Yakından Bakış: 2020 Model Opel Corsa

Yakından Bakış: 2020 Model Opel Corsa

Türkiye’de çok sevilen otomobil modellerinin başında gelen Opel Corsa, B segmentinde en çok satan modeller arasında yer alıyor. Özellikle Mineral Siyah ve Ege Mavisi gibi özel renk seçenekleri ile gençlerin dikkatini çekmeyi başaran Corsa’nın 2020 modeli tanıtıldı. Ülkemizde ciddi bir satış rakamına ulaşması beklenen araç ile ilgili detayları sizin için derledik.

2020 Model Opel Corsa Tasarımı


yeni-opel-corsa-2020-tasarimi
Opel uzun yıllardır ABD’li General Motors’un çatısı altındaydı. Geçtiğimiz yıllarda General Motors, PSA Peugeot Citroen Grubu’na geçti. Bu nedenle markanın ne gibi bir değişiklik yapacağı çok merak ediliyordu. Corsa, 2020 model yılında sunacağı araçta görünüm açısından klasikleşmiş Opel tasarımına sadık kalmayı seçmiş. Yeni Opel Corsa, 2020 yılında bir önceki modele göre biraz daha keskinleşmiş hatlar ile sunuluyor.Yeni modelde öne çıkan en önemli özellik tavan renginin, sınıfının diğer modellerinde olduğu gibi gövde renginden farklı seçilebilmesi. Böylece araç kolayca özelleştirilebiliyor. Opel Corsa 2020, iç dizayn konusunda ise eskisi gibi devam etmiyor. Araç içerisindeki gözlerin ve ceplerin büyüklüğünde ciddi bir artış görülüyor. Bu sayede özellikle çocuklu ailelerin ihtiyaç duyduğu ekstra depolama alanına rahatlıkla erişilebiliyor.

2020 Model Opel Corsa Teknik Özellikler


yeni-opel-corsa-2020-teknik-ozellikleri
Opel’in PSA Grubu’na geçmesiyle beraber Corsa, Peugeot 208 HB ile benzer bir ağırlık ve uzunluğa sahip oldu. Araç bir önceki modele göre oldukça uzun ve hafif. Bu nedenle Fransız otomobil markalarının özel önem verdiği yakıt tüketimi konusunda Corsa’nın, rakiplerinin önüne geçmesi bekleniyor. İlk etapta 2020 model Opel Corsa, 1.2 litrelik atmosferik benzinli motor ve manuel vites seçenekleriyle sunulacak. 74 beygir güç üretmesi beklenen aracın diğer motor seçenekleri ise şöyle:

  • 2020 model Opel Astra, 1.2 litrelik turboşarjlı motoru ile 100 beygir güç ve 205 Nm tork üretebiliyor.
  • 2020 model Opel Astra, 1.5 litrelik dizel motoru ile 102 beygir güç ve 250 Nm tork üretebiliyor.

Araçta PSA Grubu’nun dokunuşları çok net şekilde hissediliyor. Bunlar arasında teknik özellikler açısından en dikkat çeken nokta ise aracın 1000 kilogramın altına düşmesi. Bu aynı zamanda yeni serinin, 1000 kilogramın altında üretilen ilk Corsa olacağı anlamına geliyor.

2020 Model Opel Corsa Donanımları


Opel uzun yıllardır ağırlıklı olarak General Motors’un sunduğu teknolojileri kullanıyordu. Yeni Corsa’da ise Peugeot temelli özellikler bulunacak. Örneğin klimalar değişecek ya da bazı donanımların isimlerinde değişiklikler gözlemlenecek. Aracın donanımları arasında yer alan LED farlar, güçlü bir ışık verebiliyor ve az enerji tüketiyor.

Araç içerisinde, birçok B sınıfı araçta bulunmayan dijital gösterge ekranı yer alıyor. Ayrıca geniş bir multimedya ekranın da bulunduğunu söylemeliyiz. Peugeot’un son yıllarda geliştirdiği kişiselleştirilebilir ekran özelliğinin farklı paketler ile sunulabileceği de söyleniyor.

2020 Model Opel Corsa Fiyatı Ne Kadar Olacak?


opel-corsa-2020-fiyatlari
2020 model Opel Corsa’nın 110 bin ile 115 bin TL arasında başlayan fiyatlarla satışa sunulması bekleniyor. Üst limit konusunda ise şu an için net bir şey söylemek mümkün değil. Ancak maksimum 200 bin TL olacağı tahmin ediliyor.

2020 Model Opel Corsa Ne Zaman Çıkacak?


2020 model yılı içerisinde satışa sunulması beklenen Opel Corsa’nın Türkiye’ye geliş tarihi ile ilgili birçok söylenti bulunuyor ama resmi bir açıklama henüz yapılmış değil. Ancak modelin tarihi incelendiği zaman 2020’nin ikinci yarısında Türkiye’de olacağını söylenebilir. İkinci el Opel Corsa’ya daha uygun fiyatla ve hemen ulaşmak içinse ikinciyeni.com’un açık artırmalarını takip edebilirsiniz.

BONUS: Elektrikli Opel Corsa


Opel Corsa-e ya da ülkemizde daha çok kullanılan ismi ile elektrikli Opel Corsa tanıtıldı. 50 kWh bataryaya sahip olan aracın Nissan Leaf ve Renault Zoe ile rekabete girmesi bekleniyor. 100 km/s hıza sadece 8.1 saniyede ulaşan araç, benzinli ve dizel Opel Corsa ile beraber sunulacak. Rakiplerinden farklı olarak yarım saat gibi bir süre içerisinde %80 şarja ulaşabilmesi ise Opel Corsa-e’nin en dikkat çeken özelliği oluyor. Araç 136 beygir güç ve 260 Nm tork üretebilecek.

Kaynak