise 4.8 saniyede ulaşıyor. Tam şarj ile 480 kilometre yol katedebiliyor. En büyük rakibi olarak gösterilen Tesla Model X ile yarışını ise aşağıda paylaşıyoruz.

Jaguar I-PACE Fiyat Listesi


Jaguar I-PACE’nin 80 bin Euro bandında satışa sunulması bekleniyor. Yani I-PACE, Jaguar’ın erişimi en kolay araçları arasında olacak. Şu an için elektrikli SUV piyasasının en gözde otomobili olan Tesla Model X ile büyük bir rekabete girmesi bekleniyor. Model X’in 3 farklı versiyonu bulunuyor. Yukarıda karşılaştırma videosunda yer alan Tesla Model X versiyonu, Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi gibi kalemler dahil edilmemiş haliyle 77 bin Euro’ya satılıyor. Jaguar’ın fiyat politikasını özellikle bu şekilde belirlediği ve Model X’in önünde yer almaya çalışacağı düşünülüyor.